کد خبر:21728
پ
۲۸۵۶۵۲_۱۸۸
سخنگوی وزارت بهداشت:

ارتقای امنیت، رفاه اجتماعی و کاهش اختلاف طبقاتی، راه حل‌‌های مبارزه با بیماری‌های روانی

سخنگوی وزارت بهداشت، ارتقای امنیت و رفاه اجتماعی ، تامین نیازهای اقتصادی و کاهش اختلاف طبقاتی را از راه حل‌های مبارزه با بیماری‌های روانی در جامعه عنوان کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت، ارتقای امنیت، رفاه اجتماعی ، تامین نیازهای اقتصادی و کاهش اختلاف طبقاتی را از  راه حل‌های مبارزه با بیماری‌های روانی در جامعه عنوان کرد.

 

 

به گزارش سروش، ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با حضور خبرنگاران گفت: اختلالات روانی به دلایل گوناگونی مثل ارثی، ژنتیکی، فیزیولوژیکی، فردی، اجتماعی و شیوه زندگی به وجود می‌آیند. اگر معیارهای سلامت روان را بشناسیم و آن را با زندگی شخصی خود و دیگران تطابق بدهیم، می‌توانیم تا حدودی عوامل آسیب زا به شخصیت سالم را شناسایی کنیم و با اصلاح عوامل منفی و مضر بر سلامت روان به شخصیت سالم برسیم.

وی افزود: سلامت روان بیش از از آن‌که امری فردی باشد، یک موضوع اجتماعی است. جامعه ناسالم در بین خود، بی اعتمادی، دشمنی و بد گمانی ایجاد می‌کند و مانع رشد کامل افراد می‌شود و جامعه سالم می‌تواند به افراد امکان عشق ورزیدن و باروری و کارآمدی و خلاق بودن بدهد.

حریرچی ادامه داد: برای بیماری روانی ملاک‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. برخی از معیارها مثل رفتارهای غیر انطباقی و انحراف از رفتار عرف جامعه، پریشانی شخصی و انحراف از هنجارهای اجتماعی هستند.

 

*** عواملی مانند ژنتیکی و خانوادگی می‌توانند باعث بیماری‌های روانی شوند

 

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: کسی که از سلامت روانی خوبی برخوردار است می‌تواند با حوادث زندگی مقابله کرده و اهداف خود را دنبال کند و عملکرد موثری در جامعه داشته باشد. سلامت روان زمینه رشد مهارت‌های فکری را فراهم می‌کند و باعث رشد عاطفی و عزت نفس می‌شود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: عواملی مانند ژنتیکی و خانوادگی می‌توانند باعث اختلالات روان شوند. همچنین حوادث و آسیب‌های اجتماعی مثل جنگ و غیره نیز می‌توانند باعث اختلالات روانی شوند.

وی ادامه داد: ۲۳.۴ درصد جمعیت بالغین کشور دچار یکی از اختلالات روانشناسی بودند و ۲۷.۶ درصد زنان و ۱۹.۴ درصد مردان دچار یک اختلال ضعیف تا متوسط و در برخی موارد شدید بودند.

حریرچی گفت: احتمال وجود یک اختلال روان‌پزشکی در طول عمر از ۱۸ تا ۳۶ درصد متغیر است. نکته مهم این است که شیوع اختلالات روان‌پزشکی در استان‌های مختلف نیز از ۱۲.۸ درصد تا ۳۶.۳ درصد متغیر است. در تهران این میزان طی یک سال گذشته ۳۰.۲ درصد بوده است. یعنی یک نفر از هر سه نفر دچار اختلالات روان‌پزشکی بودند. این مطالعات نشان می‌دهد تنش‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در فاصله زمانی مشخص، تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت روان افراد دارد. میزان بروز اختلالات روانی طی یک سال به طور واضحی در زنان بیشتر از مردان است.

 

*** با افزایش سن، بیماری‌های روانی افزایش پیدا می‌کند 

 

وی افزود: با افزایش سن، مشکلات روانی افزایش پیدا می‌کند و بیشترین بیماری‌های روانی در افراد بالای ۶۵ سال است. با افزایش تحصیلات میزان اختلالات روانی کاهش پیدا می‌کند. در شهرنشینان نیز میزان اختلال روانی بیشتر از روستانشین‌ها است.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود افسردگی در سال ۲۰۳۰ رتبه دوم بار بیماری‌ها را داشته باشد. افسردگی و اختلال اضطراب دو عامل اصلی از ۵ عامل اصلی سال‌های از دست رفته عمر به علت ناتوانی هستند.

حریرچی در ادامه گفت: با انتخاب‌های کوچک، ناخودآگاه و متعصبانه روزانه و نشر دیدگاه‌های منفی‌گرایانه شرایطی را به وجود می‌آوریم و بعد به دنبال مقصر هستیم. مهم‌ترین بعد سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی است که جنبه بین فردی دارد. اعتماد از طریق پای‌مندی همه یا اکثریت بر هنجارهای مشترک به وجود می‌آید و اعتمادی که از طریق مناسبات مثبت اجتماعی و تعهدات اخلاقی به وجود بیاید، به رشد و توسعه جامعه کمک می‌کند و تاثیر مثبتی خواهد داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: متخصصین سلامت روان اعتقاد دارند افرادی که به طور تکرار شونده در معرض اخبار منفی قرار می‌گیرند، استرس شدیدی را بعد از شنیدن اخبار منفی و حوادث تحمل می‌کنند و به مرور زمان ممکن است دچار حالت‌هایی از افسردگی و اضطراب شوند.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات جامعه این است که اگر کسی خبر منفی بدهد، ناخودآگاه دیگران این قضاوت را در مورد خود نیز انجام می‌دهند، اظهار کرد: برای حل این مشکلات باید به ایجاد آرامش در خانواده توجه کرد.

 

*** ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، می‌تواند به انگ زدایی از بیماری‌های روانی کمک کند

 

کارهایی مثل ارتباط با همسر و فرزندان و افزایش فعالیت‌های دسته جمعی در خانواده می‌تواند به این موضوع کمک کند. همچنین باید در خانواده رابطه منطقی بین پدر و مادر وجود داشته باشد. ارتقای سطح سواد سلامت جامعه نیز می‌تواند به انگ زدایی از بیماری‌های روانی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری سروش، حریرچی گفت: ارتقای امنیت و رفاه اجتماعی نیز یکی دیگر از راه حل‌های مبارزه با بیماری‌های روانی است. تامین نیازهای اقتصادی و کاهش اختلاف طبقاتی نیز از موارد دیگر حل اختلالات روانی در جامعه است. همچنین توجه به مهندسی و مبلمان شهری نیز می‌تواند بسیاری از اختلالات روانی را حل کند. به طور مثال استفاده از رنگ‌های شاد در فضای شهری و توجه به نمای اماکن عمومی و توسعه فضاهای سبز از جمله این موارد در فضاهای شهری است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید