کد خبر:27831
پ
گلخانه

ایجاد هزار هکتار فضای گلخانه ای تا چشم انداز ۱۴۰۴

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه ریزی ایجاد ۴۸ هزار هکتار فضای گلخانه ای تا چشم انداز ۱۴۰۴، در جهت مدیریت منابع در کشور خبر داد.

معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی از برنامه ریزی ایجاد ۴۸ هزار هکتار فضای گلخانه ای تا چشم انداز ۱۴۰۴، در جهت مدیریت منابع در کشور خبر داد.

 

به گزارش سروش، سید رحمت ‌الله پریچهر عصر دوشنبه در اولین جلسه ستاد توسعه شهرک‌های کشاورزی در استانداری قم اظهار داشت:

درحال حاضر ۴۰۰ هزار هکتار فضای باز به زیرکشت صیفی در سراسر کشور اختصاص یافته است که طبق پیش بینی های صورت گرفته با ایجاد فضاهای گلخانه ای، تولیدهای محصول‌های کشاورزی در فضای گلخانه ای معادل با فضای باز خواهد شد.
وی افزود: تولید محصول‌های کشاورزی در فضای گلخانه ای ۱۰ الی ۱۵ برابر نسبت به فضای باز بیشتر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ هزار و ۷۰۰ هکتار فضای گلخانه‌ای در کشور وجود دارد که در قم ۳۷ هکتار به فضای گلخانه ای معادل با سه درصد از اراضی زیرکشت این استان را به خود اختصاص داده است.

 

*** فضاهای گلخانه ای تاثیر به سزایی در مدیریت منابع آبی دارد 

 

پریچهر با بیان این که ایجاد فضاهای گلخانه‌ای تاثیر به سزایی در مدیریت منابع آبی دارد گفت: استان قم با توجه به این که مشکل آب جدی دارد می تواند از این روش در تولید محصول‌های کشوری استفاده کند که بسیار تعیین کننده است.

وی اضافه کرد: باید برنامه ریزی‌های لازم برای تولید محصول‌های کشاورزی در فضای گلخانه ای صورت گیرد و از سیستم سنتی فضای باز به سیستم فضای گلخانه ای حرکت کرد.

وی با اشاره به این که شرکت شهرک‌های کشاورزی نیاز به همکاری مسئولان دارد گفت: با توجه به این که این شرکت نوپا است نیازمند رسیدگی مسئولان و حضور در جلسه های مختلف کارشناسی داریم.
پریچهر گفت: شهرک های خصوصی در تولید محصول‌های کشاورزی باید در استان قم ایجاد شود تا ضمن ایجاد اشتغال موثر زنجیره تولیدی خوبی به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری سروش، پریچهر بر اختصاص پساب برای تولید گل‌های زینتی تاکید کرد و گفت: این امرنیازمند همکاری دستگاه‌های مربوطه از جمله شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان را دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید