کد خبر:27832
پ
بن سلمان
مجله «بین ‌الملل» ایتالیا خبر می‌دهد:

احداث کانال آب جدید در خاورمیانه توسط عربستان

با وجود اختلافات سیاسی عربستان سعودی و قطر، تغییرات مهمی در ژئوپولتیک منطقه ایجاد شده است که یکی از آنها پروژه احداث کانال آب در خاورمیانه توسط عربستان است.

با وجود اختلافات سیاسی عربستان سعودی و قطر، تغییرات مهمی در ژئوپولتیک منطقه ایجاد شده است که یکی از آنها پروژه احداث کانال آب در خاورمیانه توسط عربستان است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، از ژوئن پیش درگیری میان عربستان سعودی‌وقطر به یک مسئله مهم و داغ در خاورمیانه مبدل گشته است.

به همین دلیل ریاض در منطقه خلیج فارس، ائتلاف سنی علیه قطر تشکیل داد تا با تحریم کشور مزبور از سوی ائتلاف سنی – سعودی‌ها در منطقه، کشور مزبور بتواند سیاست‌های قطر‌را به نفع خود و علیه ایران دگرگون سازد.

 

*** تحریم‌های ائتلاف سعودی – سنی علیه قطر در منطقه خلیج فارس

 

تحریم‌هایی که سعودی‌ها علیه قطر تحمیل کرده‌اند مواردی از قبیل:

تحریم‌های اقتصادی، بستن مرزهای خود سوی کشور مزبور و تهدیدات نظامی می‌باشند.

تمام موارد مذکور، عناصری می‌باشند که با استفاده از آن عربستان سعودی قصد دارد تا این کشور را در ارتباط با رفتارهای سیاسی خود تحت فشار قرار دهد.

به همین دلیل عربستان همچنین قصد دارد تا یک پروژه جدید را در خاورمیانه رونمایی کند تا موجب ایجاد تغییراتی جزئی در نقشه منطقه خلیج فارس شود.

بر اساس روزنامه‌های ریاض، پروژه مذکور احداث کانال آب اطراف مرزهای قطر می‌باشد که موجب جدایی کامل قطر از شبه جزیره عربستان خواهد شد.

 

*** کانال آب ۷۰ کیلومتری سَلوا

 

حتی نام این کانال از سوی سعودی‌ها برگزیده شد.

نام این کانال «سَلوا» خواهد بود و برگرفته از شهرت شهروندانی است که در محدوده مرز هر دو کشور سکونت دارند.

طول این کانال ۷۰ کیلومتر و عرض آن ۲۱۰ متر خواهد بود. کانال آب به نوعی طراحی خواهد شد که میزبان تعداد بی شماری از گردشگران خارجی و محلی برای عبور کشتی‌های کروز باشد.

رژیم سعودی که هنوز به طور رسمی از پروژه مذکور صحبتی نکرده است، قصد دارد تا ایجاد این پروژه بخشی از منابع مالی خود را مستقل از صنعت نفت تعمین نماید.

 

*** انزوای قطر در شبه جزیره عربستان

 

به هر اندازه که به این نوع از سیاست عربستان نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که هدف کشور مزبور از احداث چنین پروژه‌ای نه تنها یک منبع درآمد یا یک مکان گردشگری، بلکه باعث منزوی شدن قطر در شبه جزیر عربستان می‌شود.

موردی که دوحه هرگز آن را نخواهد پذیرفت.

از زمان بسته شدن مرزهای قطر با ائتلاف سعودی منطقه خلیج فارس و عدم تبادل حتی یک کالای تجاری میان قطر و ائتلاف، باعث شده که قطر رویکرد سیاست خود را تغییر دهد و آن تغییر اجرای توافق‌های جدید تجاری با سایر کشورهای منطقه به ویژه ایران می‌باشد.

 

*** تاثیرات کوچک اقتصادی با ایجاد احداث کانال آب

 

قطر به واسطه توافق‌های حاصله با سایر کشورها موفق می‌شود تا غذاها و داروهای مورد نیاز شهروندان خود را از طریق سایر کشورها و دور زدن تحریم‌های کشورهای ائتلاف عربی اعمال نماید.

به گزارش خبرگزاری سروش، در مجموع، احداث  کانال آب میان مرزهای قطر و شبه جزیره عربستان می‌تواند تنها تاثیرات کوچک اقتصادی خود را در پی داشته باشد و قطر را از دسترسی نسبت به سایر کشورهای همسایه خود محدود سازد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید