کد خبر:29646
پ
قارچ
سازمان غذا و دارو اعلام کرد

شناسایی عامل مسمومیت‌های قارچی

ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، از شناسایی عامل مسمومیت‌های قارچی اخیر خبر داد.

ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو، از شناسایی عامل مسمومیت‌های قارچی اخیر خبر داد.

 

به گزارش سروش، ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو خبر داد که با توجه به علایم گزارش شده، عامل مسمومیت‌های قارچی هموطنانمان از جنس و گونه Amanita virosa است که تا حدودی به قارچ‌های خوراکی شباهت داشته و می‌تواند در کنار آن‌ها در محل رویش وجود داشته باشد.

 

 

 *** راه‌های پیشگیری از مسمومیت‌های قارچی/توصیه به هموطنان

 

 

ستاد اطلاع‌رسانی داروها و سموم به بیان نکات حائز اهمیت در پیشگیری و مقابله با مسمومیت‌های قارچی به شرح ذیل پرداخته است:

۱. از مصرف قارچ‌های خودرو، مخصوصا قارچ‌هایی که در کنار تنها درختان (علی‌الخصوص درختان خشک شده) می‌رویند و یا قارچ‌های جمع‌آوری شده توسط افراد عادی و یا قارچ‌هایی که به‌صورت فله‌ای عرضه می‌شوند، خودداری کنید. تنها قارچ‌هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته‌بندی‌های دارای مجوزهای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و پزشکی می‌باشند، مصرف نمایید.

۲. شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی، تنها بر‌اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ‌شناسی و گیاه‌شناسی امکان‌پذیر است. بنابراین به توصیه‌های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ توجه نکنید.

 

 

۳. مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان‌دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نمی‌باشد

 

 

۴. برخی از روش‌ها و معیارهای سنتی مانند: تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، یا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.

 

 

۵. هرگز قارچ‌ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید

 

 

۶. برخی از سموم موجود در قارچ‌ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماه‌سازی غذا مانند: کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نمی‌باشد.

۷. در صورت بروز علایم و نشانه‌های گوارشی (تهوع، استفراغ و اسهال) به صورت تاخیری (۱۲-۵ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ)، هر چه سریع‌تر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها منتقل کنید.

در مواردی که علائم گوارشی به‌صورت تاخیری (با فاصله بیش از ۶ ساعت از مصرف قارچ) رخ دهد این دسته از قارچ‌ها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان نیز همین مسئله بوده است.

۸. انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت‌ها، امکان درمان موفقیت‌آمیز را افزایش می‌دهد و هر‌گونه تاخیر در این امر، سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار می‌شود.

بنابراین با مشاهده علائم و نشانه‌های بالینی اولیه به ویژه از نوع تاخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ، از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیز نموده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل نمایید.

۹. در صورت امکان، نمونه باقی‌مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشید.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید