کد خبر:29632
پ
اردوغان
رییس جمهور ترکیه در واکنش به پمپئو:

کسانی که ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای دارند، تهدیدی برای جهان هستند

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران، گفت که تهدید واقعی کشورهایی هستند که کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند.

رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران، گفت که تهدید واقعی کشورهایی هستند که کلاهک هسته‌ای در اختیار دارند.

 

به گزارش سروش، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، کشورهایی که دارای سلاح هسته‌ای هستند را تهدیدی برای جهان خواند و از ایالات متحده آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران انتقاد کرد.

اردوغان گفت: کسانی که بیش از ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای دارند، تهدیدی برای جهان هستند.

 

*** ایالات متحده آمریکا و روسیه دارای بیشترین کلاهک‌ هسته‌ای

 

اشاره اردوغان به تقریبا تعداد کل کلاهک‌ هسته‌ای در جهان است که بیشتر آنها در اختیار ایالات متحده آمریکا و روسیه قرار دارد.

اردوغان که در مراسم افطار به مناسبت ماه رمضان صحبت می‌کرد با بیان اینکه خاورمیانه باید از سلاح هسته‌ای پاک شود در اشاره به تهدیدهای وزیر خارجه آمریکا نسبت به ایران گفت:

«چرا کشورهایی که سلاح هسته‌ای دارند دیگران را تهدید می کنند؟

اگر منصف باشیم و رویکرد منصفانه‌ای داشته باشیم باید بگوییم کشورهایی که سلاح هسته‌ای دارند و از سلاح هسته‌ای بعنوان تهدید استفاده می‌کنند هیچ اعتباری در جامعه بین‌المللی ندارند.»

اشاره رئیس جمهوری ترکیه به خاورمیانه بدون سلاح هسته‌ای، اسرائیل را هدف قرار می‌دهد که گفته می‌شود دارای سلاح هسته‌ای است.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت:

ترکیه طرح دوباره موضوعات جهانی از جمله توافق هسته ای با ایران را که دیگر کنار گذاشته شده بود، نمی‌پذیرد.

از نظر ما اینکه دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای با ایران در مقابل تصمیم دولت آمریکا ایستاده‌اند و به آن وفادارند بسیار مثبت است.

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه با حمایت از تصمیم رئیس جمهوری این کشور برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، ۱۲ شرط را برای توافق جدید با تهران اعلام کرد.

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید