کد خبر:30022
پ
شهرک آبزیان

ساخت نخستین شهرک آبزیان کشور در بوشهر

نخستین شهرک آبزیان کشور با ظرفیت تکثیر سالیانه ۵۰ میلیون قطعه ماهی دریایی، در استان بوشهر ساخته می‌شود.

نخستین شهرک آبزیان کشور با ظرفیت تکثیر سالیانه ۵۰ میلیون قطعه ماهی دریایی، در استان بوشهر ساخته می‌شود.

 

به گزارش سروش، سید پیمان توسلی مجری این طرح گفت: احداث این شهرک با چهار زیر مجموعه پرورش ماهی در قفس با ظرفیت ۲۰ هزار تن در سال، کارخانه تولید خوراک آبزیان با ظرفیت ۴۰ هزار تن در سال، کارگاه تکثیر ماهیان دریای با ظرفیت سالانه ۵۰ میلیون قطعه ماهی دریایی و کارخانه عمل آوری محصولات آبزی با ظرفیت ۲۰ هزار تن در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه احداث شهرک آبزیان سبب خودکفایی و رونق صنعت شیلات در کشور می‌شود، گفت: احداث این شهرک ۶۰ هکتاری در سواحل بوشهر تاثیر بسزایی در حمایت از بخش خصوصی فعال در صنعت پرورش ماهی دارد و ضمن افزایش تولید سرانه ماهی در کشور، زمینه اشتغال خوبی را برای مردم این استان فراهم می‌کند.

 

*** پرورش ماهی در قفس در سواحل خلیج فارس و دریای خزر

 

مجری طرح شهرک آبزیان یادآور شد که این شرکت موافقت اصولی لازم را برای پرورش ماهی در قفس در سواحل خلیج فارس و دریای خزر اخذ کرده است.
وی گفت: پرورش ماهی در قفس از روش‌هایی است که قابلیت تولید منظم در شرایط مناسب پرورشی بدون آلوده کردن محیط زیست را دارد که با هزینه سرمایه‌گذاری پایین، بازدهی اقتصادی مناسبی را برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.
توسلی افزود: روند منظم و قابل برنامه ریزی تولید محصول به روش پرورش در قفس می‌تواند صنایع متعددی مانند کنسروسازی، تولید پودر ماهی و بسته‌بندی را توسعه داده و ضمن بازدهی بیشتر این صنایع، از نوسان‌های رایج در بازار محصولات شیلاتی جلوگیری ‌کند.
وی با بیان اینکه در این روش آخرین تکنولوژی کشورهای اروپایی در صنعت پرورش ماهی در قفس مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت:

در بخش آزمایشی این طرح بچه ماهی از استرالیا وارد شده و پس از طی یک دوره پرورش ۶ ماهه از سایز ۵۰ گرم به سایز۷۰۰ گرم تبدیل و آماده عرضه به بازار می‌شود.

 

*** ظرفیت کل پروژه، ۱۵۰۰ تن با ۱۲قفس

 

توسلی شیوه پرورش ماهی در قفس را روشی نوپا در ایران توصیف کرد و افزود: در سال‌های ابتدایی انتظار بومی‌سازی، انتقال دانش فنی و تکنولوژی وجود ندارد، اما به علت تاکید بنیاد مستضعفان، درصددیم که از ابتدای امسال ساخت بخش‌هایی از سازه‌ها و تولید بچه ماهی را به تناسب کشور بومی‌سازی کرده تا واردات را در این زمینه کاهش دهیم.
مجری طرح احداث نخستین شهرک آبزیان با بیان اینکه این سازه‌ها در آب‌های خلیج‌فارس نصب شده است، گفت: ظرفیت کل پروژه به میزان ۱۵۰۰ تن با ۱۲قفس به ‌عنوان پایلوت با حجم ۱۲۵ تن شروع شده است و تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

 

*** پرورش آبزیان در قفس در بیش از ۶۲ کشور انجام می‌شود

 

توسلی گفت: برای توسعه بازارهای صادراتی محصولات تولیدی در منطقه و جنوب شرقی آسیا با کشورهای روسیه و استرالیا مذاکراتی انجام و اقدام‌های لازم برای آغاز صادرات محصولات شیلاتی به این کشورها آغاز شده است.
وی با ترسیم چشم اندازی از گسترش صنعت پرورش آبزیان در قفس در سطح جهان گفت: اکنون بیش از ۶۲ کشور در زمینه پرورش آبزیان در قفس مشغول به فعالیت هستند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، توسلی، مجموع تولید جهانی آبزیان به روش جدید در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته به طوری که از ۴٫۳ میلیون تن در سال ۲۰۰۵ به حدود ۱۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ افزایش می‌یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه