کد خبر:30234
پ
محمدی
دبیر شورای عالی بورس:

ایران، مرجع قیمت گذاری زعفران

شاپور محمدی ابراز امیدواری کرد با تلاش بورس کالا و بهره برداری از قرارداد آتی، ایران را به مرجعیت قیمت گزاری زعفران در جهان تبدیل کند.

شاپور محمدی ابراز امیدواری کرد با تلاش بورس کالا و بهره برداری از قرارداد آتی، ایران را به مرجعیت قیمت گزاری زعفران در جهان تبدیل کند.

 

به گزارش سروش، شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح قرارداد آتی زعفران که در سالن معاملات بورس کالای ایران برگزار شد، با قدردانی از راه اندازی قرارداد آتی زعفران و همکاری بی‌دریغ کمیسیون اقتصادی مجلس برای توسعه بازار سرمایه و بورس کالا گفت: بورس کالای ایران از لحاظ تنوع محصولات در دنیا بی‎نظیر است و امروز قرار داد آتی زعفران به ویترین آن اضافه شد.

دبیر شورای عالی بورس با اشاره به تجربیات جهانی قراردادهای آتی محصولات کشاورزی، افزود: قراردادهای آتی در حوزه کشاورزی سال‌ها است که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته و کنترل نوسانات قیمتی، شفافیت اطلاعاتی، قیمت‌گذاری منصفانه از مهمترین کارویژه‎های آن است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به سایر مزیت‌های قراردادهای آتی اشاره کرد و اظهار داشت: کنترل ریسک و کشف قیمت از مهمترین مزیت‌های مهم قرارداد آتی است.

 

*** ایران بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران جهان است

 

محمدی افزود: استفاده از قرارداد آتی در حوزه محصولات کشاورزی تکثر معاملات را به همراه دارد و تجربه جهانی نشان می‌دهد در اکثر کشورهای پیشرفته که بورس کشاورزی فعال دارند، قرارداد آتی به عنوان یکی از مهمترین ابزارها مورد استفاده است. کشورهای هند، برزیل، مالزی و آفریقای جنوبی از جمله کشورهایی هستند که از قرار داد آتی بهره برداری می‎کنند.

دبیر شورای‌عالی بورس با تاکید بر اینکه ایران بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران جهان است، ابراز امیدواری کرد با تلاش بورس کالا و بهره برداری از قرارداد آتی، ایران را به مرجعیت قیمت گزاری زعفران در جهان تبدیل کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاملات آتی زعفران، از روز شنبه تا جهارشنبه هر هفته، از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۵:۳۰ انجام می‌شود. امروز و در روز نخست ۷۵۰ قرارداد زعفران، مورد معامله قرار گرفت که هر قرارداد شامل ۱۰۰گرم زعفران است. هرکدام از قراردادها با قیمت متفاوتی معامله خواهند شد که این موضوع به دلیل ماهیت قراردادهای آتی است.

.

انتهای پیام///

منبع
سازمان بورس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید