کد خبر:33542
پ
تسهیلات

پرداخت ۱۴ میلیارد دلار تسهیلات با عاملیت بانک‌ها

جزئیات عملکرد صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد، تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار تسهیلات ارزی از این صندوق و با عاملیت بانک‌ها پرداخت شد.

جزئیات عملکرد صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد، تا پایان سال ۹۶ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار تسهیلات ارزی از این صندوق و با عاملیت بانک‌ها پرداخت شد.

 

به گزارش سروش، بخش عمده تسهیلات ارزی پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی بر اساس مفاد بند خ اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است.

مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرفته شده توسط صندوق (اعلام وصول شده) تا انتهای سال ۱۳۹۶ معادل ۳۷٫۴۸۸ میلیون دلار بوده است، از این مقدار معادل ۳۴٫۸۵۷ میلیون دلار به مرحله تخصیص ارز (صدور نامه مسدودی به بانک مرکزی) رسیده است. 

از مجموع تسهیلات ارزی مسدود شده معادل ۲۰٫۲۴۲ میلیون دلار به بخش خصوصی، معادل ۹۴ میلیون دلار به طرح‌های بخش تعاون و معادل ۱۴٫۵۲۱ میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافته است.

از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی، مبلغ ۱۴٫۱۷۳ میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مرحله پرداخت رسیده است.

علاوه بر تسهیلات تخصیص یافته از طریق قراردادهای عاملیت پیش گفته، معادل ۱۱ میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی بر اساس قوانین مربوطه اختصاص یافته است.

 

تا تاریخ ۲۸ اسفند ۹۶ مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها به شرح ذیل است:

الف- معادل ۸ میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور

ب- معادل ۱٫۵ میلیارد دلار برای طرح‌های احیا و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام.

ج- معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان

د- معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار

ه- معادل مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبرسانی به روستاها

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص یافته است تا بانک‌های سپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط تخصیص دهند. تا تاریخ ۹۶/۱۲/۲۸ مبلغ سپرده‌گذاری‌های انجام شده در بانک‌های عامل معادل با ۷٫۲۳۹ میلیون دلار بوده است و میزان سپرده های فعال از مجموع سپرده‌گذاری‌های ارزی انجام شده در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۸ مبلغ ۶٫۲۸۱ میلیون دلار است.

از ابتدای تاسیس صندوق بخشی از منابع بر اساس تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است. این تسهیلات تا انتهای سال ۱۳۹۳ از طریق انعقاد قرارداد عاملیات ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده است و از ابتدای سال ۹۴ در اجرای حکم ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) صندوق نسبت به سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی موضوع این حکم اقدام نموده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، صندوق صرفا به توزیع سپرده‌های ریالی اقدام می‌کند و نقشی در تخصیص موردی تسهیلات به طرح‌ها و فعالیت‌ها ندارد و مسئولیت این کار (در چارچوب شرایط و ضوابط تعیین شده) به عهده بانک‌های سپرده‌پذیر است.

انتهای پیام///

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول