کد خبر:34182
پ
آب
محققان با ابداع ماده‌ای موفق شدند؛

استخراج آب از هوا در بیابان

محققان دانشگاه ام آی تی و برکلی کالیفرنیا دستگاه جدیدی را ساختند که قادر است با استفاده از نور خورشید، از هوا آب استخراج کند.

محققان دانشگاه ام آی تی و برکلی کالیفرنیا دستگاه جدیدی را ساختند که قادر است با استفاده از نور خورشید، از هوا آب استخراج کند.

 

به گزارش سروش، این دستگاه جدید که در دمای محیط و با نور عادی خورشید کار می‌کند و هیچ‌گونه نیازی به منبع تامین توان ندارد، برای استخراج آب از هوا، از ماده خاصی موسوم به MOF بهره می‌برد و امکان تحصیل آب را در بیابان های خشک و سوزان فراهم می‌کند.

عملکرد این دستگاه در منطقه اسکات دیل واقع در آریزونا که در طول شب هوای آن دارای ۴۰ درصد رطوبت و در طول روز ۸ درصد رطوبت است، مورد آزمایش قرار گرفت. در این آزمایش مشخص شد تنها با اضافه کردن ماده MFO به دستگاه می‌توان عملکرد آن را توسعه داد.
مواد MFO برخلاف مواد فلزی عادی، متشکل از ساختارهای فلزی و مولکول‌های ارگانیک است که با پیوندهای خاصی یک ساختار سخت و متخلخل را ایجاد می‌کنند و بهترین گزینه برای ذخیره گازها و مایعات محسوب می‌شوند. 

 

*** ساخت بیش از ۲۰ هزار نوع ماده MFO در سراسر جهان 

 

تاکنون بیش از ۲۰ هزار نوع ماده MFO در سراسر جهان ساخته شده و برای به دام انداختن دی اکسید کربن یا نگهداری مناسب مواد شیمیایی مانند هیدروژن و متان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در حال حاضر این دستگاه از ماده ای موسوم به MOF-801 بهره می‌برد که از فلز گران قیمت زیرکونیوم ساخته شده و قادر است ۲۰۰ میلی لیتر آب را به ازای هر کیلوگرم ماده MFO استحصال کند.

اما محققان ماده MFO جدیدی با استفاده از آلومینیوم ساخته اند که ۳۰۳ بار ارزان تر از ماده کنونی است و گفته می‌شود قابلیت آن در جذب آب، دو برابر ماده فعلی است.

ساختار این دستگاه به گونه ای است که هوا از بین کریستال‌های MFO عبور می‌کند و مولکول‌های آب به سطح درونی آن متصل می‌شوند و در قالب گروه‌هایی هشت تایی به شکل مکعب تجمیع می‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، گرمای خورشید MFO را گرم کرده و مولکول‌های آب را به سوی بخش متراکم کننده که دمای یکسان با هوای بیرون دارد، هدایت می‌کند. در این مرحله بخار آب متراکم شده و به صورت مایع در می آید و به درون یک مخزن می‌ریزد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید