کد خبر:34797
پ
احمدی
رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی:

سامانه پیامکی خرید تضمینی و توافقی گندم

کریم احمدی از راه اندازی سامانه پیامکی برای خرید تضمینی و توافقی گندم کشاورزان کشور خبر داد.

کریم احمدی از راه اندازی سامانه پیامکی خرید تضمینی و توافقی گندم کشاورزان کشور خبر داد.

 

به گزارش سروش، کریم احمدی در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سامانه پیامکی خرید تضمینی و توافقی گندم اعلام کرد:

از سال ۹۵ تاکنون اطلاعات سه میلیون و ۸۰۰ هزار بهره‌بردار در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی ثبت شده است.

 

*** دربرگیری اطلاعات ۱۱ فعالیت حوزه کشاورزی در سامانه پیامکی خرید تضمینی و توافقی گندم

 

وی با بیان این‌که این اطلاعات ۱۱ فعالیت در حوزه کشاورزی و نزدیک به ۱۲۰ قلم اطلاعات کشاورزان را در برمی‌گیرد، اظهار داشت:

این اطلاعات توسط ۸ هزار کارشناس پهنه‌های کشاورزی که در ۱۳۰۰ مرکز جهاد کشاورزی فعالند بررسی و دراین سامانه به ثبت می‌رسد.

وی تعداد گندم‌کاران کشور را حدود یک میلیون نفر عنوان و تصریح کرد:

اطلاعات بیش از ۹۰ درصد گندم‌کاران کشور در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‍‌های کشاورزی ثبت شده است.

 رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی افزود:

با این اطلاعات ما می‌دانیم کدام بهره‌بردار، چه محصولی را به چه میزان و در کدام استان و شهر و روستا تولید می‌کند و اطلاعات آنان توسط کدام کارشناس پهنه در سامانه ثبت شده است.

 

*** حذف دلالان، هدف از راه‌اندازی سامانه

 

وی در عین حال گفت: این اطلاعات دوبار در سال، یک بار هنگام کشت و یک بار در مرحله برداشت محصول به روز می‌شود و در مورد برخی محصولات مانند سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی، بازه زمانی به روز کردن اطلاعات کمتر شده و در سال به چهار نوبت می‌رسد.

احمدی هدف از راه‌اندازی سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی را حذف دلالان، کمک به تنظیم بازار، جلوگیری از سوء‌استفاده‌ها و سودجویی ها، کمک به برنامه‌ریزی برای خرید، جمع آوری، حمل و نقل و فروش محصولات کشاورزی برشمرد.

وی ادامه داد: استفاده و تحلیل اطلاعات مندرج در این سامانه کمک بزرگی به برنامه‌ریزی تولید و اجرای الگوی کشت خواهد کرد.

وی همچنین رفع ابهامات در زمینه فروش گندم وارداتی به مراکز تحویل گندم، بررسی میزان افزایش یا کاهش بهره‌وری و مقایسه آن با سال‌های قبل در هر مزرعه یا باغ، آسیب‌شناسی کاهش عملکرد را از جمله مزیت‌های اطلاعات مندرج در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی دانست.

 

*** اطلاعات درج شده در سامانه مبنای خرید تضمینی و توافقی گندم

 

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت:

بر اساس ابلاغیه مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی، مبنای خرید تضمینی و توافقی گندم باید اطلاعات درج شده در سامانه پیامکی خرید تضمینی و توافقی گندم باشد و با این ترتیب خرید تضمینی گندم، مستقیم از خود کشاورز انجام می‌گیرد.

 

وی گفت: در این راستا، سال گذشته خرید تضمینی و توافقی گندم ذرت بر اساس اطلاعات موجود در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی انجام شد و در این مکانیزم جدید، اطلاعات به صورت برخط در اختیار شرکت پشتبانی امور دام قرار گرفت و هر بهره‌برداری که می‌خواست محصولش را به این شرکت تحویل دهد اطلاعاتش در سامانه بررسی می‌شد و سپس ذرت از آنان تحویل گرفته می‌شد.

 

احمدی افزود: امسال این مکانیزم خرید در مورد گندم در حال اجرا است به طوری که اطلاعات ثبت شده گندمکاران در این سامانه در قالب یک فایل در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار گرفته و خریدهای تضمینی بر اساس این اطلاعات که شامل مواردی همچون سطح زیر کشت، نوع فعالیت و پیش‌بینی تولید بهره‌بردار است، انجام می‌گیرد.

 

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و عوامل خسارت‌زا در بخش کشاورزی تصریح کرد:

با توجه به این که برخی عوامل خسارت‌زا ممکن است پیش‌بینی‌های تولید در مزارع گندم را دچار تزلزل کند، ما تفاهمی با شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام داده‌ایم که بر اساس آن، اطلاعات اصلاحی مزارع گندم به طور روزانه از ۵ صبح روز قبل به صورت سیستمی برای این شرکت ارسال می‌شود.

 

*** ضرورت درج اطلاعات کاربران در سامانه خرید تضمینی و توافقی گندم

 

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت:

اگر گندم‌کاری به مرکز خرید گندم مراجعه کرد و اطلاعات گندم تحویلی او با اطلاعات مراکز تحویل شرکت بازرگانی دولتی مغایرت داشت، آن مرکز، گندم را به طور موقت تحویل می‌گیرد و کشاورز باید بلافاصله برای اصلاح اطلاعات محصولش در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده های کشاورزی به مرکز جهاد کشاورزی محدوده خود مراجعه کند.

 

وی افزود: ما به منظور تسهیل خرید تضمینی و توافقی گندم و آگاهی گندم‌کاران از این که چه اطلاعاتی درباره محصول‌شان در سامانه پهنه‌بندی ثبت شده، به تازگی یک سامانه پیامکی راه‌اندازی کردیم و گندم‌کاران قبل از تحویل محصول خود به مراکز تحویل، کد ملی خود را به سامانه ۳۰۰۰۸۱۳۶۰۰ ارسال کنند و در صورت تغییر اطلاعات،آنان باید برای اصلاح به مرکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

 

احمدی از راه‌اندازی سامانه پیامکی متناسب با خریدهای تضمینی محصولات نیز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: امسال شناسایی و ثبت اطلاعات مابقی بهره‌برداران در سامانه پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی تکمیل می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
وزارت جهاد کشاورزی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید