کد خبر:35072
پ
پلیس فتا
هشدار پلیس فتا به مردم،

مراقب کلاهبرداران سایبری برای پرداخت آنلاین فطریه باشید !

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا، از تبلیغات دروغین و کذب مجرمان سایبری برای دریافت فطریه و کمک‌های مردمی، خبر داد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا، از تبلیغات دروغین و کذب مجرمان سایبری برای دریافت فطریه و کمک‌های مردمی، خبر داد.

 

به گزارش سروش، سرهنگ علی نیک نفس اظهار داشت: همزمان با نزدیکی عید فطر و پرداخت زکات آن، متاسفانه افراد سودجو با سوء استفاده از احساسات انسان دوستانه هموطنان عزیز به دنبال کلاهبرداری از آنان هستند.

وی گفت: این افراد با استفاده از قابلیت های شبکه های اجتماعی و انجام تبلیغات گسترده در این بستر سعی دارند، اعتماد کاربران فضای مجازی را جلب کرده و از حساب‌های آنها برداشت غیر مجاز انجام دهند، به همین منظور تبلیغاتی جذاب برای دریافت کمک‌های مردمی و جمع آوری فطریه و کفاره روزه با هدف جلب اعتماد کاربران طراحی می‌کنند.

 

*** مراقب افراد سودجو باشید !

.
این مقام انتظامی یادآور شد: گاهی اوقات افراد سودجو ادعا دارند که این تبلیغات از سوی موسسات و ارگان‌های مربوطه در فضای مجازی منتشر شده در حالی که موسسات مزبور در این رابطه هیچ اقدامی نداشته اند و یا اینکه در برخی موارد تبلیغاتی از سوی افراد و چهره‌های مشهور و سرشناس منتشر می‌شود بدون آنکه آنها از این موضوع اطلاعی داشته باشند.

سرهنگ نیک نفس تصریح کرد: بسیاری از این تبلیغات دروغین و کذب بوده و هموطنان عزیز نباید به آنها اعتماد کنند زیرا این افراد تنها به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران و در نهایت سرقت از حساب‌های بانکی آنها هستند بنابراین باید مراقب این گونه سایت‌ها، کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات باشند و اطلاعات مهم خود را در اختیار این افراد قرار ندهند.

وی، طراحی سایت‌ها، کانال‌ها و اپلیکیشن‌های جعلی و منسوب به نهاد‌های دولتی و مسئول در این زمینه را مهمترین شگرد مجرمان دانست و گفت:

از آنجایی که اکثر هموطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند لذا امکان طراحی اپلیکیشن‌ها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور است.
این مقام انتظامی بیان کرد:

هموطنانی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از بستر فضای مجازی و یا از طریق موسسات خیریه فعال در این حوزه پرداخت کنند باید نسبت به اصالت آنها اطمینان پیدا کنند.

 

*** واریز آنلاین فطریه و کفاره روزه 

.
وی ادامه داد: شهروندان برای پرداخت وجوه خود به شرکت‌ها و موسسات شناخته شده در کشور که از طریق رسانه‌های جمعی نظیر رادیو، تلویزیون و… شماره حساب‌های رسمی خود را اعلام می‌کنند، اقدام نمایند.

سرهنگ نیک نفس تاکید کرد: هموطنان عزیز از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی که از طریق سایت‌ها و گروه‌های ناشناس تبلیغ می‌شوند، خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا از ارگان‌ها و نهادهای ذیربط خواست در خصوص موسسات و انجمن‌های خیریه که مجوز فعالیت دارند و نیز نحوه جمع آوری فطریه و کمک‌های مردمی این موسسات از طریق مبادی قانونی اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.

.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید