عکاس :
پ

امضای تفاهم‌نامه سازمان صنایع کوچک با مرکز ملی فرش ایران (گزارش تصویری)

تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک ، برای گسترش همکاری‌های علمی، پژوهشی و اجرایی در زمینه خوشه‌های فرش دستباف، امضاء شد.

 

*** تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک

 

به گزارش سروش، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و مرکز ملی فرش با حضور نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و  دستپاک رئیس مرکز ملی فرش، در محورهای مشارکت طرفین در اجرای طرح ‏های توسعه خوشه ‏های فرش دستباف کشور، مشارکت طرفین در تأمین هزینه های برنامه های عمل طرح های توسعه خوشه‏ های فرش دستباف کشور، حمایت از اجرای پروژه‏‌های تکمیل حلقه ‌های مفقوده زنجیره ارزش خوشه‏‌های فرش، در محل سازمان صنایع کوچک، امضاء شد.

 

*** اهداف تفاهم‌نامه مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک

 

 اهدف این تفاهم‌نامه، استفاده از توان فنی و اجرایی خوشه‌های فرش و دبیرخانه در فعالیت‏‌های حوزه فرش دستباف، کمک به ارتقای فرصت‏‌های شغلی، ارتقای توان علمی و تخصصی، ارتقای فناوری، کاهش هزینه‏‌های تولید و صرفه‌جویی در وقت و سرمایه ذینفعان خوشه‌های فرش دستباف کشور، اعلام شده است.

 

*** مدت زمان تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک

 

 این تفاهم‌نامه از امروز به مدت سه سال معتبر است و کمیته کارشناسان مرکز ملی فرش ایران، سازمان صنایع کوچک و شهرک‏های صنعتی و دبیر خوشه‏‌های همسان فرش دستباف، موظف است پیشنهادهای اجرایی، راهکارها و نظارت مستمر بر نحوه اجرای مفاد این تفاهمنامه را در دستور کار قرار دهد.

 

*** توسعه بازارهای صادراتی جدید

 

به گزارش خبرگزاری سروش از مراسم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان صنایع کوچک و مرکز ملی فرش ایران، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه این مراسم، اظهار داشت:

با توجه به تحریم‌های آمریکا و از دست دادن بازار صادراتی این کشور و امارات متحده عربی، می توانیم بر بازارهای دیگری چون آلمان، روسیه، ژاپن و حتی عمان و کویت تمرکز کنیم.

صادق نجفی در ادامه تاکید کرد:

صادرات فرش و ارزآوری آن در شرایط فعلی بسیار کارساز است.

 

*** اقدامات لازم برای توسعه خوشه‌های صنعتی فرش دستباف

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سازمان تحت مسئولیتش را آماده هر گونه همکاری با مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد و اظهار داشت:

با ارائه مشوق‌های مختلف از جمله در اختیار گذاشتن زمین و کارگاه‌های صنعتی با هزینه‌های پایین، زمینه توسعه خوشه‌های صنعتی فرش دستباف فراهم می شود.

 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی برای برداشت یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری از منابع صندوق ذخیره ارزی با رویکرد توسعه اشتغال بویژه در مناطق روستایی و عشایری، اظهار داشت:

صنایع کوچک مستقر در مناطق محروم و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت می‌توانند از این منابع استفاده کنند.

 

*** تسهیلات با نرخ ۴ درصد به صنایع کوچک مستقر در مناطق محروم

 

نجفی با تاکید بر استفاده از این ظرفیت برای توسعه خوشه‌های فرش دستباف، تصریح کرد:

نرخ این تسهیلات را برای روستاهای مرزی، چهار درصد و برای دیگر مناطق روستایی و شهرهای دارای جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر، ۶ درصد است.

 

*** فواید حضور تولیدکنندگان فرش دستباف در شهرک‌های صنعتی

 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک درباره فواید حضور تولیدکنندگان فرش دستباف در شهرک‌های صنعتی نیز اظهار داشت:

در صورت حضور فعالان این هنر صنعت در کارگاه‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی، از طرفی، هزینه‌های تولید آنان کاهش خواهد یافت و از طرف دیگر، محلی برای نمایش آثار هنرمندان به وجود خواهد آمد.

 

*** فرش دستباف، هویت و شناسنامه دوم ایرانیان است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مرکز ملی فرش نیز در ادامه این مراسم، با بیان اینکه، فرش دستباف هویت و شناسنامه دوم ایرانیان است، اظهار داشت:

در حالی که می‌بایست برای ایجاد یک شغل، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شود، در این صنعت با ۵ تا ۲۰ میلیون تومان، یک نفر مشغول به کار می شود.

 

فرشته دست پاک در پایان اظهار داشت: هم‌اکنون حدود ۶ میلیون نفر به نوعی از حوزه فرش دستباف تامین معاش می‌کنند که حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آنان مستقیم و بقیه افراد به صورت غیر مستقیم در این حوزه فعالند که امید است با فعال‌تر کردن خوشه‌های فرش دستباف، بر تعداد شاغلان این صنعت افزوده شود.

 

در ادامه گزارش تصویری از این مراسم را ملاحظه نمایید:

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید