کد خبر:39607
پ
کالاهای چینی
در پی جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن:

۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی مشمول تعرفه شد

دولت ترامپ با اعلام تعرفه ۱۰ درصدی بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی ، ابعاد جدیدی از جنگ تجاری با پکن را کلید زد.

دولت ترامپ با اعلام تعرفه ۱۰ درصدی بر روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی ، ابعاد جدیدی از جنگ تجاری با پکن را کلید زد.

 

به گزارش سروش، این اخبار موجب ناآرامی بازارها شده و شاخص بازارهای چین نزولی شده و موجب شد تا یک مقام ارشد وزارت بازرگانی چین به آمریکا نسبت به آسیب رساندن به نظم تجاری جهان هشدار دهد.

مقام‌های آمریکایی لیستی شامل بیش از شش هزار کالای وارداتی از چین منتشر کرده‌اند که دولت آمریکا قصد دارد تعرفه‌های جدیدی بر آنها اعمال کند و از جمله شامل محصولات غذایی، تنباکو، زغال سنگ، فولاد و آلومینیوم می‌شود.

این لیست همچنین کالاهای مصرفی از تایر خودرو گرفته تا مبلمان، محصولات چوبی، کیف‌های دستی و چمدان، غذای سگ و گربه، دستکش‌های بیسبال، فرش، درب، دوچرخه و کیف گلف، دستمال توالت و محصولات آرایشی را شامل می‌شود.

 

*** اقدامات تلافی‌جویانه چین

 

دولت آمریکا از چین می‌خواهد از اقداماتی که واشنگتن ادعا می‌کند باعث تشویق انتقال محصولات فکری -طرح و ایده ساخت محصولات- به شرکت‌های چینی می‌شود را متوقف کند؛ از جمله این شرط پکن که شرکت‌های خارجی برای دسترسی به بازار چین با شرکت‌های محلی سهیم شوند.

رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا در اعلام تعرفه‌های جدید گفت:

برای بیش از یک سال دولت ترامپ از چین خواسته است تا به اقدامات غیر منصفانه خود پایان داده، بازارش را باز کند و وارد رقابت حقیقی بازار شود.

چین به جای اینکه به این نگرانی‌های مشروع ما رسیدگی کند، دست به اقدامات تلافی‌جویانه زد و محصولات آمریکا را با تعرفه جدید مواجه کرد.

هیچ توجیهی برای چنین اقدامی وجود ندارد.

واشنگتن هفته گذشته ۲۵ درصد تعرفه روی ۳۴ میلیارد دلار واردات از چین اعمال کرد و پکن هم فورا با تعرفه‌های مشابهی روی همان میزان واردات از آمریکا تلافی کرد.

 

*** اعمال تعرفه‌های جدید بر روی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی 

 

سرمایه‌گذاران نگرانند تشدید جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ دنیا به رشد جهانی لطمه بزند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده بود که اگر چین دست به تلافی جویی بزند تعرفه‌های بیشتری در نظر خواهد گرفت.

ترامپ گفته است نهایتا بر روی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی تعرفه‌های جدید اعمال خواهد کرد.

لیست جدیدی که سه‌شنبه منتشر شد بسیاری از کالاهای مصرفی را هدف قرار داد و این تهدید مستقیم مصرف‌کنندگان و شرکت‌های خرده‌فروشی است.

بسیاری از شرکت‌های آمریکایی مخالف استفاده دولت این کشور از تعرفه علیه چین هستند، چون می‌گویند که خطر آسیب رساندن به کسب و کارها و اقتصاد آمریکا را به دنبال دارد و بعید است رفتار چین را عوض کند.

به گزارش خبرگزاری سروش، تعرفه‌های مذکور تا بعد از یک دوره دو ماهه اطلاع‌رسانی به مردم درباره لیست جدید تعرفه‌ها، اجرایی نمی‌شود اما برخی گروه‌های تجاری آمریکا و قانونگذاران ارشد فورا این اقدام را محکوم کردند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید