کد خبر:39919
پ
الجبیر
وزیر خارجه عربستان:

ایران فتنه‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند

وزیر خارجه عربستان ادعا کرد، ایران فتنه‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند و دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی را نمی‌پذیریم.

وزیر خارجه عربستان ادعا کرد، ایران فتنه‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند و دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی را نمی‌پذیریم.

 

به گزارش سروش، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در حاشیه نشست ناتو در بروکسل ضمن حمایت مجدد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام گفت:

ایران باید بداند که جهان اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به آنها نمی‌دهد.

 

*** فشارها علیه ایران بیشتر می‌شود

 

وی همچنین مدعی شد که اگر ایران سیاست‌های خصمانه خود را تغییر ندهد فشارها علیه آن بیشتر می‌شود و منزوی‌تر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه عربستان با برخی اعضای پارلمان اروپا در بروکسل نیز دیدار و در رابطه با بحران‌های خاورمیانه و مسائل سیاسی منطقه بحث و گفت‌وگو کرده است.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان پیش از این نیز مدعی شد:

ما به حاکمیت دیگر کشورها و همچنین قوانین بین‌المللی و اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگران احترام می‌گذاریم، بنابراین دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی را نمی‌پذیریم.

 

*** متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم

 

وی در ادامه با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم ادعا کرد که ایران فتنه‌های فرقه‌ای ایجاد می‌کند، همچنین ایران در بسیاری از کشورها و بخصوص کشورهای عربی ناامنی ایجاد می‌کند.

ادعای دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها درحالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و هیچ دخالتی در امور داخلی دیگر کشورها ندارد.

حضور ایران در برخی کشورها مستشاری بوده و به درخواست دولت قانونی آنها است.

این مقام سعودی درحالی مدعی حمایت ایران از تروریسم است که عربستان سعودی از جمله کشورهایی بود که مرزهای خود را به روی داعش باز کرد تا وارد عراق و سوریه شوند و از آن‌ها حمایت کرد این درحالی است که ایران اولین و بزرگترین مخالف تروریسم درجهان است و برای ریشه کن کردن آن تلاش های فراوانی کرده است و در بیرون راندن داعش و دیگر گروهک های تکفیری از عراق و سوریه نقش مهمی داشته است.

 

*** عربستان از تصمیم آمریکا علیه ایران حمایت می‌کند

 

عربستان سعودی پیش از این نیز برخلاف کشورهای اروپایی چندین بار از خروج ترامپ از برجام حمایت کرده است، این کشور درهمان ابتدا در بیانیه‌ای اعلام کرد:

عربستان از تصمیم آمریکا برای ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران حمایت می‌کند.

عربستان در ابتدا به این دلیل از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد که قرار بود این توافق از انتشار سلاح کشتار دسته جمعی در خاورمیانه و جهان ممانعت کند.

ایران از طریق برداشتن تحریم‌ها به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه ادامه داد و موشک‌های بالستیک خود را گسترش داد، از گروهک‌های تروریستی در منطقه از جمله حزب‌الله و حوثی‌ها (انصارالله) که از سلاح‌های ایران برای هدف قرار دادن شهروندان یمنی و تعرض به کشتیرانی استفاده کردند، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری سروش، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب ۱۸ اردیبهشت بعد از سخنان خود در کاخ سفید و طرح ادعاهای واهی علیه ایران و بیان این که آمریکا از برجام خارج می‌شود، فرمان اجرایی خروج از برجام را امضا کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید