کد خبر:41631
پ
صالحی
رئیس سازمان انرژی اتمی:

امیدواریم تا پایان سال جاری فناوری کوآنتوم را تا فاصله هفت کیلومتری آزمایش کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد، امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم در رابطه با فناوری کوآنتوم در فاصله هفت کیلومتری کار را به انجام برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد، امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم در رابطه با فناوری کوآنتوم در فاصله هفت کیلومتری کار را به انجام برسانیم.

 

به گزارش سروش، علی‌اکبر صالحی در حاشیه رونمایی از یک فناوری جدید در حوزه کوآنتوم در مرکز ملی علوم، فنون لیزر ایران در جمع خبرنگاران گفت:

فناوری کوآنتوم در حوزه ارتباطات، کامپیوترها و ماشین‌های محاسبات، بیولوژی، حسگرها و شبیه‌سازی مورد استفاده است.

 

*** اولین آزمایشگاه مجهز به تحقیقات مرتبط با فناوری کوآنتوم در ایران

 

وی اظهار کرد: خوشحالم امروز در این مکان اعلام کنم اولین آزمایشگاه مجهز به تحقیقات مرتبط با فناوری کوآنتوم در ایران در حال کار است که این آزمایشگاه در نوع خود در منطقه و جهان اسلام بی‌نظیر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد:

دو سال پیش بنده این دستور را دادم که به عرصه فناوری کوآنتوم وارد شویم.

این فناوری درباره پدیده‌هایی است که در سطح اتم و زیراتم اتفاق می‌افتد و با برداشت‌های ما از پدیده‌های طبیعی ناسازگار است.

به عنوان مثال اگر در یک چاهک کوآنتوم یک سنگ کوآنتوم را بیندازید این انتظار می‌رود که این سنگ خود به خود به بیرون بیاید، اما در حالت طبیعی چنین توقعی از سنگی که در یک چاه می‌افتد وجود ندارد مگر آنکه یک نفر داخل چاه برود و یا به وسیله‌ای از چاه خارج شود.

 

*** در فناوری کوآنتوم اگر چنین پدیده‌ای به خوبی مهار شود می‌تواند در بسیاری از تکنولوژی‌های جدید به کار رود

 

صالحی ادامه داد: در فناوری کوآنتوم اگر چنین پدیده‌ای به خوبی مهار شود می‌تواند در بسیاری از تکنولوژی‌های جدید به کار رود.

وی گفت: ورود به فناوری کوآنتوم این است که عناصری چون الکترون‌ها و فوتون‌ها که بهم چسبیده هستند را از هم جدا کنیم و اگر هر یک از این دو عنصر فوتون را در دو نقطه متفاوت با فاصله یک کیلومتر یا چند سال نوری قرار دهیم هر اتفاقی که بر روی یک ذره فوتون می‌افتد بر ذره دیگر فوتون در نقطه دیگر این اتفاق می‌افتد.

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون رئیس جمهور تاکید کرد:

بنابراین جداسازی فوتون‌ها یا الکترون‌ها گام اول است و ما توانسته‌ایم این کار را در سطح آزمایشگاه انجام دهیم و این برنامه را داریم که تا پایان سال از سطح آزمایشگاهی فراتر رفته و در فاصله هفت کیلومتری این آزمایش را انجام دهیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید