کد خبر:41988
پ
سنگ آهن دو بعدی

تولید سنگ آهن دو بعدی با خواص غیرعادی

محققان برزیلی موفق به تولید سنگ آهن دو بعدی به نام هماتیت شدند که از خواص منحصر به فرد و غیرعادی برخوردار است که یادآور ویژگی‌های عجیب گرافن است.

محققان برزیلی موفق به تولید سنگ آهن دو بعدی به نام هماتیت شدند که از خواص منحصر به فرد و غیرعادی برخوردار است که یادآور ویژگی‌های عجیب گرافن است.

 

به گزارش سروش، هماتیت از لایه‌هایی از آهن تشکیل شده که ضخامت هر یک از آنها به تنها سه اتم می‌رسد و بنابراین موادی عملا دوبعدی محسوب می‌شوند.

دوبعدی بودن هماتیت باعث می‌شود تا بتوان آن را به اشکالی غیرعادی درآورد و موادی با ظاهر و فرم‌های عجیب و نامتعارف را تولید کرده و مورد استفاده قرار داد.

مشهورترین ماده جهان که به صورت دو بعدی وجود دارد، گرافن است.

گرافن از کربن تشکیل شده و به شدت مستحکم، سبک و هادی جریان برق است.

تا چندی قبل گرافن تنها ماده شناخته شده در جهان با چنین خواصی بود، اما مدتی است که دانشمندان موفق به تولید مواد دو بعدی دیگری از جنس فسفر سیاه، گالیم، دی سولفید مولیبدن و تریدید کرومیوم شده‌اند.

 

*** تولید سنگ آهن دو بعدی

 

هماتیت تازه ترین عضو این خانواده یک ماده معدنی و از جنس سنگ‌های آهن است که طی فرایندی موسوم به لایه برداری در مرحله مایع به صورت دو بعدی درمی‌آید.

سه اتم هماتیت در این مرحله از جنس آهن و اکسیژن هستند.

هماتیت دو بعدی خاصیت فرومغناطیسی دارد و لذا مانند یک آهن ربای دائم می‌تواند خود به خود مغناطیسی شده و دیگر مواد را به خود جذب کند.

این در حالی است که هماتیت سه بعدی دقیقا در نقطه مقابل قرار داشته و خاصیت ضدمغناطیسی دارد.

به گزارش خبرگزاری سروش، ماده مذکور خاصیت فوتوکاتالیستی هم دارد و لذا می‌تواند با جذب نور خورشید سرعت انجام واکنش‌های شیمیایی را افزایش داده و این فرایندها را تسریع کند.

هماتیت دو بعدی از این نظر هم سرعت بیشتری دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید