کد خبر:42500
پ
دارو

داروی « وارفارین » از فنلاند وارد کشور می‌شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد، قرار است محموله جدید داروی « وارفارین » از فنلاند وارد کشور شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد، قرار است محموله جدید داروی « وارفارین » از فنلاند وارد کشور شود.

 

به گزارش سروش، کمبود داروی « وارفارین » که کاربرد ضد انعقاد خون در بیماری‌های قلبی دارد اخیرا در میان داروهای کمیاب قرار گرفته و برخی نگرانی‌ها را برای بیماران ایجاد کرده است.
 

*** در مناطق مختلف کمبود داروی « وارفارین » اعلام شد

 

کیانوش جهان‌پور سخنگوی سازمان غذا و دارو ، دلیل ایجاد این کمبود را ذخیره‌سازی دارو توسط بیماران و زنجیره تامین دارو می‌داند و می‌گوید: با وجود اینکه موجودی « وارفارین » در کشور حدود ۷۰ تا ۷۵ روز بود، اما در مناطق مختلف کمبود این دارو اعلام شد.

زمانی که بحث‌های روانی در بازار ایجاد می‌شود، از مصرف کننده تا سایر زنجیره‌های تولید، ممکن است دارو را ذخیره کنند. بیشتر داروهایی که به صورت مزمن و مادام‌العمر استفاده می‌شوند از سوی مصرف کننده ذخیره می‌شوند.

آنها گاهی نیز سعی می‌کنند این ذخیره را افزایش دهند؛ به همین دلیل دارو از روند مصرف عادی خارج می‌شود.

وی درباره علت توزیع محدود این دارو نیز توضیح می‌دهد و می‌گوید: با توجه به این موضوع، داروخانه‌ها اعلام کردند که این دارو را تا سقف نسخه تحویل نمی‌دهند و درایت به خرج دادند که نیاز بیماران را در روزهای کمبود برطرف کنند تا زمانی که محموله اصلی وارد و برچسب‌گذاری شود.

 

*** داروی «وارفارین» از کشور فنلاند ثبت سفارش شده است

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین اضافه می‌کند: «وارفارین»از دو کشور کانادایی و فنلاندی وارد ایران می‌شد، اما محصولی که بیشتر توصیه و استفاده می‌شد مربوط به کشور فنلاند بود. در حال حاضر نیز این محصول ثبت سفارش شده است.

به دلیل تغییرات ارزی کمی تاخیر داشته، اما در حال ورود به ایران است. این دارو از کانادا نیز فعلا وارد نمی‌شود.

جهانپور با اشاره به قرار گرفتن وارفارین در لیست تسریع و تسهیل واردات اقلام دارویی، می‌گوید:

داروی « وارفارین » در لیست ۲۲۰ قلم دارویی که واردات آنها تسریع و تسهیل شده، وارد و اعلام شده شرکت‌هایی که مایل باشند می‌توانند به صورت موازی «وارفارین» یا مشابه آن را وارد کنند.

همچنین می‌توانند دارو «وارفارین»را نیز تولید کنند؛ چون این امکان از مسیر تسهیل شده برای آنها فراهم می‌شود تا واردات آن از حالت تک شرکتی خارج شود.

 

*** «وارفارین»نایاب نیست و در زنجیره توزیع وجود دارد

وی ادامه می‌دهد : هنوز عملا « وارفارین » نایاب نیست و در زنجیره توزیع وجود دارد، اما با توجه به این که میزان مصرف از روند گذشته بیشتر شده بود،  بلافاصله در دستور کار واردات مجدد قرار گرفت.

قبلا وقتی ذخیره دارو به کمتر از سه ماه می‌رسید، مجوز واردات یا تولید آن صادر می‌شد.

میزان ذخیره نیز همیشه بین سه تا هشت ماه در کشور بود، اما با توجه به مشکلاتی که در ماه‌های آینده ممکن است ایجاد شود، تصمیم بر این است میزان ذخیره‌سازی داروها یا مواد اولیه به سمت یک تا یک و نیم سال پیش رود.

جهانپور تاکید می‌کند: اقدامات لازم برای ورود محموله داروی «وارفارین»انجام شده و تنها روند ارسال و ترخیص و برچسب‌گذاری باقی مانده است.

 

*** توزیع قطره چکانی «وارفارین»تا زمان ورود محموله اصلی

 

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: توزیع این دارو تا زمانی که محموله اصلی برسد، قطره چکانی انجام می‌شود. با وجود این به اندازه‌ای که نیاز فعلی برطرف شود، دارو پیدا می‌شود. افزون بر این گاهی قابلیت تبدیل به داروهای دیگر این گروه وجود دارد که با نظر پزشک انجام می‌شود.  

وی با بیان اینکه با توجه به فضای پیش آمده توزیع کل موجودی وارفارین در شبکه منطقی نیست، ادامه می‌دهد:

ممکن است نسخه‌های جدیدی داشته باشیم که به خاطر آنها باید توزیع حتی قطره چکانی را حفظ کرد تا محموله جدید برسد.

شرکت‌های پخش توزیع دارو را بر عهده دارند و این دارو با اولویت بیمارستان‌ها توزیع می شود. مردم می توانند داروی «وارفارین» را از داروخانه‌هایی که موجودی دارند، تهیه کنند.

به گزارش خبرگزاری سروش، زمانی که محموله جدید این دارو وارد شود می‌توان آن را از همه داروخانه‌ها تهیه کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید