کد خبر:43168
پ
وحید شقاقی
کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری سروش:

سیاست ارزی جدید دولت ؛ خوب اما ناکافی است

وحید شقاقی، سیاست ارزی جدید دولت را خوب اما ناکافی دانست و تاکید کرد در صورت اینکه دولت، اصلاحات و اقدامات فوری را در سایر بخش‌ها انجام ندهد، شاهد قفل شدن بازار کالا و بازار کار و رشد تورم خواهیم بود.

وحید شقاقی، سیاست ارزی جدید دولت را خوب اما ناکافی دانست و تاکید کرد در صورت اینکه دولت، اصلاحات و اقدامات فوری را در سایر بخش‌ها انجام ندهد، شاهد قفل شدن بازار کالا و بازار کار و رشد تورم خواهیم بود.

 

به گزارش سروش، بازار ارز کشور شاید تا به امروز، تا این حد تغییرات در یک مدت زمان کوتاه به خود ندیده باشد، تغییراتی که تا مهر ابلاغ قبلی خشک نشده بود، ابلاغ بعدی از راه می‌رسید و اما دوباره ……

بعد از اعلام رسمی ارز دولتی به قیمت ۴۲۰۰ تومان، دولت دیروز سیاست‌های ارزی جدید را ابلاغ کرد، سیاست‌هایی که تمرکزش بر توسعه بازار ثانویه است.

اما نکته قابل توجه و تامل و سوال اصلی در این خصوص، سرانجام سیاست‌های جدید است. همه می‌خواهند بدانند، آیا با سیاست‌های ارزی جدید دولت ، مشکلات بازار ارز به صورت خاص و اقتصاد کشور به صورت عام، حل خواهد شد یا خیر؟

خبرنگار اقتصادی خبرگزاری سروش بعد از اعلام سیاست ارزی جدید دولت ، گفتگویی صریح با دکتر وحید شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه داشته است و سوال اصلی این روزهای مردم و فعالان اقتصادی را از ایشان پرسیده است.

 

*** سیاست‌ ارزی جدید دولت خوب اما ناکافی است

 

وحید شقاقی در ابتدای این گفتگو با بیان این که سیاست‌ ارزی جدید دولت خوب است اما کافی نیست، اظهار داشت:

در سیاست‌ ارزی جدید دولت ، چند اقدام اشتباه پیشین اصلاح شد و نتیجه مثبت این بود که ارز مسافرتی و یارانه ارزی اصلاح شد و واردات کالاهای اساسی و داروهای حیاتی نیز با ارز یارانه‌ای، انجام خواهد شد.

شقاقی در ادامه اضافه کرد: بسته سیاست ارزی جدید دولت خوب است اما متاسفانه کافی نیست یعنی فقط بخش ارز را هدف قرار داده است، در حالی که اقتصاد فقط مسائل ارزی نیست و می‌بایست مسائل بازار کار، بازار کالا و دیگر مسائل را نیز مد نظر قرار داد و برای آنها نیز برنامه داشت.

 

*** دلار هشت هزار تومان با قدرت خرید مردم همخوانی ندارد

 

این اقتصاددان در ادامه با اشاره به سیاست‌ ارزی جدید دولت، اضافه کرد:

در این رویکرد، آزاد‌سازی ارز اتفاق افتاد و اجازه دادند صرافی‌ها فعالیت کنند و این‌ها اقدامات خوبی است اما در مجموع با این اقدام، قیمت دلار در کانال هشت هزار تومان قرار خواهد گرفت و احتمالا چسبندگی دلار به هشت هزار تومان به بالا خواهد بود.

شقاقی خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی، از یک طرف افزایش ۱۰۰ درصدی دلار و از طرف دیگر فشار تورمی را خواهیم داشت که فشار مضاعف را بر قدرت خرید مردم وارد خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: دلار هشت هزار تومان با اقتصاد ایران و با قدرت خرید فعلی مردم، هیچ‌گونه همخوانی ندارد و موجب خواهد شد، هم بازار کار و هم بازار کالای ما قفل شود.

 

*** دولت باید چه اقداماتی انجام دهد؟

 

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه این سیاست تک بعدی و ناکافی است و موجب خواهد شد، اقتصاد کشور قفل شود، تاکید کرد:

به همین دلیل، دولت حتما باید در کنار آن، اصلاح نظام مالیاتی را با جدیت و هرچه سریعتر در دستور کار قرار دهد و دنبال کند.

شقاقی افزود: دولت باید برای افزایش درآمدهای خود و جلوگیری از شکاف طبقاتی، سوداگری در بازارهای مختلف را مهار کند و حتما باید اصلاح نظام یارانه‌ای را انجام دهد.

 

*** ارتقای یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۰۰ هزار تومان

 

وی در خصوص چرایی ارائه این پیشنهاد گفت: اصلاح نظام یارانه‌ای باید انجام شود، به این دلیل که، ی کفاف نمی‌دهد و در چند ماه آینده، فشار مضاعفی بر سبد معیشتی مردم وارد خواهد شد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در نتیجه، افزایش پلکانی یارانه‌ها از ۴۵ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان، یکی از اقداماتی است که باید هرچه سریعتر انجام شود تا دهک‌های پایین درآمدی زیر بار آزاد‌سازی ارز، له نشوند.

 

 

*** اصلاح نظام مالیاتی هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد

 

 

شقاقی با بیان این که دولت باید اصلاح نظام مالیاتی هرچه سریعتر در دستور کار قرار دهد، تصریح کرد:

اصلاح نظام مالیاتی برای افزایش شفافیت، مقابله با فساد، افزایش درآمدهای دولت و مهار سوداگری لازم است.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: دولت به تنهایی قدرت این کار را ندارد و باید همه به کمک دولت بشتابند، زیرا این اقدام نیازمند شفافیت وسیعی است.

 

این اقتصاددان اضافه کرد: در حال حاضر چاره‌ای غیر از این نداریم و اگر دولت بخواهد یارانه را افزایش دهد، نیازمند درآمد است که این درآمد نیز باید از مالیات حاصل شود.

 

شقاقی در ادامه تصریح کرد: البته منظور از مالیات در شرایط کشور، مالیات از تولید نیست بلکه منظور پایه‌های مالیاتی است که اصلا وجود ندارند، مثل مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر ثروت، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خروج سرمایه و ثروت مهاجران و مالیات بر واردات کالاهای لوکس.

 

 

*** سیاست‌ ارزی جدید دولت نیازمند سیاست‌های مکمل است

 

استاد دانشگاه تهران در ادامه خاطر نشان کرد: در مجموع سیاست‌ ارزی جدید دولت خوب است اما کافی نیست و اگر دو سه اقدام مذکور، انجام نشود به قفل شدن بازار کالا و بازار کار منتهی خواهد شد.

وی همچنین با بیان این که بسته سیاست‌ ارزی جدید دولت بر روی سکه و طلا نیز تاثیر دارد، گفت: فعلا در روزهای آینده روند تا حدودی کاهشی خواهد بود اما اگر سیاست‌های مکمل را نتوانند اجرا کنند، عوارض بدی به همراه خواهد داشت.

 

*** اگر سیاست‌های مکمل انجام نشود، نتیجه چه خواهد بود؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش وحید شقاقی در پایان هشدار داد: اگر سیاست‌های مکمل انجام نشود، فشار روی دهک‌های پایین بیشتر خواهد شد و حتی امکان دارد، دوباره سوداگری در کشور فعال شود و برای مهار سوداگری و حمایت از دهک‌های پایین درآمدی، حتما باید اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ای، هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد و اگر این اقدامات انجام نشود، بیشتر از یک ماه طول نخواهد کشید که دوباره شاهد بازاری آشفته و قفل شدن بازار کار و کالا خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید