اخبار برگزیده

کد خبر:44225
پ
سیمونتا دیپیپو
نماینده ایران نزد سازمان های بین‌المللی:

ایران با مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو به شدت مخالف است

نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد، ایران با هرگونه مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو یا استقرار هرنوع سلاح اعم از متعارف و کشتار جمعی در فضا یا تسلیحاتی شدن آن به شدت مخالف است.

نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد، ایران با هرگونه مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو یا استقرار هرنوع سلاح اعم از متعارف و کشتار جمعی در فضا یا تسلیحاتی شدن آن به شدت مخالف است.

 

به گزارش سروش، نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت:

ایران با هرگونه مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو یا استقرار هرنوع سلاح اعم از متعارف و کشتار جمعی در فضا یا تسلیحاتی شدن آن به شدت مخالف است.

 

*** مواضع غریب‌آبادی در دیدار با سیمونتا دیپیپو در زمینه فضای ماورای جو

 

کاظم غریب‌آبادی در وین، با سیمونتا دیپیپو، رئیس دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل در وین دیدار و درخصوص موضوعات مختلف گفتگو کرد. 

در این ملاقات، سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن تاکید بر اهمیت همکاری‌های بین المللی در زمینه استفاده های صلح آمیز از فضای ماورای جو بین کشورهای عضو کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس)، اظهار داشت: 

ماهواره‌های کوچک نقش بسیار مهمی در فرآیند توسعه اقتصادی اجتماعی کشورهای در حال توسعه دارند و جمهوری اسلامی ایران با هرگونه ایجاد محدودیت برای طراحی، ساخت، پرتاب و استفاده از ماهواره‌های کوچک مخالف است.

غریب‌آبادی ضمن تبیین مواضع اصولی کشورمان در فعالیت‌های فضایی و توصیف فضا به عنوان میراث مشترک بشریت، افزود:

فضای ماورای جو باید صرفاً برای اکتشاف و استفاده های صلح آمیز مورد استفاده کشورهای عضو سازمان ملل قرار گیرد و جمهوری اسلامی ایران با هرگونه مسابقه تسلیحاتی در فضا یا استقرار هرنوع سلاح اعم از سلاح های متعارف یا سلاح‌های کشتار جمعی در فضا یا تسلیحاتی شدن فضا به طور جدی و اصولی مخالف است.

 

*** کارگاه مشترک ایران و سازمان ملل در خصوص استفاده از فضای ماورای جو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وی همچنین ضمن تشکر از دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل برای برگزاری اولین کارگاه مشترک ایران و سازمان ملل درخصوص استفاده از فناوری فضایی برای نظارت بر ریزگردها (طوفان های شنی) و خشکسالی در منطقه خاورمیانه در سال ١٣٩۵ در تهران، با توجه به تداوم این پدیده زیست محیطی در کشورهای همسایه و ایران، پیشنهاد کرد؛

دومین کارگاه مشترک نیز تحت همین عنوان مجددا در تهران برگزار شود که به طور اصولی، مورد موافقت دیپیپو قرار گرفت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید