اخبار برگزیده

کد خبر:44360
پ
لاریجانی
لاریجانی در افتتاحیه نمایشگاه صنایع کوچک ایران:

صنایع کوچک و متوسط پیشران صنعت کشور هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، صنایع کوچک و متوسط پیشران صنعت کشور هستند که باید از آنها حمایت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، صنایع کوچک و متوسط پیشران صنعت کشور هستند که باید از آنها حمایت کرد.

به گزارش سروش، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک ایران که در مصلای تهران گشایش یافت، با بیان اینکه باید یک ارزیابی از وضعیت درآمدی دولت صورت بگیرد، اظهار داشت: در خصوص حمایت‌های مالیاتی و مشوق‌های صادراتی هر اقدامی که لازم باشد مجلس انجام می‌دهد.

وی با اشاره به احکام قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار گفت: در ماده ۴ این قانون، وظیفه‌ای به اتاق‌های بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی داده شده است تا شاخص های کسب و کار را به صورت مستمر رصد کرده و آن را طبقه بندی استانی کنند.

 

*** باید از صنایع کوچک حمایت کرد

علی لاریجانی گفت: شما صنایع کوچک و متوسط پیشران صنعت کشور هستید که از نظر تعداد و تاثیر نقش پیشران در اقتصاد دارید که باید از شما حمایت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتاق‌های بازرگانی و تعاون و بخش خصوصی این گزارش را ارائه کرده‌اند، ادامه داد: گزارشی که مربوط به بهار ۹۷ بوده نشان می دهد که آمارها خوب نیست و باید بررسی شود که اشکال کار در کجاست.

لاریجانی تصریح کرد: بر اساس این گزارش، رقم شاخص ملی محیط کسب و کار در بهار سال جاری ۶.۱۵ از ۱۰ نمره بوده در حالیکه نمره ۱۰ پایین‌ترین عدد است و این نشان می‌دهد که باید تصمیمات سریع‌تری برای این بخش گرفته شود.

عضو شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه در تشریح مشکلات بخش صنعت در گزارش اتاق تعاون و بازرگانی گفت: غیرقابل پیش بینی بودن و تغییر قیمت مواد اولیه، دشواری تامین مالی از بانک‌ها، بی ثباتی سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اجتماعی، قدرت پیش بینی را برای واحدهای صنعتی کاهش داده است.

*** نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در خدمات از نقاط قوت صنایع کوچک است

لاریجانی گفت: دسترسی به حامل‌های انرژی، نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار در خدمات از نقاط قوت صنایع کوچک است. در گزارش‌ها آمده است که حجم زیادی از اختراعات در کشور مربوط به صنایع کوچک است.

وی اظهار داشت: وضعیت صنایع در استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خوزستان نسبت به بقیه استان‌ها، وضعیت خوبی نیست اما در استان‌های گیلان، فارس و زنجان وضعیت کسب و کار بهتر از سایر استان‌ها است.

*** شاخص کارآفرینی در بهار سال ۹۷، ۶.۳ بود

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاخص کارآفرینی در بهار سال ۹۷، ۶.۳ بوده و در زمستان ۹۶، ۶ درصد بوده است که نشان‌دهنده سقوط شاخص‌ها است.

لاریجانی افزود: بنگاه‌هایی که ۶ تا ۱۰ نفر کارگر دارند، دارای شرایط نامناسب‌تری هستند که نشان می‌دهد آسیب‌پذیری این بنگاه‌ها در برابر تکانه‌های نرخ ارز بیشتر بوده است.

وی با اشاره به روند توافق هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی بعد از سال‌ها کشمکش هسته‌ای، به مسیر مذاکرات رهنمون شد و به دلیل حل مشکلات بخش تولید و معیشت مردم، این مذاکرات انجام شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بعد از اینکه یکی از کشورهای منطقه، پیام رئیس‌جمهور آمریکا را در خصوص درخواست مذاکره به ایران ارائه کرد، جمهوری اسلامی نیز به شرط پذیرش غنی‌سازی، این پیشنهاد را پذیرفت. رئیس‌جمهور آمریکا نامه‌ای نوشت و اعلام کرد که «حق غنی‌سازی ایران را قبول داریم». بعد از دو سال مذاکرات سخت، توافق انجام شد که در نهایت برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران، محدودیت‌ها و گشایش‌هایی ایجاد شد.

به گفته لاریجانی، یکی از انگیزه‌هایی که موجب شد جمهوری اسلامی برخی محدودیت‌ها را قبول کند، بازسازی فضای کسب و کار بود.

 

*** عدم تعادل در تصمیمات ترامپ وجود دارد

وی با بیان اینکه عدم تعادل در تصمیمات ترامپ وجود دارد، افزود: آمریکایی‌ها از ابتدا در موضوع توافق درست عمل نکرده‌اند و در پایان نیز کاملا زیر میز زدند.

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشورهای اروپایی پس از این اقدام آمریکا تماس گرفتند که «حق با شماست اگر از توافق هسته‌ای خارج شوید» اما ما حاضریم مسیر جدیدی را باز کنیم، جمهوری اسلامی در همین راستا فرصتی به کشورهای اروپایی داد که ببینیم چه کار می‌کند؛ این فرصت را هم به دلیل آسیب نرسیدن به فضای کسب و کار و معیشت مردم به اروپایی‌ها دادیم.

 

*** نقدینگی زیاد و مشکلات بانک‌ها از معضلات مهم اقتصادی

 

لاریجانی، نقدینگی زیاد و مشکلات بانک‌ها را از معضلات مهم اقتصادی خواند و گفت: مشکلات اقتصادی ما ناشی از معضلات داخلی است و ربطی به مسائل خارجی ندارد؛ نباید همه مسائل را به مشکلات خارجی وصل کرد، زیرا موجب غفلت می‌شود و حریف را قدرتمند نشان می‌دهد.

وی تأکید کرد: خواسته صنعت کشور و کسب و کار این است که از بانک‌ها استفاده کند؛ این امر نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت بانک‌ها است و حل این مشکل به جراحی نیاز دارد. بانک‌ها باید نقش خود را در اقتصاد انجام دهند.

عضو شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: خلق پول توسط بانک‌ها موجب شده نقدینگی در کشور ما چند برابر شود.

 

*** رسانه‌ها باید مددکار ما باشند

 

لاریجانی با بیان اینکه رسانه‌ها باید در این وضعیت مددکار ما باشند، گفت: در این شرایط پرچالش، رسانه‌ها باید کمک کنند تا افکار عمومی همراه شود؛ برای حل مشکل نقدینگی باید اقداماتی در راستای واگذاری طرح‌های عمرانی به بخش خصوصی انجام داد که در این راستا اخیراً مصوبات خوبی در شورای هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه جهت تسهیل واگذاری طرح‌های عمرانی به بخش خصوصی داشتیم و مقرر کردیم بخش خصوصی طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام را اجرا کند و از معافیت مالیاتی تا ۱۰ سال برخوردار شود.

وی تصریح کرد: باید از این شرایط به نفع خودمان استفاده کنیم و تولید و صادرات را محور قرار دهیم تا اصلاحات بنیادین در اقتصاد کشور انجام شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این دوره، دوره بازسازی اقتصاد درونی در محور تولید و صادرات خواهد بود. باید فضای کسب و کار را به سمتی هدایت کنیم که نقدینگی موجود به تولید اختصاص یابد.

لاریجانی گسترش سیستم دیوانی و اداری کشور را عامل افزایش فساد خواند و گفت: هر چه درآمد نفتی و مالیات داریم، در سیستم اداری هزینه می‌کنیم؛ حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه جاری و ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور است؛ نتیجه فربه شدن سیستم اداری، فساد است.

 

*** دولت مکلف شده است ظرف پنج سال ۱۵ درصد ظرفیت اداری کشور را کاهش دهد

 

وی اظهار داشت: در قانون برنامه ششم، دولت مکلف شده است ظرف پنج سال ۱۵ درصد ظرفیت اداری کشور را کاهش دهد اما چشم من آب نمی‌خورد و حرکتی نیز در این راستا شاهد نیستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اجرای دولت الکترونیک را از راهکارهای کاهش حجم دیوانی دولت خواند.

لاریجانی با انتقاد از نگاه ضعیف در توسعه کشور گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی همه بخش‌ها، به توسعه دست یابد.

وی تدوین استراتژی صنعتی را امری مهم خواند و افزود: در قانون برنامه ششم، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به تدوین این استراتژی شده که باید مانیفست صنعت کشور باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حجم زیاد قوانین در کشور، از وزارت صنعت خواست که با همکاری کمیسیون صنایع مجلس، کمیته‌ای را برای بررسی قوانین مزاحم بخش صنعت تشکیل دهد، زیرا در بسیاری از بخش‌ها نیازی به اظهارنظر حکومتی نیست.

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطرنشان کرد: نرخ ارز تلاطم دارد و مشکلاتی را ایجاد کرده است اما این تلاطم‌ها به صادرات ما کمک می‌کند؛ ما ۱۵ کشور همسایه داریم که می‌توانیم از امکانات آنها برای صادرات استفاده کنیم. کشور چین نیز می‌خواهد با ما همکاری کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سه =

کلید مقابل را فعال کنید