کد خبر:44606
پ
لاریجانی
رییس قوه قضاییه:

روند جدید رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی آغاز شد

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه از آغاز روند جدید رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی خبر داد.

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه از آغاز روند جدید رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی خبر داد.

به گزارش سروش، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی افزود: در کنار دقت و صحت، بحث سرعت در رسیدگی به این پرونده ها برای ما اهمیت دارد.

وی به برخی مطالب منتشرشده در رسانه های بیگانه مبنی بر اینکه استجازه گرفته شده از رهبر معظم انقلاب در راستای تسهیل مجازات اعدام بوده است، اشاره کرد و گفت: این ادعا دروغ محض است زیرا اساساً رسیدگی های مربوط به جرایم مستوجب اعدام، دو مرحله ای است و ما در خصوص این جرایم هیچ مرحله ای را حذف نکرده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به زمان تشکیل شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی نیز اظهار داشت: از لحظه موافقت مقام معظم رهبری با استجازه مذکور، دادگاه ها با تعیین قضات خبره و واجد شرایط آماده رسیدگی شده‌اند و در اسرع وقت کار خود را آغاز خواهند کرد.

 

*** تحلیل مردم از وضعیت کشور نسبت به برخی مسئولان روشن تر است

 

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: بر این اساس با همه کسانی که با اخلال در نظام اقتصادی به اعتبار کشور و اعتماد مردم لطمه زده‌اند و با سوءاستفاده از فضای ملتهب اقتصادی، آن هم در زمانی که مردم نیاز به کمک دارند اقدام به احتکار و سایر فعالیت های مجرمانه کرده‌اند، با سرعت و قاطعیت برخورد خواهد شد و رسیدگی‌ها نیز به اطلاع عموم مردم شریف خواهد رسید.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: بسیاری از مردم کوچه و بازار در کشور ما تحلیلشان از برخی مسئولان نیز روشن‌تر است و تحرکات دشمن را به خوبی تشخیص می‌دهند. بر این مبنا با اتکا به بصیرت مردم مطمئنیم که دشمن از این مجرا کاری از پیش نخواهد برد اما مساله این است که دشمن صرفاً از یک مسیر وارد نمی‌شود.

وی افزود: چنین وضعیتی ایجاب می‌کند که همه به ویژه مسئولان کشور در دولت، مجلس و دستگاه قضایی به راه‌های خاصی که دشمن از طریق آنها قصد ضربه زدن دارد، توجه جدی داشته باشند و فراموش نکنند همان گونه که دشمن پیش از این در کشور ما کودتا به راه انداخت تا ثروت این کشور را به غارت ببرد، امروز نیز در تلاش است از طرق دیگری این کشور را با همه امکانات آن ببلعد.

 

*** مردم اجازه نخواهند داد خواب آشفته دشمن تعبیر شود

 

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه مردم اجازه نخواهند داد خواب آشفته دشمن تعبیر شود، به مقاومت چهل ساله ملت ایران در برابر دشمن غدار اشاره کرد و افزود: بصیرت و مقاومت مردم نافی این نیست که افراد به ویژه مسئولان با فهم صحیح، سخن متقن بر زبان بیاورند.

وی با بیان این که اعتماد مردم باید جلب شود، افزود: چه دلیلی دارد که با بیان هر سخن بیهوده‌ای روحیه مردم را تضعیف کنیم؟ البته دستگاه قضایی فعلاً به این قبیل موارد ورود نمی کند اما اگر به نقطه‌ای برسیم که ببینیم برخی اظهارات بلاوجه موجب تشویش اذهان و افکار عمومی می‌شود و آب به آسیاب دشمن می‌ریزد، قطعاً ورود می‌کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی اظهار داشت: نباید با پروژه‌ای همراه شد که دشمن در حال پیش بردن آن به کمک مزدورانی است که سال‌ها است از آنان پذیرایی کرده و آنها را برای اقدام علیه ملت ما در چنین روزهایی آماده کرده است.
وی افزود: البته بصیرت و انسجام مردم، رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری و منابع و امکانات کشور به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد که خواب دشمن در این زمینه تعبیر شود. کشور یکپارچه در مقابل دشمن ایستاده و آمریکا و اذنابش بدانند که ما تسلیم قلدرمآبی های آنها نمی شویم.

 

***  دشمن با ناامیدسازی مردم در پی ایجاد التهاب است

 

آیت الله آملی لاریجانی اظهار داشت: دشمن وارد جنگ اقتصادی تمام عیار شده و علاوه بر آن تمام امکانات و ابزار خود را برای یک جنگ روانی فوق العاده سنگین علیه مردم ایران به میدان آورده است. آمریکایی ها و اذناب آنها نه تنها جنگ اقتصادی را به راه انداخته اند بلکه تلاش دارند با ناامیدسازی و بی اعتنا کردن مردم نسبت به آینده، التهاب و آشوب ایجاد کنند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تاسف از همراهی خواسته یا ناخواسته برخی افراد در داخل کشور با این پروژه دشمن، تاکید کرد: هر کس که آگاهانه موجب تضعیف روحیه مردم و شکستن اعتماد آنها و التهاب در کشور شود و به این ترتیب به پیشبرد پروژه دشمن در زمینه ناامیدسازی مردم کمک کند، مرتکب خیانت شده است.

وی افزود: بر این اساس اجازه نداریم هر سخنی را که به گوشمان خورد، بدون تحقیق در خصوص صحت و سقم آن فوراً منتشر کنیم و موجب تشویش اذهان مردم شویم. هیچ تردیدی نیست که دشمن تلاش می کند علاوه بر فشار اقتصادی، با عملیات روانی، مردم را از راه به در کند؛ گرچه دچار اشتباه محاسباتی است.

 

***  سعودی ها روی سفاکان تاریخ را سفید کرده‌اند

 

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با محکوم کردن جنایات اخیر آل سعود در یمن به ویژه حمله به اتوبوس حامل کودکان، این جنایات را هولناک توصیف کرد و با بیان اینکه سعودی‌ها روی سفاکان تاریخ را سفید کرده‌اند، گفت: عربستان چند سال است که مردم یمن را به دلیل آنکه در پی استقلال خود هستند، به شدیدترین وجه مورد عقوبت قرار می‌دهد.

وی افزود: انسان متاسف می‌شود که چرا یک کشور مدعی اسلامیت این میزان دچار سقوط و انحطاط شده است که به کودکان بی پناه نیز رحم نمی کند. البته وضعیت کشورهای سلطه به ویژه آمریکا که از سعودی‌ها حمایت می کنند، بسیار تأسف بارتر است.

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از مراجع بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد که در برابر این جنایات سکوت کرده یا نهایتاً به یک ابراز نگرانی ساده بسنده می‌کنند، تصریح کرد: در مورد جمهوری اسلامی هر ادعایی، بهانه برای فشار بوده است چنانکه در تحریم‌های متوالی این امر مشاهده می‌شود اما چون سعودی ها دست نشانده خود آمریکا هستند نه تنها هیچ برخوردی با آنها نمی شود، بلکه مورد حمایت نیز قرار می‌گیرند.

 

*** این خروجی و محصول دنیای پرطمطراق غرب است

 

وی ادامه داد: این خروجی و محصول دنیای پرطمطراق غرب است که ادعای آزادی، دموکراسی، انسان دوستی و حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده است. همه این موارد نشان می دهد که این ادعاها صرفاً لقلقه زبان آنها است و در عالم واقع اتفاقات دیگری در جریان است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به پدید آمدن گروه‌های تروریستی نظیر داعش توسط آمریکا به اذعان خود دولتمردان این کشور از جمله ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، به حمایت این کشور از رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه کشورهای اسلامی در برابر این جنایات سکوت کرده‌اند و نه تنها آن را محکوم نمی‌کنند بلکه گاه با برخی از این اقدامات همراه می‌شوند.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: امیدواریم سران کشورهای اسلامی از جمله سران عربستان سعودی سرعقل بیایند و بفهمند که مشکلات یمن راه حل نظامی ندارد و چاره ای جز به رسمیت شناختن حقوق مردم یمن نخواهند داشت. ضمن اینکه باید بدانند بدون شک خداوند این جنایات هولناک را بدون عقوبت نخواهد گذاشت و عاقبتی سخت در انتظار آنها است.

 
*** نباید همه مشکلات را از جانب دشمن دانست

 

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: انسجام و مقاومت مردم نباید موجب شود که مسئولان وظیفه خود را فراموش کنند بلکه همه باید به فکر حل مشکلات باشیم. نباید همه مسائل را نیز از جانب دشمن بدانیم بلکه باید با تدبیر خود در جهت رفع مشکلات مردم گام برداریم و در کنار آن از به زبان آوردن سخنان تنش زا نیز خودداری کنیم.

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس این گزارش، ادامه بررسی «دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای قوه قضاییه» در راستای اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستورکار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که مواردی از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی به جلسه آینده موکول شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید