اخبار برگزیده

کد خبر:44788
پ
خبرنگاران

اتحادیه خبرنگاران کشورهای عضو اکو ایجاد می‌شود

رئیس موسسه فرهنگی اکو – نهاد فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی – از ایجاد اتحادیه خبرنگاران کشورهای عضو این سازمان در آینده نزدیک خبر داد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو – نهاد فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی – از ایجاد اتحادیه خبرنگاران کشورهای عضو این سازمان در آینده نزدیک خبر داد.

 

به گزارش سروش، محمد مهدی مظاهری عصر سه شنبه در نشست خبری با نمایندگان رسانه های کشورهای خارجی مقیم ایران، با تشریح روند فعالیت ها و عملکرد موسسه فرهنگی اکو طی دوسال گذشته، گفت: این موسسه در تلاش است همکاری هرچه بیشتر خود را با کشورهای عضو این موسسه در سطح گسترده ای ادامه دهد.

وی در ادامه دیپلماسی فرهنگی و عمومی را از دیپلماسی‌های مطرح در عرصه بین الملل عنوان کرد و افزود: دیپلماسی عمومی مولفه‌هایی چون خبرنگاران، دانشگاه، ورزش، فرهنگ را به عنوان زیرشاخه های خود در برمی گیرد.

مظاهری همچنین به برنامه ها و اولویت های دوره جدید موسسه فرهنگی اکو اشاره کرد و پژوهش محوری در واقع فرهنگ علمی را از محورهای اصلی این دوره برشمرد.

 

 

*** یادآوری دیپلماسی عمومی را همواره مورد تاکید قرار داده‌ایم

 

 

عضو شورای راهبردی مدیریت توسعه وزارت امور خارجه در ادامه ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی را بسیار وسیع‌تر و تاثیرگذارتر از دیگر دیپلماسی‌ها دانست و اظهار داشت: باید از این ظرفیت ها در جهت صلح جهانی بهره گیری شود از این رو ما نیز بر این مهم همواره تاکید داشته و داریم.

مظاهری تصریح کرد: بر این باوریم عینیت بخشی به صلح باید در ارتباط با موضوعات فرهنگی، هنری و ادبی فعال باشد تا اهداف از پیش تعیین شده تحقق یابد.

وی همچنین در ادامه، تفرقه را تولد جنگ دانست و افزود: معتقدم عینیت بخشیدن به صلح با پرداختن به فرهنگ و هنر می‌تواند تجلی، بروز و ظهور پیدا کند لذا یادآوری دیپلماسی عمومی را همواره مورد تاکید قرار داده‌ایم.

 

 

*** شکل‌گیری فراکسیون گفتمان اکو در مجلس

 

 

رئیس موسسه فرهنگی اکو در ادامه سخنان خود از شکل‌گیری «فراکسیون گفتمان اکو در مجلس شورای اسلامی» خبر داد و گفت: از سفرای ۹ کشور دیگر عضو این موسسه درخواست شد تا با راه اندازی این فراکسیون در مجالس کشورهای خود به تعامل هر چه بیشتر مجالس عضو اکو کمک کنند.

مظاهری راه اندازی سایت اکو را برای تقویت اطلاع رسانی این موسسه، از دیگر اقدامات عنوان کرد و افزود: معتقدیم اطلاع‌رسانی نیازمند همکاری اصحاب رسانه است.

 

 

*** همواره خواهان مشارکت۱۰کشور عضو اکو در فعالیت‌ها هستیم

 

 

عضو شورای راهبردی مدیریت توسعه وزارت امور خارجه در ادامه در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آناتولی ترکیه مبنی براینکه چرا درباره ضعف اطلاع رسانی اکو، زمان راه اندازی تلویزیون اکو و همچنین انتشار نشریه به زبان ترکیه ای اعلام کرد: تلاش ما بر این است که مجلات موسسه اکو به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر شود اما نباید فراموش کنید که این مهم نیازمند تامین بودجه است برای این منظور از سفارتخانه‌ها درخواست شده تا در این امر با ما همراهی و همکاری کنند.

مظاهری در عین حال به امضای تفاهم نامه صدا و سیما با موسسه اکو اشاره کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد که دیگر رسانه ها به ویژه صدا و سیمای سایر کشورهای عضو اکو را داشته باشیم.

 

 

*** خواهان حضور و مشارکت تمامی کشورهای عضو در فعالیت‌های مختلف هستیم

 

 

به گفته وی تلاش داریم تا با همکاری اصحاب رسانه‌، سمن ها (ان جی اوها) و افرادی که با حوزه بین‌الملل مرتبط هستند این کار عملی شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در ادامه گفت: این موسسه با فعالیت۱۰کشور اداره می‌شود و ما همواره خواهان حضور و مشارکت تمامی کشورهای عضو در فعالیت‌های مختلف هستیم اما این مهم تاکنون محقق نشده و بیشتر وقتها تنها با حضور دو یا سه کشور عضو اکو برنامه‌ها برگزار و پیگیری می‌شود.

 

*** امضای تفاهم نامه همکاری تولید کارهای مشترک سینمایی و موسیقایی با کشورهای عضو اکو

 

مظاهری همچنین در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار ترکیه ای که چه برنامه های برای انجام کارهای مشترک سینمایی و حوزه موسیقی با کشورهای عضو دارید؟ از برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و کنسرت‌های مشترک در قالب کشورهای اکو خبر داد وافزود: بنیاد سینمایی فارابی تفاهم‌نامه خوبی برای انجام کارهای مشترک سینمایی با چند کشور همسایه ایران که عضو اکو هستند در مشهد منعقد کرد که امیدوارم این فیلم های سینمایی بزودی آماده و به نمایش درآیند.

وی درباره همکاری‌های موسیقایی با کشورهای عضو اکو هم گفت: کار مشترکی را با برخی کشورهای عضو آغاز کردیم که با عنوان موسیقی ملل با همکاری افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ایران انجام خواهد شد.

 

 

*** تاکید بر همکاری های فرهنگی هنری کشورهای جاده ابریشم

 

 

مظاهری درادامه در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز لبنان مبنی بر اینکه کشورهای عضو چه میزان برای این موسسه اهمیت قائل هستند و همچنین ادعای این خبرنگار مبنی بر حذف ایران از جاده ابریشم چیست، اظهار داشت: درباره جاده ابریشم و اشتراکاتی که کشورهای عضو اکو در این خصوص دارند، ایران از جاده ابریشم حذف نخواهد شد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در همایش ترکمنستان نیز حضور خواهد داشت. جاده ابریشم جاده‌ای مشخص با جغرافیای مشخص است و کشورهایی که عبور می‌کنند کاملا مشخص هستند.

به گزارش خبرگزاری سروش، به گفته مظاهری بنیاد ایران‌شناسی نیز تاکنون همایش‌های متعددی در این خصوص برگزارکرده و همکاریهای مختلف فرهنگی، هنری و… نیز ادامه دارد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید