کد خبر:47736
پ
مقیمی
استاندار تهران در نشست معاونان توسعه روستایی با مدیران کل امور روستایی استانداری‌ها اعلام کرد

توسعه روستایی ؛ بحث محوری توسعه پایدار کشور

استاندار تهران در نشست مدیران کل امور روستایی استانداری‌های سراسر کشور، توسعه روستایی را مبنای توسعه پایدار کشور دانست.

استاندار تهران در نشست مدیران کل امور روستایی استانداری‌های سراسر کشور، توسعه روستایی را مبنای توسعه پایدار کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری سروش، استاندار تهران در آغاز سخنان خود در نشست معاونان توسعه روستایی با مدیران کل امور روستایی استانداری‌ها گفت:

تشکر می‌کنیم از همه مدیران کل روستایی. همچنین تشکر ویژه از جناب دکتر رضوی که امکان برگزاری این مراسم را فراهم آوردند و این توفیق را نصیب ما کردند که میزبان شما مدیران کل روستایی باشیم.

 

*** توسعه روستایی بحث محوری توسعه پایدار

 

محمد حسین مقیمی گفت: بحث توسعه روستایی محور توسعه پایدار کشور است. اصل بحث توسعه روستایی بسیار بحث مهمی و قابل توجهی است که نیاز به توجه ویژه دارد.

مقیمی گفت: ما یک کشور وسیع با جمعیتی پراکنده داریم. از منظر آب و هوایی نیز به گونه‌ای است که نیازمند تقویت روستا و روستا نشینی داریم و این نیاز حتی می تواند در سهل‌تر شدن اداره شهر نیز به ما کمک کند.

بدین گونه که پیش می‌رویم تا چندی دیگر روستاهای ما خالی از سکنه خواهد شد و شاهد اذحام جمعیت در شهرها خواهیم بود.

 

*** توجه به بحث روستایی بعد از انقلاب اسلامی

 

استاندار تهران گفت: بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، به بحث روستاها توجه بیشتری شد به بحث‌های عمرانی روستاها توجه بیشتری شد ابتدا که با برخی همکاران وارد روستا شدیم به فکر مسائل عمرانی بودیم من جمله : ساخت حمام، مدرسه، درمانگاه و از قیبل ساخت و سازهای عمرانی.
بعدها به مسائل مانند کشاورزی هم ورود کردیم و کمک‌های در مورد کشاورزی به روستایان نمودیم. فعالیت‌های جهاد کشاورزی هم مقدار کمی شرایط را برای فعالیت کشاورزی روستاها فراهم نمود اما میزان آن کم بود.

وی گفت: فعالیت‌های دیگری نیز جهاد کشاورزی انجام داد اما کم رنگ و کم حاصل بود. نهایتا نتیجه این شد که روستاها به لحاظ عمرانی آباد شدند. به اب برق و تلفن دسرسی یافتند.

اما به دلیل کم توجهی ما به بحث اشتغال روستاها روز به روز کوچک و کوچک‌تر شدند حالا در بسیاری از روستاها فقط پیرمردها و پیرزن‌ها را می‌بینیم و تعداد اندکی جوان که آن‌هم فکر مهاجرت در سرشان موج می‌زند.

 

*** توجه دولت‌ها به بحث توسعه روستایی

 

مقیمی همچنین ادامه داد: در دوره دولت آقای خاتمی به بحث روستا و روستاییان توجه شد، بحث شوراها شکل گرفت و مردم نماینده انتخاب کردند اما در دولت‌های بعدی روستا چندان مورد توجه واقع نشد.
با شکل‌گیری دولت تدبیر امید با تشکیل یک معاونت به نام معاونت روستایی، زیر نظر معاون اول رئیس جمهور بحث روستاها به صورت بسیار جدی پیگیری شد.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید با توجه به اقدامات مهم و جدی که صورت گرفت باز هم نتوانست راه توسعه روستایی را به سرعت به پیش ببرد.

 

*** علت عدم موفقیت کامل در حصول توسعه روستایی

 

مقیمی گفت: علت این است که در این بحث توجه ما فقط به مردمی است که در روستا زندگی می‌کنند نیروی انسانی همین طور کارشناسان زبده و کارکرده که در روستا کار و سرمایه‌گذاری می‌کنند اما به قسمت کار که به مسئولینی که باید به روستا و روستا نشینان با منابع مالی کمک می‌کنند بی‌توجهیم همین طور کمکی که از طریق سیستم بانکی می‌تواند در این زمینه شود.

 

*** نقش سیستم بانکی در توسعه روستایی

 

باید سیتم بانکی نیز وارد عمل شده و به مردم و جامعه کمک کند اما در این زمینه مشکل داریم.

مقیمی اشاره کرد: نهایتا ما مجبور شدیم از طریق دولت پیشنهادی به مجلس ببریم که مورد اقبال نمایندگان نیز واقع شد. 
توانستیم از صندق توسعه ملی ۱٫۵ میلیارد دلار، ارز برداریم و آن را تبدیل به ریال کنیم که این برای سرمایه گذاری قدم مهم و بزرگی بود.

حال باید از محل این مقدار پول بانک‌ها هم باید ۱٫۵ میلیارد مشارکت کنند تا این رقم به ۳ میلیارد دلار برسد.

البته که این اقدام مناسب و بزرگی بود اما باز هم به طور کامل پاسخگو نبود و نمی‌شود با این مقدار سرمایه به تمام اهدافمان برسیم. این را می طلبد تا دولت جدی تر به این کار ورود کند.

عدد و ارقام نیاز برای این کارهای اساسی در روستا بسیار بیشتر از این مقدارهاست.

وی افزود: یکپارچه سازی اراضی موضوعی است که سال‌هاست مطرح می‌شود اما هنوز هم اراضی را نتوانسته‌ایم یکپارچه سازی کنیم به دلایلی مانند جدایی، حق مالکیت و… و این ما را در بحث کشاورزی با مشکل جدی مواجه کرده و نمی‌توان اقدامات اساسی را به شکل درست پیاده سازی کرد.

 

*** منبع درآمدی کشاورز

 

مقیمی گفت: موضوع بعدی منبع درآمدی کشاورز است. کشاورز کار خود را انجام داده و محصول را برداشت می‌کند و آن را با قیمت پایین به فروشندگان برای مصرف بازار می‌فروشد. که این سود نهایی کار را به جیب کشاورز وارد نمی‌کند. ما باید کاری کنیم فروش توسط خود کشاورز انجام بگیرد. و بدین صورت دست دلالان را قطع کنیم.

کدام کشاورز است که خودش محصولات خودش را بفروشد.

وی گفت: باید زمینه برای تجارت و فعالیت تجاری برای روستاییان فراهم گردد که تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

*** ایجاد صنایع در روستا و توسعه روستایی

 

مقیمی گفت: موضوع دیگر ایجاد صنایع در روستاها است. به چه دلیل باید آرد در شهر تهیه بشود یا چه اشکالی دارد که در کنار باغات سیب کارخانه تولید آب سیب دایر شود.

تعداد قابل توجهی از اهالی روستا به صورت مستقیم و غیر مستقیم در آنجا مشغول کار شوند.

وقتی تمام فعالیت های تولید در شهر متمرکز گردد روند مهاجرت از روستا به شهر هم امری طبیعی باید قلم داد شود.

وی ادامه داد: ظاهرا میزان ۶/۲۴ در صد بیکاری روستایی داریم و جای تعجبی ندارد حتی اگر این ارقام بیشتر باشند یا بیشتر بشوند. روستای ما از چه امکاناتی برخوردار است. روستا و روستاییان از دولت چه توقعی دارند و همین طور ما چه توقعی ار روستا داریم.

 

*** تبدیل امکانات روستا به امکان با ارزش افزوده بالا

 

مقیمی افزود: امکانات روستا باید به یک امکان با ارزش افزوده بالا تبدیل شود. در این مسیر یک کارگروه درست کرده‌ایم که من شخصا بارها با این گروه به روستاها سفر کرده‌ام حتی گاه به مکان‌های که راه عبور ماشین نداشت و ما مجبور بودیم ساعت‌ها پیاده روی کنیم مطالعاتی انجام گرفت میزان نیاز به سرمایه و سایر مطالعات انجام گرفت علاقه‌مندی‌های نیز به سرمایه گذاری در روستا در بخش خصوصی پیدا شدند و نهایتا به تشکیل بنیادی منجر شد که منشا اقدامات موثری واقع گشت.

وی افزود: کاملا صحیح است که پول عنصر مهمی است همین طور نیروی انسانی کارآمد همه خوب هستند اما قبل از همه این موارد خود مردم روستا هستند که باید ترغیب شوند باید در دل‌هایشان انگیزه ایجاد کنیم باید نگاه‌ها به روستا تغییر کند.

خوشبختانه آقای دکتر رضوی و همکارانشان توانسته اند تا حدودی این تغییر را ایجاد کنند اما همچنان راه طولانی باقی مانده است.

متاسفانه همچنان توجه دولت به شهرها است و کارهای که در شهر صورت می‌گیرد. بسیاری قبول ندارند که در روستا هم می‌شود کار دانشگاه تاسیس کرد.

 

*** خواهش استاندار تهران از مسئولان

 

استاندار تهران گفت: خواهشم از همه شما این است به کاری که انجام می‌دهید اعتقاد و ایمان داشته باشیم ما با ۳۰ درصد از مردم جامعه ایران سروکار داریم که باید به نحوه شایسته مدیریت شوند که در غیر این صورت در آینده با سیر شدید مهاجرت به شهر و خالی از سکنه شدن بسیار از روستاها مواجه خواهیم شد.

این حرکت چند سال اخیر امید را در روستایی‌ها شکل داده و برخی مهاجرت کرده‌ها، آهنگ بازگشت کرده‌اند مهاجرت آنان بدان دلیل بوده که تصور می‌کردند برای کار، امکانات و فضای مجازی و… باید به شهر مهاجرت کنند.

وی گفت: از آن روزی که پذیرفتیم همان کاری که در شهر انجام می‌دهیم در روستا نیز صورت دهیم وضعیت در حال بهبود است اما نباید تصور کرد کار ما به اتمام رسیده، این شروع کارها است.

 

*** وضعیت سیستم بانکی کشور

 

مقیمی گفت: یک تجربه از کار بانکی را عنوان می‌کنم طبق آمار حدود ۳۲۰۰ نفر در صف وام بانکی برای ۷ تا ۱۰ میلیون وام معلق مانده‌اند.

این سیستم بانکی عریض و طویل توانایی پرداخت حدود ۴۸ میلیارد تومان را ندارد؟؟؟

در حالی که گاهی برخی به راحتی وام‌های چند میلیاردی دریافت می‌کنند.

در جای که سیستم بانکی به اشتغال اهمیت ندهد وضع به این صورت خواهد بود.

وی گفت: نتیجه این موضوع جمعیت ناراضی چند هزار نفری به همراه خانواده‌ها و شرکایشان، همین سیستم بانکی به برخی وام‌های کلان می‌دهد اما حاضر نیست برای تولید اشتغال کاری انجام دهد.

در زمینه این سرمایه کار کارشناسی در مورد پول‌ها انجام نشده است لذا از آقای رضوی خواهشمندم که با رایزنی از طرق قانونی، سیستم بانکی کشور را وارد کار کند اگر سیستم بانکی ورود نکند این کار به نتیجه نخواهد رسید. سیستم بانکی باید بیشتر درگیر شود.

وی گفت: اگر می خواهیم تولیدات روستایی را با ارزش افزوده بیشتر عرضه کنیم و سطح در آمدهای روستایی بالا برود قطعا مهاجران به روستا بازخواهند گشت. باید ایجاد علاقه کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، استاندار تهران در پایان صحیت‌هایش افزود: کار سختی در راه است اگر چند سال با علاقه این کار را دنبال کنیم ان شالله این مهاجرت معکوس خواهد شد.

وقتی همه چیز خوب شود همه باز خواهند گشت. اگر شغل و درآمد ایجاد کنیم همه چیز درست خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول