کد خبر:51280
پ
ترامپ

ترامپ و سیاست فشار علیه ایران بر اساس مدل کره شمالی

رئیس جمهور آمریکا پس از آغاز مذاکرات با رهبر کره شمالی در تلاش است تا سیاست فشار علیه ایران را بر اساس مدل کره شمالی به کار گیرد.

رئیس جمهور آمریکا پس از آغاز مذاکرات با رهبر کره شمالی در تلاش است تا سیاست فشار علیه ایران را بر اساس مدل کره شمالی به کار گیرد. 

 

***  سیاست فشار علیه ایران ؛ دستور کار ترامپ

 

به گزارش خبرگزاری سروش به نقل از خبرگزاری فرانسه، به عقیده یک دیپلمات اروپایی، رئیس جمور آمریکا اعتقاد دارد که سیاست فشار بیش از حد، ترکیبی از تحریم‌های بزرگ، انزوای دیپلماتیک و تهدیدهای نظامی منجر شد تا رهبر کره شمالی، کیم جون اون اقداماتش را رها کند و بدون هیچ قول واقعی از طرف آمریکا، روند خلع سلاح هسته‌ای را بپذیرد.

این دیپلمات می‌افزاید: دونالد ترامپ درصدد است همین رویه را در مورد ایران هم اجرا کند. نخست اعمال سیاست فشار علیه ایران و سپس مذاکره از جایگاه عالی‌تر.

 در همین راستا دونالد ترامپ در ماه مه از برجام خارج شد و تحریم‌های جدیدی وضع کرد.

 

*** تغییر اساسی در رفتار ایران؛ هدف اصلی واشنگتن

 

اما واشنگتن درباره ایران، مقاصدی بیش از مسئله هسته‌ای دارد، ایران را به بی‌ثباتی و شرارت در خاورمیانه محکوم می‌کند و به دنبال ایجاد تغییر اساسی در رفتار ایران است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ روز دوشنبه اظهار داشت: تا هنگامی که به اهداف مورد نظر- تغییر اساسی در رفتار ایران- نرسیم، به سیاست فشار علیه ایران که خواست رئیس‌جمهور است، ادامه می‌د‌هیم.

وی در ادامه افزود: هدف نهایی ما تغییر نظام سیاسی ایران نیست.

 

*** احتمال طرح مدل کره شمالی در سخنرانی ترامپ

 

این احتمال وجود دارد که دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت ملی درباره عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای که به ریاست وی برگزار خواهد، کره شمالی را همانند مدلی برای راه‌حل مسئله ایران مطرح کند.

این در حالی است که رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی ان بی سی، اعلام داشت:

مدل کره شمالی نمی‌تواند مدل درستی باشد که ایران را با کره شمالی مقایسه کنیم.

 

*** تعهد رسمی ایران مبنی بر نساختن بمب اتمی

 

ایران و کره شمالی تفاوت‌های اساسی دارند. کره شمالی تاکنون بمب‌های اتمی را توسعه داده است و جایگاه یک قدرت هسته‌ای را دارا است، درحالی‌که ایران رسماً متعهد شد تا بمب اتمی نسازد.

 
*** عربستان سعودی و اسرائیل؛ عاملان سیاست افراطی واشنگتن

 

کره جنوبی همانند عامل ویژه‌ای در ایجاد روابط سطح بالا با کره شمالی به ایفای نقش پرداخت، در حالی که متحدان آمریکا در خاورمیانه و نیز عربستان سعودی و اسرائیل، واشنگتن را به سمت سیاست افراطی نسبت به ایران، به عنوان دشمن مشترک سوق می‌دهند.

 

*** توافق هسته‌ای؛ مانعی برای انزوای ایران

 

اما مهم‌ترین تفاوت این است که کره شمالی در جامعه بین‌المللی به انزوای کامل رسیده بود، در حالی که ایران، به لطف  توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ به روابط محکمی با غرب دست ‌یافته که احتمال تیرگی این روابط دور از ذهن است.

متحدان اروپایی آمریکا در مورد کره شمالی با آمریکا همراه بودند تا کره شمالی را تنبیه کنند، اما از قطع رابطه با ایران امتناع می‌کنند و به تک‌روی واشنگتن معترض‌اند.

  

*** اعلام سازوکار جدید از طرف اروپایی‌ها

 

اعلام سازوکار جدید از طرف اروپایی‌ها برای تجارت با ایران، خصوصاً خرید نفت، برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، خبر ناگواری برای دونالد ترامپ است و اجرای سیاست فشار علیه ایران را سخت‌تر می‌کند.

برخی معتقدند سیاست فشار علیه ایران ، این کشور را به مذاکره دوباره با آمریکا سوق می‌دهد.

این در حالی است که مقامات رسمی ایران امکان هر گونه مذاکره را رد می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مشاور رهبری در امور بین الملل نیز در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرده بود: مذاکره با آمریکا خواب آشفته ترامپ و پامپئو است که هرگز تعبیر نخواهد شد.  

 

  

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید