کد خبر:51568
پ
IMG_0074
معاون برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی خبر داد

پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر با رویکردی متفاوت و کاربردی برگزار خواهد شد

معاون برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی از برگزاری پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر با رویکردی متفاوت و کاربردی، خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی از برگزاری پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر با رویکردی متفاوت و کاربردی، خبر داد.

 

*** پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر

 

به گزارش خبرگزاری سروش به نقل از خبرگزاری روستا، پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر، ۱۶ مهرماه سال جاری در سالن اجلاس بنیاد مستضعفان برگزار خواهد شد.

 

*** اهمیت همایش روز ملی روستا و عشایر

 

زرگر با اشاره به برگزاری اولین همایش روز ملی روستا و عشایر در سال ۱۳۹۲، اظهار داشت:

 

به سبب اهمیت ویژه همایش، از سال ۹۲ شاهد حضور ریاست محترم جمهوری و یا معاون اول ایشان در همایش‌ها هستیم.

 

در سال دوم برگزاری همایش، نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر را به برنامه‌های همایش اضافه کردیم که شاهد حضور و تشکیل غرفه روستاییان از ۴۲۹ شهرستان کشور بودیم.

 

برگزاری جشنواره موسیقی‌های محلی، بازی‌های بومی و محلی، معرفی مشاهیر روستایی و ارائه میراث ناملموس روستایی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های اجرا شده در همایش‌های قبلی روز ملی روستا و عشایر بود.

 

*** تفاوت پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر با همایش‌های قبلی

 

زرگر در رابطه با تفاوت پنجمین همایش با همایش‌های قبلی، گفت:

 

رویکرد اصلی همایش‌های قبلی بر معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های جامعه روستایی و عشایری استوار بود، اما در همایش سال جاری بیشتر بر عرضه کارهای انجام شده در حوزه اشتغال روستایی تمرکز خواهیم کرد.

 

*** برگزاری جلسات هم‌افزایی

 

وی همچنین با اشاره به برگزاری جلسات هم‌افزایی در توسعه روستایی، تصریح کرد:

در جلسات هم‌افزایی در توسعه روستایی، نمایندگان تمام دستگاه‌های مرتبط با روستاها حضور دارند و شاهد همکاری خوب دستگاه‌ها در این زمینه هستیم.

 

وی ادامه داد: در میان دستگاه‌های مختلف اجرایی، بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی بیشترین همکاری را با معاونت توسعه روستایی داشتند. همچنین شاهد حضور مستمر مدیران سازمان امور عشایر در این جلسات بودیم.

 

*** برگزاری کارگاه‌های آموزشی

 

وی از برگزاری ۷ کارگاه آموزشی در همایش پیش‌رو خبر داد و افزود:

 

معرفی الگوهای موفق توسعه روستایی، قانون حمایت از اشتغال پایدار، مشاغل خانگی، کسب و کارهای فضای مجازی از جمله موضوعاتی هستند که در کارگاه‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند گرفت.

 

*** حضور استارت آپ‌ها در همایش ملی روز روستا و عشایر

 

زرگر  استارت آپ‌ها را گروه‌های خلاق و کارآفرینی خواند که می‌توانند یک تحرک جدی در توسعه روستایی ایجاد کنند. وی همچنین از ایجاد مراکز عرضه مستقیم محصولات روستایی در مراکز استان‌ها خبر داد.

 

*** لزوم توجه به معیشت روستاییان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در ادامه مصاحبه خود با خبرنگار خبرگزاری روستا، اظهار داشت:

با وجود اینکه بالغ بر ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند، متاسفانه موضوع معیشت روستاییان مورد توجه جدی قرارنگرفته است و خروجی برنامه‌های دولت‌ها در حوزه روستایی با هم تفاوت چندانی نداشته است.

 

*** مشکلات جوامع روستایی

 

زرگر با اشاره به موانع موجود در حوزه توسعه روستایی، گفت:

معضلی که جوامع محلی ایران ازجمله روستاها را با خود درگیر کرده است، این است که فناوری با ظرفیت‌های جوامع محلی درگیر نشده است و در نتیجه جامعه روستایی از لحاظ فنی، ادراکی، تخصصی و مهارتی از جامعه شهری عقب افتاده است.

 

 *** افزایش سطح دانشوری طرح‌های اقتصادی

 

زرگر با بیان اینکه با افزایش سطح دانشوری طرح‌های اقتصادی، قدرت رقابت آن‌ها نیز بالا می‌رود، افزود:

با افزایش سطح دانشوری طرح اقتصادی، ماندگاری آن نیز بیشتر می‌شود و محصول تولیدشده قدرت رقابت با محصولات سایر کشورها را پیدا می‌کند.

اما روستاهای ما از این حیث، بیشتر آسیب می‌بینند و چون پایه تولید روستاها سنتی است، نمی‌توانند با پایه تولید کشورهای دیگر از لحاظ حجم، کیفیت و قیمت تمام شده رقابت کنند.

 

***  اهمیت زنجیره ارزش

 

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی تصریح کرد:

در یک نظام شهری، همه اجزای زنجیره ارزش داخل خود شهر شکل می‌گیرد و منافع آن به شهر رسیده و در نتیجه سطح تخصص، مهارت، دانش و ادراک جامعه شهری بالاتر از جامعه روستایی می‌شود و به سبب آن سطح درآمد جامعه روستایی پایین می‌آید.

 

*** ایجاد خودباوری در جامعه روستایی

 

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد، روستاییان‌ا هستند، گفت:

در کشور‌های صنعتی، روستاییان بجای اینکه یارانه بگیرند، مالیات می‌دهند، اما متاسفانه در کشور ما، در اثر نظام برنامه ریزی اشتباه، جامعه روستایی فقیرتر شده است.

زرگر با اشاره به اینکه در جامعه فقیر، خودباوری از بین رفته و کارآفرینی در آن اتفاق نمی‌افتد، اظهار کرد:

بدین علت لازم بود تا با اقداماتی، سعی کنیم جامعه روستایی را به خودباوری برسانیم و برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر نیز در راستای این مهم است.

 

*** تقدیر از خبرگزاری روستا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در پایان با تقدیر از خدمات خبرگزاری روستا در انعکاس اخبار، توانمندی‌ها و مشکلات روستاییان اظهار داشت:

 

خبرگزاری روستا بواسطه ارتباط فراگیر خود با جامعه دهیاران و روستاییان کشور، نقش مهمی در اطلاع رسانی، آموزش و معرفی توانمندی‌های روستاییان و عشایر دارد و کارکرد این خبرگزاری در آینده نزدیک، از همه خبرگزاری‌های کشور قوی‌تر خواهد بود.

 

بدون شک مهم‌ترین کارکرد خبرگزاری روستا، تغییر نگاه مدیران آینده کشور و مجلس به روستاها خواهد بود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید