کد خبر:53639
پ
بیماری های سالمندان
عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب دانشگاه تهران مطرح کرد؛

تشریح علل سردرد در سالمندان و روش‌های درمان

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران در نخستین کنفرانس «درمان‌های نوین سردرد» با ارائه مقاله‌ای به تشریح روش‌های غیردارویی درمان سردرد در سالمندان پرداخت.

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران در نخستین کنفرانس «درمان‌های نوین سردرد» با ارائه مقاله‌ای به تشریح روش‌های غیردارویی درمان سردرد در سالمندان پرداخت.

 

*** سردرد در سالمندان با روش‌های غیردارویی درمان می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران در نخستین کنفرانس «درمان‌های نوین سردرد» که امروز توسط جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با ارائه مقاله‌ای درباره «روش‌های غیردارویی درمان سردرد در سالمندان » گفت:

نتایج یک مطالعه معتبر حاکی از آن بود که حدود ۵۲ درصد افراد دارای مبتلا به سردرد در جامعه، بالای ۶۵ سال بوده‌اند.

 

*** شیوع سردرد ثانویه در افراد بالای ۵۰ سال

 

زهرا وهابی با بیان اینکه در کتاب‌های دانشگاهی بیشتر به سردرد افراد زیر ۵۰ سال توجه شده و برای مشکل سردرد در سالمندان اطلاعات کافی وجود ندارد، ادامه داد:

سردرد دارای دو نوع اولیه و ثانویه است که نوع دوم آن در افراد بالای ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد و یکی از عوامل مهم در سردرد سالمندان، مصرف بیش از حد مسکن است.

 

*** سردردهای هشداردهنده کدامند؟

 

وی با اشاره به اینکه نوع اولیه سردرد مربوط به این است که مشکلی در سر و جمجمه نباشد و در نوع ثانویه ایراد و مشکلی در سر و جمجمه وجود دارد، گفت:

برخی موارد حاکی از آن است که در سردرد، با افزایش فاکتورهای التهابی نقص ایمنی فرد و تاری دید روبرو هستیم.

از سوی دیگر موضوعاتی مانند سردرد در زمان بارداری، سردرد همراه با افزایش فشار خون، سردرد در کودکان و اولین سردرد شدید زندگی از موارد هشدار دهنده به شمار می‌آیند.

 

*** ۷۰ تا ۸۰ درصد سردردها، سردرد از نوع اولیه هستند

 

به گفته عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران، ۷۰ تا ۸۰ درصد سردردها، سردرد از نوع اولیه هستند و انواع این نوع سردرد را می‌توان به تنش، ‌میگرن، یکطرفه، دوره‌ای، ‌هیپنیک و خوشه‌ای تقسیم‌بندی کرد.

 

*** شدت سردرد میگرنی در افراد بالای ۵۰ سال کمتر است

 

وهابی با بیان اینکه سردرد میگرنی ممکن است از جوانی وجود داشته یا بعد از ۶۰ سالگی بروز پیدا کند که مورد دوم نادر است، ادامه داد:

شدت سردرد میگرنی در افراد بالای ۵۰ سال کمتر بوده است و در این مورد، حالت‌های حساسیت به نور و صدا کمتر و در آن، ناحیه پس سر درگیر می‌شود.

 

*** عوامل بروز سردردهای ثانویه

 

وی سردردهای ثانویه را ناشی از مصرف داروها، مصرف بیش از حد مسکن، مصرف الکل، افزایش فشار خون، ‌ضایعات داخل مغزی (تومور)، اختلالات خونرسانی یا خونریزی، نارسایی تنفسی، اختلالات خواب، افسردگی و نیز ناشی از ژست‌های نشستن اشتباه دانست.

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران در ادامه گفت:

سردردهای ثانویه شایع اما مهم، ممکن است ناشی از آرتریت شریان تمپورال و مننژیت، ‌دایسکشن شریان و سندروم‌های حاد چشمی باشند.

 

*** لزوم رجوع به سابقه قبلی برای سردرد در سالمندان

 

وهابی با اشاره به موضوعات مربوط به درمان سردرد در سالمندان افزود: ابتدا باید به سابقه قبلی فرد از جمله بروز سردرد در جوانی یا سابقه خانوادگی توجه شود.

همچنین معاینه بالینی گردن، معاینه چشم، توجه به فشار خون و کیسه دارویی سالمند نیز از موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

 

*** داروهایی که موجب تشدید سردرد در سالمندان می‌شود

 

وی تصریح کرد: داروهایی که در زمینه بیماری‌های سالمندی استفاده می‌شود، می‌توانند موجب سردرد و به ویژه تشدید آن در افراد دارای سابقه میگرن شوند.

از جمله این داروها می‌توان به داروهای مهارکننده جذب سروتونین، بروموکریپتین، نیترات‌ها و ‌دی پیریدامول اشاره کرد.

 

*** روش‌های درمان غیردارویی سردرد در سالمندان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران بر لزوم درمان غیردارویی سردرد در سالمندان تاکید کرد و ادامه داد:

تغییر شیوه زندگی، سیکل خواب منظم، ورزش ملایم، تغذیه درست، نوشیدن آب فراوان، ‌درمان شناختی درمانی، ماساژ، طب سوزنی و مکمل‌ها از جمله منیزیم و ویتامین B۱ از جمله روش‌های درمان غیردارویی سردرد در سالمندان هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید