کد خبر:53593
پ
جهانگیری
اسحاق جهانگیری:

۹۶ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود

معاون اول رئیس جمهور از تولید ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور از تولید ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس جمهور در این جلسه صنعت داروسازی را از جمله صنایع خوب و پراهمیت کشور برشمرد و گفت:

شرکت‌های داروسازی به ویژه شرکت‌های دانش بنیان فعال در این زمینه، نقش پراهمیتی در تامین داروی مورد نیاز کشور دارند و حدود ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود که این موضوع از افتخارات کشور است.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه دولت حساسیت ویژه‌ای نسبت به تامین داروها در داخل کشور برای مورد نیاز مردم دارد، تصریح کرد:

تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور همواره از اولویت‌های دولت بوده است و در هر شرایطی داروهای مورد نیاز مردم تامین خواهد شد.

 

*** نبود دغدغه‌ در زمینه تامین داروهای مورد نیاز در داخل کشور

 

جهانگیری افزود: در همین راستا در سال جاری ۳٫۵ میلیارد دلار برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی پیش بینی شده تا دغدغه‌ای در زمینه تامین داروهای مورد نیاز در داخل کشور وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: ۳۰۰ میلیون دلار نیز با مدیریت بانک مرکزی در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان تنخواه قرار گرفته تا این وزارتخانه بتواند در مواقع ضروری و مورد نیاز از این منابع در جهت رفع مشکلات احتمالی تامین داروهای مورد نیاز در داخل کشور استفاده کند.

 

*** مشکلات شرکت‌های داروسازی کشور در تامین نقدینگی مورد نیاز

 

وی همچنین با اشاره به برخی مشکلات شرکت‌های داروسازی کشور در تامین نقدینگی مورد نیاز، از سازمان برنامه و بودجه خواست این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و با تمرکز ویژه بر آن، مشکل نقدینگی این شرکت ها را حل و فصل کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی گزارش‌ها از وجود قاچاق و خروج دارو از کشور، گفت:

خوشبختانه براساس گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میزان قاچاق دارو از کشور اندک است که البته لازم است وزارت کشور تمرکزی جدی نسبت به این موضوع معطوف دارد تا از پدیده قاچاق و خروج دارو از کشور به همین میزان اندک نیز جلوگیری شود و دغدغه‌ای در این خصوص وجود نداشته باشد.

 

*** مبارزه با احتکار کالاهای اساسی و داروهای مورد نیاز در داخل کشور

 

وی ادامه داد: برای مبارزه با احتکار کالاهای اساسی و داروهای مورد نیاز در داخل کشور نیز تصمیمات مناسبی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه اتخاذ شده و تولید کنندگان نباید از پر بودن انبارهای رسمی خود نگرانی داشته باشند چرا که پر بودن انبارهای رسمی کشور موضوعی مثبت است و احتکار و اخلال به مواردی اطلاق می شود که افرادی بخواهند کالا و دارو را از چرخه توزیع و دسترس مردم خارج کنند.

جهانگیری از وزارت امور خارجه خواست موضوع تحریم واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط آمریکا و سنگ اندازی این کشور بر سر راه استفاده از منابع مالی ایران در خارج از کشور برای واردات دارو را از طریق مجامع و محاکم بین المللی پیگیری حقوقی کند.

در این جلسه که نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، وزرای بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس کل بانک مرکزی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از مدیریت تامین دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم ارائه کرد و ضمن تشریح وضعیت موجود به بیان گزارشی از اقدامات صورت گرفته و پیگیری‌های انجام شده در جهت رفع کمبودها پرداخت.

 

*** تاکید بر ضرورت تقویت و حمایت از شرکت‌های داروسازی کشور

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با تاکید بر ضرورت تقویت و حمایت از شرکت‌های داروسازی کشور گفت:

حفظ و نگهداری از تجهیزات و لوازم پزشکی و مدیریت تقاضا نقش مهمی در مدیریت تامین داروهای مورد نیاز در داخل کشور و تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم دارد.

قاضی زاده هاشمی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه قاچاق در زمینه دارو در کشور به صورت سازمان یافته نیست و میزان آن اندک است، مهمترین مشکل شرکت‌های داروسازی کشور را کمبود نقدینگی عنوان کرد و خواستار توجه هر چه بیشتر دولت برای رفع دغدغه این شرکت‌ها شد.

 به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از تعیین کارگروهی برای تشکیل پرونده کسانی که به دلیل تحریم‌های دارویی آمریکا با مشکل مواجه شده‌اند، خبر داد و گفت:

این گونه پرونده‌ها با جدیت و به سرعت از طریق وزارت امور خارجه کشورمان در مجامع بین المللی پیگیری خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید