کد خبر:53926
پ
ارز

بدهی‌ خارجی ایران از مرز ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار گذشت

بدهی خارجی ایران به بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

 بدهی‌ خارجی ایران به بیش از ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بدهی‌ خارجی ایران، معمولا وام‌ها و دریافت‌هایی است که عمدتا از سوی بانک مرکزی از طریق  منابع خارجی اعم از خصوصی یا دولتی تامین می‌شود و به‌طور طبیعی تعهداتی را برای بازپرداخت اصل و سود آن در سررسیدهای مشخص ایجاد می‌کند.

 

*** مسئولیت بدهی‌ خارجی ایران با بانک مرکزی است

 

مسئولیت بدهی‌ خارجی ایران نیز با بانک مرکزی است و عمدتا دریافت و پرداخت از کانال این بانک انجام می‌شود ولی این بدان معنا نیست که بدهی‌های خارجی به مصرف بانک مرکزی رسیده و توزیع آن در بخش‌های مختلف انجام می‌شود.

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از روند بدهی‌ خارجی ایران منتشر کرده است، از این حکایت دارد که در پایان خردادماه سال جاری حدود ۱۰ میلیارد و ۴۴۱ میلیون دلار بدهی خارجی دارد که باید به آن حدود یک میلیارد و ۴۴۴ میلیون دلار معوقه (عدم پرداخت بدهی در سررسید) را اضافه کرد که در مجموع بدهی‌ خارجی ایران به حدود ۱۱ میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلار می‌رسد.

 

*** بدهی‌ خارجی ایران، از سال ۱۳۹۳ تاکنون حدود پنج میلیارد دلار افزایش یافت

 

بدهی‌ خارجی ایران ، از سال ۱۳۹۳ تاکنون حدود پنج میلیارد دلار افزایش یافته و از حدود پنج میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار  به رقم فعلی رسیده است.

از بدهی خارجی حدود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری ایران حدود چهار میلیارد و ۷۵۴ میلیون دلار برای امسال سررسید شده و باید تسویه کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این در حالی است که از رقم بدهی‌ خارجی ایران برای سال ۱۳۹۸حدود یک میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار، ۱۳۹۹ یک میلیارد و ۴۵۲ میلیون دلار، ۱۴۰۰ تا  ۹۲۳ میلیون دلار و برای سال ۱۴۰۱ حدود یک میلیارد و ۶۴۹ میلیون دلار دیگر سر رسید و باید پرداخت می‌شد و عدم پرداخت موجب افزایش معوقات خواهد شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید