کد خبر:54145
پ
جایزه ملی کتاب آمریکا

یک ایرانی نامزد نهایی جایزه ملی کتاب آمریکا شد

فهرست نامزدهای نهایی جایزه ملی کتاب آمریکا در بخش‌های مختلف ادبیات داستانی، غیرداستانی، آثار ترجمه شده و ادبیات کودک و نوجوان منتشر شد.

فهرست نامزدهای نهایی جایزه ملی کتاب آمریکا در بخش‌های مختلف ادبیات داستانی، غیرداستانی، آثار ترجمه شده و ادبیات کودک و نوجوان منتشر شد.

 

*** اثر «از شرق بریده» در فهرست نامزدهای جایزه کتاب ملی آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جایزه کتاب ملی آمریکا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی این کشور از سال ۱۹۸۳ تاکنون، امسال برای اولین بار جایزه‌ای را به آثار ترجمه شده به زبان انگلیسی و منتشر شده در آمریکا اختصاص داده است و «از شرق بریده» نوشته نگار جوادی و ترجمه تینا کوور از زبان فرانسوی، «عشق» نوشته‌هان اورستاویک و ترجمه مارتین آیتکِن از نروژی، «حقه» نوشته دومینیکو استارنان و ترجمه جومپا لاهیری از ایتالیایی، «مأمور سری» نوشته یوکو تاوادا و ترجمه مارگارت میتسوتانی از ژاپنی و «پروازها» نوشته اولگا توگارزوک و ترجمه جنیفر کرافت از لهستانی به عنوان نامزدهای نهایی این جایزه در بخش ترجمه انتخاب شدند. 

 

*** کسب جایزه ادبی استیل برای «از شرق بریده»

 

«از شرق بریده» به عنوان اولین رمان نوشته نگار جوادی در سال ۲۰۱۶ در فرانسه منتشر شد و چندین جایزه از جمله جایزه ادبی استیل را برای بهترین رمان اول کسب کرد.

 

*** نامزدهای نهایی در بخش ادبیات داستانی

 

اما در بخش ادبیات داستانی که مهم‌ترین بخش جایزه ملی کتاب آمریکا محسوب می‌شود، «یک مرد خوش شانس» از «جامل برینکلی»، «فلوریدا» به قلم «لاورن گروف»، «جایی که مردگان نشسته و صحبت می‌کنند» نوشته «برندون هابسون»، «معتقدان بزرگ» از «ربکا ماکای» و «دوست» نوشته «سیگرید نونز» به جمع نامزدهای نهایی راه یافتند. 

 

*** بخش شعر جایزه ملی کتاب آمریکا نامزدهای خود را شناخت

 

در بخش شعر نیز «تلو تلو خوردن» نوشته «رائه آرمانتروت»، «غزل‌های آمریکایی برای قاتل گذشته و آینده‌ام» نوشته «تررنس هیِز»، «سطح چشم» نوشته «جنی ژی»، «بی‌شرمی» از «جاستین فیلیپ رید» و «روح» نوشته «دیانا انگویان» نامزد نهایی شناخته شدند. 

 

*** آثار راه یافته در بخش ادبیات غیرداستانی 

 

اما در بخش ادبیات غیرداستانی جایزه ملی کتاب آمریکا، «دنیای سرخپوستی جورج واشنگتن: رئیس جمهور نخست و تولد ملت» نوشته «کالین جی. کالووی»، «عدن آمریکایی: دیوید هوساک، گیاه شناسی، پزشکی در باغ جمهوری» از «ویکتوریا جانسن»، «هارتلند: خاطرات سخت کار کردن و شکستن در ثروتمندترین کشور روی زمین» به قلم «سارا اسمارش»، «سیاه جدید: زندگی الن لاک» از «جفری سی. استوارت» و «ما شرکت‌ها: چگونه کسب و کارهای آمریکایی حقوق مدنی خود را به دست آوردند» از «آدام وینکلر» برای کسب جایزه رقابت می‌کنند. 

 

*** نامزدهای نهایی در بخش ادبیات کودک و نوجوان

 

در رویداد مهم جایزه ملی کتاب آمریکا، «شاعر مجهول» از «الیزابت آسودو»، «ترور برنگوین اسپرج» از «ام.تی اندرسون» و «یوجین یلچین»، «حقایق به روایت میسون باتل» از «لسلی کانر»، «سفر چارلی کوچک» به قلم «کریستوفر پل کورتیس» و «هی بچه» از «جارت جی.کراسوکزکا» نیز در بخش ادبیات کودک و نوجوان به جمع نامزدهای نهایی راه پیدا کردند. 

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، برندگان نهایی شصت ونهمین دوره جایزه ملی کتاب آمریکا روز ۱۴ نوامبر طی مراسمی در نیویورک اعلام می‌شوند و برندگان هر کدام جایز ۱۰ هزار دلاری دریافت می‌کنند و در بخش آثار ترجمه این جایزه به طور برابر میان نویسنده و مترجم تقسیم می‌شود. 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید