کد خبر:54552
پ
جهانگیری
اسحاق جهانگیری:

صادرکنندگان ؛ ارز حاصل از صادرات خود را سریعتر تحویل دهند

معاون اول رئیس جمهور از صادرکنندگان خصوصی، شبه دولتی و دولتی خواست تا ارز حاصل از صادرات خود را سریعتر تحویل دهند.

معاون اول رئیس جمهور از صادرکنندگان خصوصی، شبه دولتی و دولتی خواست تا ارز حاصل از صادرات خود را سریعتر تحویل دهند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم روز جهانی استاندارد، این روز را فرصتی برای بهتر کردن زندگی مردم دانست و گفت:

زندگی باید از هر جهتی برای مردم بهتر و باکیفیت تر باشد؛ ضمن اینکه همه دست اندرکاران امر استاندارد و نهادهای مدنی، شرکت‌های بازرسی و تولیدکنندگان در این روز باید در کنار هم نقد و بررسی در حوزه استاندارد داشته و به افق های بهتر بیندیشند.

 

*** شاخص در امر تولید واردات و صادرات و صادرکنندگان یک امر ضروری است

 

اسحاق جهانگیری اقزود: شاخص در امر تولید واردات و صادرات و صادرکنندگان یک امر ضروری است و هیچ کس حاضر نیست از حداقل‌ها بگذرد.

این در حالی است که انقلاب‌های صنعتی در دنیا منشا تحولات عظیمی در زندگی مردم و انتخاب‌های زیادی که به دنبال دارند، هستند و امروز فناوری‌های نوین امروز زندگی مردم را به شدت به هم وابسته کرده و تمام ابعاد تولید، صنعت تحت فناوری نوین قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در این فضا باید استانداردهای متناسب با موقعیت را فراهم کرد و جامعه و کشورها و نظام‌ها، از کاهش سطح سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی و امید به آینده می‌بینند بیشتر است؛ امروز مساله اصلی کشور همین است و باید سطح رضایتمندی مردم و امید به آینده در دستور کار قرار دهند و کشور توسعه بیشتری داشته باشند و مسائلی که نقش اول دارد همین سرمایه‌های اجتماعی است و همه نخبگان کشور باید در این بخش تلاش کنند.

جهانگیری گفت: باید صنعتگران و فعالان اقتصادی متناسب با شرایط دنیا حرکت کنند؛ در دولت گزارش داده‌اند که ۱۰ شرکت برتر دنیا بیشترین ترن آور در اقتصاد جهانی را دارندگان معادن و کارخانجات داشتند ولی امروز مسائل فیزیکی حداقل سهم را دارند و بیشترین سهم مربوط به فناوری‌های نوین در اقتصاد دنیا بوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: صادرات غیرنفتی کشور روند خوبی گرفته اگرچه ایران ظرفیت بالایی دارد. این در حالی است که کالاهای دانش محور سهم بالایی دارند و در بخش کالاهای صنعتی صادر شده باید ارزش افزوده مغز در آنها بالاتر باشند. ما الان چند هزار شرکت دانش بنیان به ثبت رسیده که آمار مناسبی است.

وی اظهار داشت: گاهی سیاست‌ها خوب انتخاب شده ولی با تغییر مدیر و رئیس جمهور کار متوقف شده این در حالی است که ضعف ما اکنون در همین است اگرچه نیروی انسانی توانمندی شکل گرفته است.

جهانگیری گفت: ترامپ فکر می‌کند سعودی می‌تواند نفت ایران را جبران کند، اما نمی‌تواند و اکنون قیمت نفت افزایش یافته است.

 

*** درآمدی ما صادرات و ارز صادرکنندگان

 

وی اظهار داشت: بخش دیگر منابع دیگر درآمدی ما صادرات و ارز صادرکنندگان است اما اکنون زمانی است که مردم از صادرکنندگان و بخش خصوصی توقع دارند و می‌خواهد که منابع حاصل از صادرات را در اختیار کشور قرار دهند.

این هنر نیست که عده‌ای بگویند که حالا که کشور مشکل دارد ما هم سود بیشتری ببریم، پس جوانمردی چه می‌شود؟

 

*** انتظار دولت از صادرکنندگان خصوصی، شبه دولتی و دولتی

 

معاون اول رئیس جمهور گفت: انتظار دولت از صادرکنندگان خصوصی، شبه دولتی و دولتی این است که ارز حاصل از صادرات خود را سریعتر و بیشتر بیاورند؛ البته صادرکنندگان خوب به میدان آمده‌اند و اگر گله ای هم باشد راجع به بازگشت ارز حاصل از صادرات است؛ پس باید الان به میدان بیایند.

 

*** مردم به کالاهای داخلی گرایش بیشتری پیدا می‌کنند

 

وی افزود: پول نفت را از روش‌هایی که داریم می‌آوریم، البته صادرات نیز افزایش می‌یابد؛ این در حالی است که مردم به کالاهای داخلی گرایش بیشتری پیدا می‌کنند.

جهانگیری اظهار داشت: شرایط غیرعادی تحریم الزام می‌کند که ارز مدیریت شود؛ تولیدکننده کشور یک فرصت طلایی در تحریم دارد؛ اگرچه تحریم ظالمانه و زورگویانه است؛ اما یک فرصت حمایت از تولید داخلی است که اکنون تولیدکنندگان داخلی باید بدانند قیمت را غیرطبیعی بالا برند و به مردم ظلم کنند؛ کیفیت هم باید افزایش یابد پس تولیدکننده منصف کسی است که با قیمت مناسب و کیفیت خوب ارایه دهند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در جنگ کنونی اقتصادی هدف کاهش منابع درآمدی ایران است و می‌خواهند امکان ورود محصولات مورد نیاز از جمله کالا و مواداولیه وجود نداشته باشد و می‌خواهند که مردم در مقابل حکومت اعتراض کنند؛ هدف ما این است که منابع خود را افزایش دهیم و آمریکا ادعا دارد که صادرات نفت ایران را صفر کند؛ پس مردم انتظار دارند که مسئولان بگویند که صادرات متوقف نشده اما اکنون با توجه به اینکه برخی کشورها خرید نفت ایران را متوقف کرده اند، اما ما مشتری‌های جدیدی پیدا کردیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید