کد خبر:55036
پ
بازار ارز

بازار ارز و دلار آبان ماه به کدام سمت و سو می‌رود؟

بازار ارز پس از اجرای تحریم‌های ۱۳ آبان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ رشد مداوم قیمت؟ قفل شدن معاملات و فریز قیمت‌ها؟ تداوم روند کنونی و حرکت بر کانال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان؟ این‌ها سوالاتی است که این روزها بسیاری از مردم می‌پرسند.

بازار ارز پس از اجرای تحریم‌های ۱۳ آبان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ رشد مداوم قیمت؟ قفل شدن معاملات و فریز قیمت‌ها؟ تداوم روند کنونی و حرکت بر کانال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان؟ این‌ها سوالاتی است که این روزها بسیاری از مردم می‌پرسند.

 

*** نگاهی بر  سمت و سوی بازار ارز    

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس جمهور اخیرا بارها و بارها تاکید کرده است که اتفاق تازه‌ای در سیزدهمین روز آبان در انتظار ایران نیست و آمریکا هر آنچه در چنته داشته است، در تحریم‌های مرداد ماه اجرایی کرده است.

وی می‌گوید نه تحریم جدیدی در کار است و نه اتفاق تازه‌ای رخ خواهد داد چرا که تحریم‌های ۱۳ آبان قبل از سیزده مهر ماه اعمال شده است اما بازار ارز آیا التهاب تازه‌ای را در این میان پذیرا خواهد بود؟

خروج یک جانبه ترامپ از برجام، جهان را در معرض آزمونی تازه قرار داده است.

 

*** تحریم‌های کنونی آمریکا اتاثیر زیادی روی بازار ارز و دلار نخواهد داشت

 

 

مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: تفاوت فشاری که اینک آمریکا به ایران وارد می‌کند با فشارهای پیشین در این است که امروز نه تنها همراهی و اجماع جهان را به همراه ندارد بلکه با نگاه منفی شرکای سابق خود روبروست و تاثیر زیادی روی بازار ارز کشور نخواهد داشت.

وی در توضیح این مطلب افزود: با نگاه منفی کسانی که معتقدند این آمریکا است که نمی خواهد روابطش را با جهان عادی کند، نه ایران وی ادامه داد:

طبیعتا این فاصله و شکاف محسوس فرصتی بی‌نظیر برای ایران تلقی می شود تا بتواند مشکلات خود را با تکیه بر آن برطرف کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تحریم‌های سال ۱۳۹۰، در حقیقت تحریم‌هایی بود که همسویی همه جهانیان را به همراه داشت و از این منظر فشاری شدید به کشور وارد می شد اما امروز این اتفاق رخ نداده و می‌بینیم که اروپا در صدد است راه خود را از آمریکا جدا کند.

 

*** ما از لحاظ ارزی در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار داریم

 

 

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در این عرصه از دو منظر می‌توان آینده بازار ارز را مورد بررسی قرار داد.

وضعیت حقیقی ما نشان می دهد که ما از لحاظ ارزی در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار داریم اما وضعیت ذهنی جامعه این گواهی را نمی‌دهد.

در حقیقت تلاش برای تخریب از طریق بالا بردن از یک سو و همچنین خط بطلان کشیدن بر هر دستاوردی، نظیر همان که بر برجام رفت، باعث شده سرمایه اجتماعی در ایران آسیب ببیند از این رو ما هر چند در موقعیت بهتری هستیم اما نمی‌توانیم از این وضعیت به نفع خود بهره برداری کنیم.

 

*** سد بازار ارز و دلار کی شکست؟

 

 

بررسی وضعیت بازار  ارز و دلار در ایران نشان می‌دهد سد مقاومتی دلار از نیمه‌های دی ماه ترک برداشت ، درست وقتی زمزمه خروج ترامپ از برجام در محافل سیاسی و اقتصادی پیچیده بود، بازار ارز بنای افزایش قیمت را گذاشت و آن زمان بدبینانه ترین براوردها حکایت از آن داشت که دلار روی ۵ هزار تومان می‌ایستد.

اتفاقی که رخ نداد، دلار در مسیر حرکت ۹ ماهه خود بارها پیشروی کرده و سد مقاومت ذهنی جامعه را پشت سر گذاشته است.

هنوز موعد خروج ترامپ نرسیده بود که سیف، رئیس کل سابق بانک مرکزی تاکید کرد که در دل تعطیلات نوروز، برخی تعطیلی به خود ندیدند و معاملات ارز رونق فراوانی داشت، قیمت‌ها در حالی بالا می رفت که بنایی برای فعالیت اقتصادی نبود.

۲۱ فروردین ماه اما روز دیگری بود دلار به نزدیکی ۵ هزار تومان رسیده بود که رئیس کل بانک مرکزی خبر از اجرای برنامه تک نرخی شدن ارز داد و گفت: دلار ۴۲۰۰ تومان ، به صورت تک نرخی است.

 
*** ماهی گرفتن از آب گل آلود تحریم با آشفته سازی بازار ارز و دلار 

 

 

ماشین تورم به راه افتاده بود و بازار ارز و دلار در عین گیجی از سرعت وقایع سعی داشت خود را با آنچه می‌گذشت تطبیق دهد.

در این میان تلاش عده‌ای برای بر هم زدن بازار ارز نشان می‌داد دست‌هایی در صدند با گل آلود کردن آب ماهی بگیرند.

بحران ارزی ۹۷ حالا دو رئیس به خود دیده است، یکی سیف که نامه نگاری‌هایش با مقامات دیوان محاسبات و… فضای خبری را به خود مشغول کرده و دیگری همتی که وعده آرام کردن بازار ارز  و دلار و مهار غول سرکش تورم را داده است.

از فروردین تا کنون بخشنامه‌های متعددی صادر شد، مدیران متعددی تغییر کردند و حالا وزارتخانه‌های مهم اقتصادی بی‌وزیر در میانه تاخت و تاز بحران روز را به شب می‌رسانند و قرار است هفته آینده تکلیف وزرای تازه دولت روشن شود تا دولت با دست پرتر مقابله با تحریم را پیش ببرد.

 

*** نباید از نقشه کسانی که کاسب تحریم و بازار ارز  هستند غافل شد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این خصوص می‌گوید: نباید از نقشه کسانی که کاسب تحریم و بازار ارز هستند غافل شد، این‌ها به سود حداکثری می‌اندیشند اما همان طور که گفتم بانک مرکزی جزئیات برنامه خود را برای مقابله با شرایط پیش رو اعلام نکرده، مطمئنا دست دولت و بانک مرکزی برای مقابله با شرایط پیش رو پر است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید