کد خبر:54880
پ
خوشرو
غلامعلی خوشرو:

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، دولت آمریکا را به اعمال تحریم معتاد دانست که آن را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می‌کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، دولت آمریکا را به اعمال تحریم معتاد دانست که آن را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در کمیته ششم مجمع عمومی و در دستور کار کمیته منشور ملل متحد سخنرانی کرد و به بیان مواضع کشورمان در زمینه موضوعات مرتبط با صلح و امنیت بین المللی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات پرداخت.

غلامعلی خوشرو گفت: ممنوعیت تهدید و توسل به زور از مهمترین دستاوردهای سازمان ملل می‌باشد.

با وجود این اقدام برخی از کشورها در توسل غیر قانونی به زور یا تهدید به زور، نقض قواعد آمره بین المللی و منشور ملل متحد بوده و مشروعیت سازمان ملل را به خطر انداخته است.  

 

*** تحریم دولت آمریکا بر اساس اطلاعات غلط

 

خوشرو در خصوص اعمال تحریم‌های شورای امنیت گفت: این تحریم‌ها ( تحریم دولت آمریکا ) تنها باید به عنوان آخرین چاره و در صورت وجود تهدید واقعی به صلح و یا نقض صلح و در صورت وجود شواهد روشن وضع شوند و اعمال آنها نباید بر اساس اطلاعات غلط یا حدس و گمان باشد.

وی تصریح کرد: آن دسته از تحریم‌های شورای امنیت که ناشی از انگیزه یا نفوذ سیاسی باشد غیر قانونی و نامشروع می باشند.

نماینده کشورمان همچنین گفت: امروزه شاهد روند جدیدی از بکارگیری تهید علیه کشورها به عنوان ابزار سیاست خارجی هستیم که نمونه‌های آن در سازمان ملل متحد ( تحریم دولت آمریکا ) نیز قابل مشاهده است.

تهدید کشورهایی که به قطعنامه خاصی رای دهند به قطع کمک‌های مالی و یا تهدید آنها به نتایج ناشی از آرای خود در مجمع عمومی با بیان اینکه آمریکا اسامی کشورها را یادداشت می کند تنها یک نمونه در این زمینه است.

روندی که نتیجه آن تضعیف سازمان ملل است و نه تقویت آن و چنین روندی با اهداف تاسیس کمیته منشور و تقویت نقش سازمان ملل مغایرت دارد.

موضوع دیگر مرتبط به منشور آن است که یک عضو شورای امنیت در مغایرت کامل با ماده ۲۵ منشور ملل متحد، در حال تنبیه کشورها به دلیل اجرای قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت است.

این موضوع برای نخستین بار درتاریخ  سازمان ملل متحد رخ می‌دهد.  

خوشرو با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه گرایانه، چنین اقداماتی را به لحاظ اخلاقی غلط و غیر قابل توجیه برشمرد که به نوبه خود قواعد حقوق بین الملل را به چالش طلبیده و حق توسعه کشورها و قواعد حقوق بشری را نقض کرده است.

 

*** دولت آمریکا تحریم را به عنوان ابزار سیاست خارجی می‌داند

 

وی گفت: دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده و تحریم را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می کند.

سفیر کشورمان ضمن استقبال از گزارشگر اقدامات قهر آمیز و تاثیر آن در بهره مندی از حقوق بشر از کشورها خواست به توصیه‌های گزارشگر عمل کنند.

نماینده کشورمان با استقبال از تصمیم کمیته منشور در زمینه بحث و بررسی ابزارهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات وفق ماده ۳۳ منشور ملل متحد با بیان تجارب کشورمان در استفاده از ابزار مذاکره برای حل و فصل بحران‌های غیر ضروری، برجام را به عنوان نمونه موفق مذاکراتی معرفی و اضافه کرد شرایط و الزامات منجر به این  وافق، احترام متقابل، مذاکره از  موضع برابر، تمایل طرفین برای نیل به نتیجه‌ای بر اساس منافع مشترک بود.

 

*** نقش منفی و مخرب دولت آمریکا

 

وی با اشاره به نقش منفی و مخرب دولت آمریکا و بویژه تلاش دولت آمریکا برای بر هم زدن این توافق گفت:

تحمیل اقدامات قهر آمیز از سوی دولت آمریکا مترادف با مجازات جمعی و نقض حقوق بشر است.

 

*** غیر قانونی بودن تحریم‌های دولت آمریکا علیه کشورمان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نماینده کشورمان در این زمینه به بیانیه گزارشگر اقدامات قهر آمیز در خصوص غیر قانونی بودن تحریم‌های دولت آمریکا علیه کشورمان اشاره کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید