کد خبر:57460
پ
امضای تفاهم نامه-min
ظریف در کنفرانس خبری مطرح کرد:

تأکید بر تقویت صلح و امنیت منطقه در نشست سه جانبه ترکیه

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تأکید بر تقویت صلح و امنیت در منطقه بر اساس بیانیه پایانی نشست سه جانبه ترکیه از دور بعدی مذاکرات در ایران خبر داد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تأکید بر تقویت صلح و امنیت در منطقه بر اساس بیانیه پایانی نشست سه جانبه ترکیه از دور بعدی مذاکرات در ایران خبر داد.

 

*** نشست سه جانبه ترکیه برگزار شد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه ۸ آبان ۹۷ در کنفرانس خبری مشترک با وزیران خارجه ترکیه و آذربایجان که بعد از نشست سه جانبه ترکیه برگزار شد، ضمن تبریک روز ملی ترکیه به مردم و دولت این کشور و افتتاح غرورآمیز فرودگاه استانبول اظهار کرد:

حتما این فرودگاه نقش بسیار خوبی جهت نزدیک کردن کشورهای منطقه و جهان ایفا خواهد کرد.

 

*** افتتاح پالایشگاه استار مسیری برای همکاری‌های منطقه‌ای

 

ظریف همچنین با تبریک افتتاح پالایشگاه «استار» به دوستان ترک و آذربایجانی خود، بیان کرد: امیدواریم این اقدام، حرکت جدیدی در همکاری‌های منطقه‌ای باشد.

وی در ادامه ضمن قدردانی از میزبانی ترکیه برای برگزاری نشست سه جانبه ترکیه و ششمین جلسه همکاری‌های سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان و تلاش دیپلمات‌ها و همکاران سه کشور برای تهیه بیانیه پایانی، گفت:

این بیانیه بسیار خوب تهیه و صادر شد.

 

*** بیانیه صادره نشان از اراده مشترک توسعه منطقه دارد

 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد:

بیانیه پایانی صادره بعد از این نشست سه جانبه ترکیه بین کشورهایی با تاریخ، فرهنگ، دین و روابط درازمدت مشترک، اراده مشترک این کشورها برای توسعه منطقه، بهبود زندگی مردم‌ و تامین صلح و امنیت منطقه را نشان می‌دهد که متاسفانه با چالش‌های متعدد روبه‌رو است.

 

*** تأکید بر حل و فصل صلح‌آمیز مشکل قره‌باغ 

 

ظریف با اشاره به مواضع مشابه کشورهای شرکت کننده در این نشست سه جانبه ترکیه بیان کرد:

امیدواریم مشکلات منطقه از جمله مشکلات مردم فلسطین، سوریه، یمن و سایر مسائل از طریق صلح‌آمیز حل و فصل شود.

وی افزود: ما همواره تاکید کردیم مشکل قره‌باغ باید با روش صلح‌آمیز و مقررات حقوق بین‌الملل حل و فصل شود و این مساله در بیانیه پایانی نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

 

*** اقدامات یک جانبه علیه کشورها محکوم است

 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن قدردانی از حمایت‌ همتایان ترک و آذربایجانی خود از برجام و تاکید آنها در نشست سه جانبه ترکیه بر ضرورت ادامه همکاری‌ها در چارچوب این توافق، گفت:

اقدامات یک‌جانبه علیه یک کشور که بر علیه صلح و امنیت بین‌الملل و روابط معقول و قانونمند بین کشورها نیز هست، محکوم است و جایگاهی در جامعه متمدن ندارد.

 

*** تسهیل همکاری در بخش انرژی و ترانزیت

 

ظریف در ادامه سخنان خود در این کنفرانس خبری،‌ بیان داشت:

با توجه به مذاکرات انجام شده در نشست سه جانبه ترکیه، سه کشور امکانات خوبی برای همکاری در بخش انرژی، ترانزیت، علوم و فن‌آوری و فرهنگی و انسانی داشته و داریم و می‌توانیم آن‌ها را تسهیل و گسترش دهیم.

امروز با اقتصاد دانش بنیان می‌توانیم حرکت جدی در مسیر توسعه همکاری‌ها داشته باشیم و سه کشور این توان را دارند در این حوزه همکاری خوبی داشته باشند.

 

*** تأکید بر همکاری بین‌المللی در بخش خصوصی 

 

وی همچنین با حمایت و تأکید بر همکاری سه کشور در بخش خصوصی گفت:

ما از ایجاد یک چارچوب (فروم) مشترک سه جانبه بین بخش خصوصی سه کشور استقبال می‌کنیم و این را گام جدی در همکاری منطقه‌ای می‌دانیم.

هم‌چنین همکاری در حوزه پولی و بانکی، سرمایه‌گذاری و استفاده از ارزهای ملی برای مصون نگه‌داشتن همکاری‌ها و روابط منطقه‌ای از دخالت‌های خارجی و همکاری‌های گمرگی مهم هستند. 

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد:

طی مذاکراتی که در نشست سه جانبه ترکیه انجام شد، تصمیم بر این شد که کارشناسان سه کشور علاوه بر بخش خصوصی با یکدیگر جلسه داشته باشند و برنامه سه ساله آینده را با این نگاه اصلاح کنند و برای جلسه بعدی که در ایران برگزار می‌شود برنامه خوبی داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید