کد خبر:57952
پ
دره شمخال

روستای شمخال از مناطق جذاب خراسان جنوبی

روستای شمخال یک دره ۱۸ کیلومتری بوده که دارای ورودی پهن و باریک است.

روستای شمخال یک دره ۱۸ کیلومتری بوده که دارای ورودی پهن و باریک است.

 

*** دره دیدنی روستای شمخال 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روستای شمخال، یک دره پر پیچ و خم ۱۸ کیلومتری است که از شهر « باجگیران » در انتهای شمالی خراسان رضوی آغاز می‌شود و تا منطقه « دُرونگر » در نزدیکی شهر « درگز » می‌یابد.

 

 

کمی پایین‌تر از باغ‌های روستای شمخال ، دره آغاز می‌شود که یک ورودی پهن دارد نیم ساعتی تا رسیدن به چشمه‌ها راه می‌باشد، دره درارای دیواره‌های بلندی است که نظر گردشگران را ب خود جلب می‌کند، درخت و درختچه‌ها جا‌به‌جای دیواره‌ها روییده‌اند.

 

 

*** خمام دره‌ای وسط روستای شمخال

 

دره در بین این دو دیواره قرار دارد و گاهی پهن می‌شود و گاهی باریک، در باریک‌ترین قسمت دره روستای شمخال، به کمتر از ۱۰ متر می‌رسد اولین چشمه کمی پایین‌تر از دیواره قوسی قرار دارد و آب چشمه خنک و لابه‌لای سنگ‌های کف آب جاری شده و جوی به‌ وجود آورده که گزنه‌ها لابه‌لای آن‌ها رشد کرده‌اند.

 

 

« خمام دره » در روستای شمخال وسط دره قرار دارد و شکاف بزرگی در دل کوه است، حتی در روزهای غیر تعطیل، عده زیادی از گردشگرها، وسایلشان را روی سنگ و صخره‌های حمام دره پهن می‌کنند که از چای آتشی و جوجه کباب تشکیل شده است.

 

 

به منطقه جذاب روستای شمخال که کبوترخانه نام دارد می‌رسید، یک منطقه سنگی وسیع و نسبتا مسطح در زیرکوه است، احتمالا به خاطر کبوترهای فراوانی که زیر آن لانه دارند به این اسم معرف شده است.

 

 

دوایی یک و نیم ساعت با کبوتر‌خانه فاصله دارد، محل تلاقی رودخانه درونگر با رودخانه‌ای که از ارتفاعات « دُر بادام » سرچشمه می‌گیرد به دره روستای شمخال، می‌ریزد. 

 

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دره‌ها از دوآبی به بعد عریض‌تر است، اما در این دره‌ها هوا خیلی زود تاریک می‌شود و در خروجی دره روستای شمخال شالیزارهای منطقه درونگر قرار دارد که بخشی از برنج خوش عطری را تولید می‌کنند که با عنوان « برنج کلات » شناخته می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
کلیدواژه : شهر باجگیران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید