کد خبر:58419
پ
دارو
دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو:

مسمومیت دارویی جان ۶۴۰ ایرانی را گرفت

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو از مرگ ۶۴۰ ایرانی در سال ۹۷ بر اثر مسمومیت دارویی خبر داد.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو از مرگ ۶۴۰ ایرانی در سال ۹۷ بر اثر مسمومیت دارویی خبر داد.

 

*** مسمومیت دارویی سومین عامل مرگ و میر است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو مهمترین علل مسمومیت‌ را مواد غذایی، مواد شیمیایی، داروها، سموم دفع «آفات نباتی»، قارچ‌ها و گیاهان سمی، مواد مخدر، گزش جانوران سمی، منوکسیدکربن و فلزات سنگین مانند: سرب و جیوه دانست.

یسنا بهمنش طبق آمار «سازمان پزشکی قانونی» اظهار کرد: سالانه در حدود ۵ هزار و ۶۰۰ نفر در کشور بر اثر انواع مسمومیت‌ها جان خود را از دست می‌دهند و بیش از ۵۰ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت، به دلیل عوارض ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و محرک است.

وی دومین عامل مرگ و میر بر اثر مسمویت را سموم دفع «آفات نباتی»، سرب، متانول و الکل، قرص برنج و سیانور اعلام کرد و افزود:

مسمومیت دارویی با شیوع ۱۳ درصد سومین عامل مرگ و میر است و مسمومیت با منوکسید کربن آخرین رتبه را در مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها به خود اختصاص داده است.

بهمنش تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته در سال ۹۶، از بین تقریبا ۱۰۰ هزار نفر مراجعه‌کننده مسموم به بیمارستان‌ها، ۴۱ هزار نفر مسمومیت دارویی داشته‌اند. در ۶ ماهه اول سال ۹۷ نیز، از میان ۵۵ هزار مراجعه به بیمارستان‌های کشور، ۲۲ هزار مورد دچار مسمومیت دارویی بوده‌اند که ۴۰ درصد از کل مسمومیت‌ها را شامل می‌شود.

وی مراجعان مسمومیت دارویی در سال ۹۶ را  در شهر تهران به میزان ۷هزار نفر، شهرهای اصفهان و شیراز هر یک ۵ هزار و ۵۰۰  نفر و در نهایت شهرهای مشهد، کردستان، ارومیه، گلستان، لرستان و کرمانشاه با تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

 

*** مسمومیت با داروی اعتیادآور و داروی مسکن غیرمخدر

 

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در ادامه مسمومیت با مواد «اعتیادآور» مانند: متادون، ترامادول، مرفین، تریاک، هروئین، شیشه، حشیش را به میزان ۲۳ درصد اعلام کرد که پس از مسمومیت دارویی بیشترین آمار را داشته است.

بهمنش تصریح کرد: مسمومیت بالای متادون به رغم عدم عرضه این دارو در داروخانه ها، می تواند به دلیل عرضه قاچاق آن در بازار سیاه باشد. متاسفانه بیشترین مراجعه به دلیل مسمومیت ناشی از ترکیبات مخدر، مربوط به شهر تهران است.

 

بهمنش بیشترین مسمومیت به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد را برای داروهای موثر بر «سیستم مغز و اعصاب» به خصوص بنزودیازپین‌ها دانست و از مسمویت داروهای مسکن غیر مخدر با شیوع ۲۰ درصد خبر داد.

وی از افزایش ۳۰ درصدی مرگ ومیر بر اثر تماس خوراکی یا تنفسی با «سم قرص برنج» در ۵ ماهه اول سال ۹۷ خبر داد .

به‌منش با اشاره به آمار مسمومیت با الکل نیز اظهار کرد: ۱۲۲ نفر در سال ۹۶ به دلیل مسمومیت با الکل جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در سال جاری به دلیل مسمومیت دسته جمعی با الکل در برخی از استان‌های کشور بسیار بیشتر از سال گذشته بوده است.

به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد: در صورت مسمومیت با الکل و بروز علائمی مانند: مشکلات گوارشی، دوبینی، عدم تعادل، دید برفکی و تاری دید باید به مراکز درمانی مراجعه شود چرا که در غیر این صورت به مرگ منجر می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید