کد خبر:59170
پ
سازمان ملل
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل خبر داد

اعمال دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از اعمال دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران خبر داد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از اعمال دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران خبر داد.

 

*** اعمال دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در یک نشست از اعمال دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران خبر داد.

سخنگوی گوترش در ادامه اظهار داشت: موضع دبیرکل سازمان ملل در رابطه با توافق هسته‌ای تغییر نیافته است و وی قبل از این موضعش را اعلام کرده بود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود که توافق هسته ای یک دستاورد بزرگ به شمار می‌رود.

در جریان بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران تعدادی از شرکت‌ها و موسسات، افراد و گروه‌های جدیدی نیز مورد تحریم قرار گرفتند که در آن نام ایران‌ایر به چشم می‌خورد.

در این لیست که به ادعای دولت آمریکا علیه دولت ایران است در واقع تاثیر مستقیم آن بر مردم بوده و نیازهای اصلی آن‌ها را هدف قرار داده است ۵۰ بانک و زیرمجموعه‌های آن‌ها مورد تحریم قرار گرفتند همچنین در این تحریم‌ها خطوط کشتی‌رانی ایران و هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز به چشم می‌خورد.

 

*** بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

 

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود درباره بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران نام افراد، سازمان‌ها، موسسات مالی و نهادهای مربوطه را که به فهرست تحریمی خود اضافه کرده است، منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است که بیش از ۷۰ موسسه مالی و مرتبط با ایران و وابسته‌های داخلی و خارجی‌شان در این فهرست قرار گرفته‌اند، همچنین در فهرستی که وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های ایران منتشر کرده نام بیش از ۶۰ هواپیمای جمهوری اسلامی هم به چشم می‌خورد که مشخصات جزئی آنها، از جمله شماره سریال هم در فهرست تحریم‌ها دیده می‌شود.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا در ۱۴ آبان ۱۳۹۷ خواهان اقدام دسته‌جمعی سازمان ملل متحد و اعضای جامعه بین‌المللی در مقابله با این تحریم‌ها شد.

غلامعلی خوشرو در این نامه اقدام آمریکا را مغایر با مقررات بین‌المللی متعددی دانسته است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است که «این تحریم‌ها غیرقانونی و مغایر با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذیرش جامعه بین‌المللی نظیر برابری حاکمیت دولت‌ها، عدم مداخله در امور داخلی دولت‌های عضو و آزادی تردد و تجارت بین‌المللی است».

در ادامه این نامه این تحریم‌ها و اقدامات بی پروای آمریکا را تهدید کشورها و دولت‌های دیگر در جهت اختلال در روابط اقتصادی ایران قلمداد کرده و تصریح کرده است:

«ایالات متحده نه تنها آشکارا در مقابل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌ایستد بلکه بی‌شرمانه به دیگر دولت ها فشار وارد می‌کند تا آن قطعنامه را نقض کنند».

ضمنا اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه ایالات متحده به ویژه مواردی که اثرات فراسرزمینی دارند تبعیضی علیه شهروندان یک کشور بر مبنای محل اقامت یا ملیت است و میثاق حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون بین‌المللی محو تمام اشکال تبعیض نژادی را زیر پا می‌گذارد.

 

*** اظهارات بعیدی نژاد درباره تحریم های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران

 

حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در واکنش به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران در صفحه توییتر خود نوشت:

تحریم‌های گسترده آمریکا علیه ایران به خوبی ماهیت دیکتاتوری و سلطه‌گری آمریکا را نشان می‌دهد. آن‌ها با نقض تمامی اصول و مقررات بین‌المللی، به خود جرأت می‌دهند که بدیهی‌ترین حقوق دیگر ملت‌ها حتی متحدین خود را زیرپا بگذارند. سرکوب ملت‌ها بارزترین و خطرناکترین نوع سلطه‌گری و خودکامگی است البته خودکامگی و سلطه‌گری بر عکس آنچه به نظر می‌رسد نشان ضعف و افول قدرت می‌باشد و محکوم به شکست است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سفیر کشورمان در لندن در توئیتی دیگر هم نوشت:

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس ضمن ابراز تاسف از وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اعلام کرد: «ما از توسعه روابط تجاری خود با ایران به طور کامل حمایت می‌کنیم و شرکت‌های تجاری و اقتصادی انگلیسی را ترغیب می‌کنیم که از فرصت‌های تجاری که در این شرایط به وجود می‌آیند استفاده کامل را ببرند.»

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید