کد خبر:59240
پ
جواد ظریف
محمدجواد ظریف:

منتظر رویکردی متفاوت از آمریکا هستیم

وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار «یو اس ای تودی» لازمه گفت‌وگو با دولت ترامپ را اتخاذ رویکردی متفاوت از جانب واشنگتن دانست.

وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار «یو اس ای تودی» لازمه گفت‌وگو با دولت ترامپ را اتخاذ رویکردی متفاوت از جانب واشنگتن دانست.

 

*** دولت آمریکا می‌تواند رویکردی متفاوت داشته باشد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» اظهار داشت: گرچه اعتماد متقابل پیش‌شرط مذاکره نیست ولی احترام متقابل  پیش‌شرط مذاکره است. ما به توافق‌نامه‌ای با آمریکا دست یافتیم که دو صفحه‌ای نبود (اشاره به توافق هسته‌ای اخیر آمریکا و کره شمالی) و ۱۵۰ صفحه داشت اما آمریکا تصمیم گرفت که از آن خارج شود. تقصیر ما نبود که آمریکا طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست. این مشکلی است که جامعه جهانی با آن مواجه است. فکر می کنم می‌توانیم نمونه متفاوتی ساخته و گذشته را کنار بگذاریم. متاسفانه این دولت (ترامپ) ثابت کرد که این کار غیرممکن است.

خبرنگار یو اس ای تو دی پرسید راهی برای عبور از این بن بست وجود ندارد؟ به گفته خودتان شما دولتی را می‌خواهید که رویکردی متفاوت داشته باشد.

ظریف در جواب گفت: ما به رویکردی متفاوت نیاز داریم نه دولتی که رویکردی متفاوت داشته باشد. معتقدم که انسان می‌تواند تغییر کند. این دولت نیز می تواند رویکرد متفاوت داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا می خواهید به انتظار پایان دولت ترامپ بنشینید؟ اظهار داشت : می خواهیم در انتظار پایان این رویکرد باشیم. دولت ترامپ می‌تواند رویکرد خود را تغییر دهد. ما در امور داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم.

تصمیم با آمریکایی‌ها است که چه کسی را به ریاست جمهوری انتخاب کنند. ما می‌خواهیم شاهد رویکردی متفاوت باشیم. اهمیتی نمی‌دهیم که چه کسی آن را هدایت کند.

 

*** شروط ظریف برای شرکت در مذاکرات با واشنگتن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خبرنگار روزنامه آمریکایی یو اس ای تو دی پرسید: اگر رئیس جمهوری جدیدی بر سر کار آید، آیا ایران تمایل به گفت‌وگو دارد؟ که وزیر خارجه در جواب گفت: اگر رویکردی متفاوت وجود داشته باشد.

ظریف ادامه داد: دولت ایران در صورتی که پایه و اساس گفت‌وگوی مفید و ثمربخش درباره توافق هسته ای ایران وجود داشته باشد، دیپلماسی تازه را بررسی خواهد کرد.

وی همچنین به شرایط ایران برای شرکت در مذاکرات با واشنگتن اشاره کرد و گفت: نیازی به تعویض دولت آمریکا نیست، بلکه باید رویکرد متفاوتی داشته باشد و رویکرد خود را تغییر دهد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: کاخ سفید به درخواست یو اس ای تودی برای اظهارنظر درباره سخنان ظریف پاسخ نداد و وزارت امور خارجه آمریکا نیز از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

یو اس ای تودی به خودداری ظریف از دادن پاسخ مستقیم به پرسشی در باره منظورش از رویکردی متفاوت و اینکه منظور وی تغییر ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست، اشاره کرد و نوشت که ظریف تنها گفت:

معتقدم نوع بشر قابل تغییر است و این دولت نیز می تواند رویکرد خود را تغییر و ما مایل به صبر و انتظار برای تغییر این رویکرد هستیم.

 

*** اعتقاد دولت ترامپ بر تحمیل و زورگویی

 

ظریف در این گفت و گوی ۴۵ دقیقه ای که پیش از از سرگیری اعمال تحریم های کاخ سفید در روز دوشنبه بر بخش‌های انرژی و بانکداری ایران، در شهر ساحلی آنتالیا در جنوب غربی ترکیه که برای حضور در یک نشست اقتصادی به آن سفر کرده بود، ترامپ افزود:

دولت ترامپ به جای دیپلماسی، بر تحمیل و زورگویی اعتقاد دارد. دولت کنونی ایالات متحده اساسا می خواهد با وادارکردن همه اعضای جامعه بین المللی به نقض توافقی که توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تائید شده ، قوانین بین المللی را نقض کند. ایران به تحریم های ایالات متحده عادت دارد، زیرا تقریبا از ۳۹ سال پیش بر ایران اعمال شده است.

 

***هدف ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ظریف به شماری از توافق‌نامه‌ها از پیمان تغییر اقلیمی پاریس و توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی تا توافق‌نامه کنترل تسلیحات با روسیه در دهه ۱۹۸۰ در دوره دولت رونالد ریگان که ترامپ از هنگام به قدرت رسیدن در ژانویه ۲۰۱۷ یا از آن‌ها خارج شده و یا خواستار مذاکره دوباره درباره آن‌ها شده است، اشاره کرد و افزود:

احترام دوجانبه با احترام گذاشتن به خود آغاز می‌شود، توافق ما با ایالات متحده ۲ صفحه نبود، بلکه ۱۵۰ برگ داشت و این کشور تصمیم گرفت که از آن خارج شود. این اشتباه ما نبود که ایالات متحده شریک و طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست، بلکه مشکلی است که جامعه بین‌المللی با آن روبه رو است.

ظریف خاطرنشان کرد: در صورتی که شخصی صرفا بگوید من این (برجام) را دوست ندارم و می خواهم از آن بیرون بروم، زیرا بر این باورم که به اندازه کافی نیرومند هستم و می‌توانم این کار رابکنم. پس چه تضمینی وجود دارد که در توافق‌نامه بعدی نیز چنین کاری نخواهد کردو باید رویکردی متفاوت در پیش گیرد.

ظریف یادآورشد: تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای در پی مخالفت نزدیک ترین هم پیمانان واشنگتن و به رغم تایید مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر سازمان ملل متحد بوده که ایران با کاهش ابعاد غنی سازی، شرایط برجام را رعایت کرده است.

 

*** متهم کردن سعودی‌ها در قتل جمال خاشقجی

 

وی با متهم کردن سعودی‌ها در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی به دست عوامل و ماموران ریاض در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه اذعان داشت:

متاسفانه فردی به صورت بسیار وحشیانه کشته شده است. کدام کشور طالبان را ایجاد کرد و شهروندان کدام کشور در حملات ۱۱ سپتامبر دخالت داشتند؟ چه کسی از داعش در سوریه حمایت کرد و شهروندان غیرنظامی یمن را بمباران می کند؟ چه کسی نخست وزیر لبنان را ربود و به مدت سه هفته نگه داشت؟ ایالات متحده نه تنها گزینه نادرستی را انتخاب کرده است، بلکه با هم پیمانی با سعودی ها، نشانه نادرستی می فرستد و به معنای واقعی کلمه به خانواده سلطنتی سعودی می گوید که شما می توانید از اتهام قتل بگریزید.

ظریف درباره تاثیر تحریم ها بر ایران و تاکید بر رویکردی متفاوت گفت: (دولت) ایران یارانه می دهد، بنابراین کالاها و نیازهای زندگی مردم با بهای پیشین عرضه می شود، اما هیچ‌کس مدعی نیست که تحریم‌های اقتصادی، آسیب نمی رساند. تحریم های اقتصادی همیشه صدمه می زنند، اما به اهداف سیاسی که قصد دستیابی به آن را دارند، نمی رسند.

وی در باره تلاش‌های اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای گفت: اس پی وی (سازوکار مالی طراحی شده مقام های (اتحادیه) اروپایی) برای ادامه روابط و خدمات بازرگانی و بانکی با ایران به رغم اعمال تحریم‌ها، اقدامی به خصوص است که در گام نخست برای وضع ایران طراحی شده، اما هدف نهایی آن صرفا حفاظت از ادامه روابط تجاری میان ایران و اروپا یا میان ایران و کشورها و طرف‌های ثالث نیست، بلکه در واقع برای دفاع از اروپا در برابر فشار ایالات متحده است.

 

*** ادامه مبارزات علیه آمریکا 

 

ظریف در باره صنعت نفت ایران اظهار کرد: ترامپ و دولتش گفته اند که (با اعمال تحریم ها) بر صادرات نفت ایران، آن را تا حد صفر و قطع کامل کاهش خواهند داد. ما گفتیم که این آرزو و خواب و خیالی است که هیچ‌گاه به واقعیت نخواهد پیوست . اکنون مشاهده می‌کنیم که درست بوده زیرا واشنگتن معافیت‌های صادرات نفت را برای هشت کشور صادر کرده است که هنوز می‌خواهند به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر خارجه کشورمان درباره انتخابات میان دوره ای (سه شنبه ۶ نوامبر) آمریکا و سیاست داخلی این کشور گفت که ما هیچ امیدی به انتخابات کنگره یا ۲۰۲۰ (هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده) نبسته‌ایم منتظر رویکردی متفاوت هستیم. وجه تمایز ایران از برخی از متحدان آمریکا در منطقه این است ما نه تنها به رغم (دشمنی های) آمریکا نجات یافته‌ایم، بلکه به مبارزه با آمریکا ادامه می‌دهیم. ایران دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه گذشته آمریکا که همگی رفتار خصمانه داشته‌اند و دشمن ما بوده‌اند را پشت سر گذاشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید