کد خبر:59455
پ
علی لاریجانی
در دیدار با استانداران غربی کشور؛

رئیس مجلس بر استفاده از ظرفیت‌های کشور در کنار دیپلماسی تاکید کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی استراتژی فعلی کشور را استفاده از ظرفیت‌های کشور در کنار دیپلماسی برشمرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی استراتژی فعلی کشور را استفاده از ظرفیت‌های کشور در کنار دیپلماسی برشمرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (سه شنبه) با استانداران کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، خوزستان و مرکزی به منظور بررسی مشکلات این مناطق دیدار و گفت وگو کرد.

 

*** دیدار رئیس مجلس با استانداران غربی کشور

 

در این دیدار لاریجانی با بیان اینکه شرایط کنونی کشور بعد از انقلاب اسلامی حساس و منحصر به فرد است، گفت: تحریم ها تا حدودی جاده کاری و اقتصادی کشور از این جهت که در ثقل صادرات و سرمایه گذاری بود را تحت تاثیر قرار داده است و باید با مکانیزم های مختلف سطح فشار ناشی از آن را کاهش دهیم.

علی لاریجانی تصریح کرد: در کل آنچه آمریکایی‌ها دنبال می‌کردند که یک فشار عجیبی به ایران وارد شود و شرایط داخلی را به هم اما موفق نشدند که از جمله آنها شعار صفر کردن فروش نفت که واقعا موفق نبود و بعد از آن گفتند که به برخی کشورها اجازه دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال این است در این مرحله چه کارهایی می‌توان انجام داد، گفت: چرا وقتی به یک دوره سخت می‌خوریم یک رویکرد این است که مدام بر سر خود بکوبیم و عزاداری کنیم و یک رویکرد هم این است که این صحنه سخت را چگونه می توان به نفع کشور متحول کرد؛ به هر حال این را که ما به وجود نیاورده‌ایم و ایران این شرایط را به وجود نیاورده است چرا که ایران مذاکره کرد و به یک توافق رسید اما آن ها به هم زدند.

رئیس مجلس افزود: البته دسایسی هم بود و بعضی از کشورهای منطقه نیز در آن نقش داشتند که باید بعدها به حساب آن‌ها رسید ولی به هر حال همه این‌ها دست به دست هم دادند.

اگر ما ساز و کارهایی را در کشور طراحی کنیم تا این استعدادهایی بالفعل نشده، فعال شود و بخش خصوصی انگیزه پیدا کرده و سرمایه گذاری کنند و سرمایه گذاری را برای آن‌ها سهل کنیم و اختیارات متمرکز را برداریم و به استان ها بدهیم، این‌ها همه روی هم رفته می‌تواند شرایط را متحول کند و در کنار آن حتما باید از دیپلماسی استفاده کرد.

 

*** برخی از همسایگان مغرضانه عملی می‌کنند

 

وی با بیان اینکه گرچه برخی از همسایگان مغرضانه عملی می‌کنند اما با همسایگانمان مشکلات مهمی نداریم، اظهار داشت: با بسیاری از همسایگان که حدود ۱۵ کشور می شوند رابطه داریم و گفت وگو می کنیم و کار اقتصادی انجام می دهیم ولی برخی از آن ها مغرضانه سیستمی را برای مسئله سازی در ایران ایجاد کرده اند.

 

*** استفاده حداکثری از ظرفیت‌های درون کشور

 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استراتژی ما اکنون باید این باشد که ضمن اینکه از دیپلماسی استفاده می‌کنیم، از ظرفیت‌های درون کشور حداکثر بهره برداری را داشته باشیم و بهره وری را بالا ببریم چرا که بهره وری و نرخ سرمایه گذاری ما پایین است و صادرات را گسترش دهیم.

لاریجانی در ادامه با اشاره به برگزاری نشست با استانداران، ادامه داد: این طراحی که رهبری معظم انجام دادند تا این جلسه برگزار شود به دلیل اختیاراتی است که داده‌اند تا بتوان برای حل مسائل چه در سطح ملی و چه استانی تصمیم گیری های فوری داشت، اما همان تصمیماتی که آنجا گرفته شد از نظر اینکه نرخ ارز از آن وضعیت خارج شده و تا حدودی ثبات ایجاد کرده و تشنجات را کاهش دهیم موفق بوده و هنوز هم آن را دنبال می‌کنیم تا متعادل‌تر شود.

 

*** برای صادرات و واردات میدان وسیع‌تری ایجاد شود

 

رئیس مجلس افزود: در مورد طرح بازار ثانویه هم در این جلسه بحث شد تا برای صادرات و واردات میدان وسیع‌تری ایجاد شود یا برای نقدینگی تصمیماتی گرفته شد که یکی از آن ها موضوع طرح های عمرانی و بانک ها بود و بانک های خصوصی که بعضا مشکلاتی را به وجود می آورد تا یک ساز و کارهایی برای انتظام بخشی آن ها ایجاد شود که به مرور انجام خواهد شد.

رئیس مجلس خطاب به استانداران عنوان کرد: شما که اکثر از استان های مرزی هستید، از این مزیت مرزی بودن باید استفاده کنید و این مهم است استانی که مرزی باشد می تواند از این ظرفیت استفاده کند.

 

*** اختیارات استان‌ها حتما حرف درستی است

 

لاریجانی با اشاره به موضوع اختیارات استان‌ها که استانداران بدان اشاره کردند، گفت: اختیارات استان‌ها حتما حرف درستی است و این بحث در شورا هم مطرح شد و قرار شد آقای وزیر کشور در دولت این اختیارات را به استان‌ها تفویض کند.

وی تصریح کرد: واگذاری طرح های عمرانی نیز مهم است که باید جدی گرفته شود و در این صورت سال آینده بهتر می توان کار کرد ضمن اینکه سال آینده بودجه عمرانی زیادی وجود ندارد، بنابراین باید بسترهای بخش خصوصی را فعال کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این از جمله مواردی است که اگر دست شما را باز کند و هر اختیاراتی که بخواهید در آن جا به شما داده شود، مشکل حل می شود. ضمن اینکه اختیار تغییر کاربری به بعضی ها بدهیم و اختیار اینکه از ۱۰ سال معافیت مالیاتی بهره مند شوند که باید در مجلس هم به تصویب برسد، ولی آن جا هم تصویب کردند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مجلس در پایان خطاب به استانداران غربی کشور تاکید کرد تا در بودجه سال ۹۸ هرچه می‌توانند پروژه‌های خود را به سمت بخش خصوصی برده و از ظرفیت‌های آنها استفاده شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید