کد خبر:59635
پ
حج رفتن

ممانعت عربستان سعودی از حج رفتن فلسطینی‌ها

عربستان سعودی مجوز صدور ویزای زائرین فلسطینی ساکن کشورهای مختلف از جمله اردن، لبنان، اورشلیم و اسرائیل را برای حج رفتن نداده است.

عربستان سعودی مجوز صدور ویزای زائرین فلسطینی ساکن کشورهای مختلف از جمله اردن، لبنان، اورشلیم و اسرائیل را برای حج رفتن نداده است.

 

*** عربستان مانع حج رفتن فلسطینی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عربستان سعودی بیش از ۱٫۵ میلیون زائر فلسطینی ساکن اسرائیل را از ورود به کشورش منع کرده است.

این سیاست جدید عربستان است که اجازه صدور ویزا برای زائرین فلسطینی ساکن در کشورهای اردن و لبنان و به تازگی در اسرائیل را نمی‌دهد.

سیاست جدید این کشور از ۱۲ سپتامبر شروع شد و حدود ۲٫۹۴ میلیون فلسطینی را تحت تاثیر قرار داده است.

با توجه به منبع اردنی و آشنایی وی به روابط دیپلماتیک کشورش، درباره تصمیم عربستان در زمینه زائرین فلسطینی گفت: این تصمیم نوعی توافق دو طرفه عربستان با اسرائیل است تا هویت فلسطینی‌ها و حقوقشان برای پناهندگی را از بین ببرد.

 

*** مشکلات اردن برای حج رفتن زائرین

 

نمایندگان مجلس اردن از سال ۱۹۷۸ مشکلاتی در زمینه مدارک سفر موقت فلسطینی‌های ساکن اسرائیل داشته‌اند که بعد از جنگ عربستان و اسرائیل در این کشور ساکن شدند.

یکی از نمایندگان مجلس اردن گفت: از وزیر داخلی اردن و وزیر اوقاف خواسته‌ایم تا نماینده‌ای را برای مذاکره با ریاض بفرستند تا دنبال راه حلی باشند و در این باره با پادشاه سلمان صحبت کنند.

وی در ادامه گفت: این تصمیم تمام کشورهای عربی و مسلمان را دربر می‌گیرد و از سال گذشته در این باره شکایت‌های زیادی نیز شده است و اصلا انتظار نداشتیم که حدود ۲۰۰ آژانس هواپیمایی در کشور قادر به گرفتن ویزا برای حج رفتن نباشند.

 

*** تلاش نمایندگان اردنی برای حج رفتن زائرین

 

یکی دیگر از نمایندگان این کشور خواستار ملاقات با سفیر عربستان در عمان شد که هنوز تاریخی برای این ملاقات مشخص نشده است.

وی گفت: فشار زیادی بر کشور اردن است و عربستان تنها به افراد با اقامت دائم ویزا برای حج رفتن خواهد داد.

فلسطینی‌های ساکن اسرائیل برای ۳ دهه از حج رفتن منع بودند و این وضع با سیاست گذاری پادشاه اردن برای همکاری با متحدین عربی بهبود یافت تا مردم از حج رفتن که بسیار مهم است، باز نمانند.

بعد از سال ۲۰۰۰ در عمان پاسپورت‌های صادر شده موقتی شد که تنها برای یک سال اعتبار داشت و هزینه‌ای معادل ۵۰ دینار برای هر نفر تمام می‌شد.

 

به گزارش حبرگزاری سروش، عربستان سعودی و بیشتر کشورهای عربی پاسپورت‌های اسرائیلی را به رسمیت نمی‌شناسند و پاسپورت موقتی اردن تنها راه برای فلسطینی‌های ساکن اسرائیل برای حج رفتن است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید