کد خبر:61900
پ
بهرام قاسمی

سخنگوی وزارت امور خارجه ؛ حداکثر فشار یا حداکثر اشتباه!

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در خروج غیرقانونی از برجام را یک سقوط اخلاقی و سیاسی بزرگ برای رژیم حاکم بر این کشور قلمداد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در خروج غیرقانونی از برجام را یک سقوط اخلاقی و سیاسی بزرگ برای رژیم حاکم بر این کشور قلمداد کرد.

 

*** اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره خروج غیرقانونی آمریکا از برجام

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام اظهار داشت: رژیم ترامپ در ادامه قانون‌شکنی‌ها و قلدرمآبی‌های آشکار خود روز گذشته پایان دوره به اصطلاح تنفس شش ماهه برای اجرایی شدن کامل تحریم‌هایی که این رژیم در روز هشتم ماه می با خروج غیرقانونی از برجام مجددا علیه کشورمان وضع کرده بود را اعلام نمود.

 

*** نقض برجام، نقض قطعنامه شورای امنیت است

 

بهرام قاسمی افزود: این اقدام اگرچه به لحاظ عینی و عملی نسبت به دوره شش ماهه اخیر تبعات منفی اندکی برای اقتصاد ایران به دنبال خواهد داشت، اما برای رژیم حاکم بر آمریکا یک سقوط اخلاقی و سیاسی بزرگ محسوب می‌شود.

این اقدام به تنهایی نقض برجام، نقض قطعنامه شورای امنیت، نقض دستور دیوان بین المللی دادگستری، تقابل با اراده صریح اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان و بی‌توجهی به اصول انسانی، حقوقی و اخلاقی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همچنین این اقدام بار دیگر به همه اعضای جامعه جهانی به ویژه به کشورهای «متحد» و «شریک» آمریکا نشان داد که این دولت نه فقط وقعی به قواعد و هنجارهای بین‌المللی نمی‌نهد، بلکه سایر کشورهای قانونمند را به دلیل پای‌بندی به تعهدات و قواعد بین‌المللی مجازت می‌کند، و این شامل کشورهای دوست و متحد آمریکا نیز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کشورهایی که از قضا لبه تیز تحریم‌های اخیر متوجه شرکت‌ها و بانک‌های آنها است. آمریکا همچنین نشان داد که حتی یک دولت بزرگ و قدرتمند به لحاظ نظامی و اقتصادی، می‌تواند فاقد استقلال سیاسی باشد و در طراحی و اجرای سیاست خارجی خود نقش مجری خواسته‌های برخی رژیم‌های خارجی را ایفا کند.

 

*** معلوم نیست در عالم سیاست داخلی آمریکا چه می‌گذرد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: معلوم نیست در عالم سیاست داخلی آمریکا چه می‌گذرد که دولتمردان این کشور هیچ یک از تجربیات نادرست اسلاف خود نمی‌آموزند و گویی هر رئیس‌جمهور این کشور خود بایستی تمام سیاست‌های غلط قبلی را دوباره تکرار کند تا به همان نتایج نامطلوب برسد و ناکارآمدی رویکردهای غلط را به چشم خود تجربه کند.

بهرام قاسمی اظهار کرد: وزیر امور خارجه رژیم ترامپ در سخنان خود در روز جمعه از عبارت «حداکثر فشار» بر ایران سخن گفت و در عین ابراز خوشحالی چند باره از تاثیرگذاری این فشارها بر اقتصاد ایران و بر زندگی مردم ایران، با غیرحرفه‌ای‌ترین و کودکانه‌ترین عبارت‌ها تلاش کرد این فشار حداکثری را متوجه مردم ایران نداند.

ایشان ظاهرا غافل است که روسای جمهور قبلی آمریکا نیز هر کدام به نوبه خود سیاست فشار بر ایران و بر مردم صبور و مقاوم ایران را دنبال کرده بودند، آن هم با درجاتی به مراتب فراتر از آنچه وی «حداکثر فشار» نام نهاده است.

 

*** گذشتگان ترامپ از هیچ فشار و رفتار غیرانسانی در قبال ایران و ایرانیان دریغ نکرده‌‌اند

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه خاطرنشان کرد: گذشتگان آقای ترامپ در چهار دهه اخیر از هیچ فشار و رفتار غیرانسانی در قبال ایران و ایرانیان دریغ نکرده‌‌اند که اکنون ابزار فشار بیشتری برای آقای ترامپ و اطرافیانش باقی مانده باشد.

قاسمی ادامه داد: از حمله مستقیم نظامی به هواپیمای مسافری و سکوهای نفتی ایران گرفته تا حمایت کامل از پست ترین دشمنان ایران از جمله صدام حسین، منافقین و سایر گروه‌های تروریستی، تجزیه طلب و نژادپرست، از تحریم‌های به اصطلاح «فلج کننده» تا ترور دانشمندان هسته‌ای همه و همه در کارنامه روسای جمهور مختلف آمریکا به چشم می‌خورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: این فشارها و دشمنی‌ها تا امروز اگرچه موجب وارد آمدن رنج بسیار بر مردم بی‌گناه، کودکان، بیماران و اقشار آسیب پذیر ایران شده است، اما نتوانسته حتی ذره‌ای در اراده این مردم برای تداوم مسیر استقلال و ایستادگی در برابر فشار اجنبی خلل ایجاد کند جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن اعمال غیرقانونی تحریم‌های آمریکا، از بیانیه مشترک خانم موگرینی، وزرای خارجه و خزانه‌داری سه کشور اروپایی و نیز بیانیه‌ها و مواضع دولت‌های روسیه و چین در قبال اقدام غیرقانونی آمریکا و تعهد آنها به حفظ کانال‌های مالی با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز کشورمان استقبال کرده و آن را گامی صحیح در مسیری درست می‌داند.

پیشرفت‌های حاصله در زمینه اجرایی کردن تعهدات سیاسی این کشورها برای تامین منافع اقتصادی ایران مورد توجه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

 

*** ایران یک بازیگر قدرتمند و مسئولیت پذیر در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است

 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بدون تردید تداوم حیات برجام در گروی عملیاتی شدن و موفقیت این تدابیر می‌باشد. امروز ایران به عنوان یک بازیگر قدرتمند و مسئولیت پذیر در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی، در تعامل و همکاری با سایر دولت‌های معتقد به چندجانبه‌گرایی، با تکیه بر اصل احترام متقابل، به دنبال آینده‌ای بهتر برای مردم ایران، منطقه غرب آسیا و جهان در کلیت آن است.

قویا اطمینان دارد که جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای دوست قادر است با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و توان بین‌المللی خویش این چالش را نیز با خرد و تدبیر پشت سر بگذارد و اجازه ندهد رژیم ترامپ که سیاست خارجی آمریکا را از هرگونه اصول تهی کرده است به اهداف نامشروع خود نایل آید.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر توجه همگان را به خطراتی که این رژیم قانون‌گریز برای انسانیت و آینده نسل‌های بشر و زیست انسانی بر روی کره زمین به همراه آورده است، جلب کرده و اعتقاد دارد باید دولت‌های متعهد و مسئولت‌پذیر در جهان همکاری در جهت مهار تهدیدهای این رژیم را در دستور کار خویش قرار دهند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید