کد خبر:62768
پ
روحانی

مهمترین محورهای سخنان رئیس جمهور در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

رئیس جمهور در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی درباره موضوعات مختلفی مانند اختلاف ایران با آمریکا و شرایط فلسطین، لیبی، سوریه، یمن و افغانستان سخنرانی کرد.

رئیس جمهور در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی درباره موضوعات مختلفی مانند اختلاف ایران با آمریکا و شرایط فلسطین، لیبی، سوریه، یمن و افغانستان سخنرانی کرد.

 

*** حضور رئیس‌جمهور در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور صبح روز شنبه، ۳ آذر ۱۳۹۷ در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ضمن تبریک ایام ولادت با سعادت پیامبر عظیم‌الشان اسلام و همچنین فرزند ایشان امام صادق (ع) با خیرمقدم و خوشامد به علما، اندیشمندان، سیاسیون و چهره‌هایی به نام جهان اسلام که امروز میهمان جمهوری اسلامی ایران هستند گفت که این اجتماع شکوهمند به نام و یاد پیامبر عظیم‌الشان اسلام بیعت مجدد با او برای ادامه‌ راهش و سیره‌اش می‌کند.

حسن روحانی در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ادامه داد: پیامبر (ص) بی‌تردید مسیر نور و هدایت را برای همه جهانیان به ارمغان آورده است.

درست است که او برای مسلمانان برادری را آورد، اما برای همه جهانیان همزیستی مسالمت‌آمیز را به ارمغان آورد.

دین اسلام دین احترام تنها به مسلمانان نیست، بلکه دین احترام به همه انسان‌ها بر همه ارزش‌های والای انسانی است. امروز افتخار ما مسلمانان این است که خلق نیکوی پیامبر (ص) و سیره بلند او و کلام والای او را بتوانیم ادامه دهیم.

 

*** شرایط امروز منطقه سخت و ناگوار است

 

وی تصریح کرد: شرایط امروز منطقه ما سخت و ناگوار است. شرایط فلسطین، لیبی، سوریه، یمن و حتی شرایط امروز افغانستان، پاکستان و عراق آن چیزی نیست که مورد انتظار جامعه اسلامی باشد.

عزت و سربلندی مسلمانان در منطقه و جهان برآن است که آزادی که پیامبر(ص) برای ما و آزادی به ارمغان آورده است به رسمیت شناخته شود.

برخورد، جنگ و دعوای امروز ما با غرب و در راس آن آمریکا بر سر چیست؟ که جواب آن یک کلمه است. آیا آزادی برای غرب و بندگی برای دیگران باید باشد؟ یا آزادی برای همه؟

 

*** اختلاف ما با آمریکا بر سر آزادی و بندگی است

 

رئیس‌جمهور در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با اشاره به منطق پیامبر (ص) و اسلام بیان کرد: آزادی انسان‌ها بر جوامع انسانی و امت‌های اسلامی از منطق پیامبر (ص) و دین اسلام بوده است.

آن‌چه که امروز آمریکا از جهان می‌خواهد بندگی است. اختلاف ما با آمریکا بر سر آزادی و بندگی است. آمریکا می‌گوید همه جهان باید آمریکایی فکر کنند و به ارزش‌های آمریکا احترام بگذارند، اما ما می‌گوییم هر انسانی آزاد است و همانگونه که قدرت فهم و درک دارند می‌توانند مصلحت خود و جهان را بیندیشند و به ارزش‌هایی احترام بگذارند که راه سعادت انسان را تضمین می‌کند.

 

*** اختلاف ما با آمریکا یک اختلاف بلندمدت است

 

رئیس‌جمهور در ادامه در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی اظهار کرد: اختلاف ما با آمریکا یک اختلاف بلندمدت است که در طول قرن‌ها به طول انجامیده است.

 

روحانی گفت: ما در مقابل غرب دو راه بیشتر نداریم یا باید از هویت دینی و بیعت با پیامبر (ص) دست برداشته و در برابر غرب تسلیم شویم؛ این یعنی که ما به آرمان‌ها، دین، سعادت و آینده نسل‌های خود خیانت می‌کنیم تا آسوده زندگی کنیم و برای جنایتکاران تاریخ فرش قرمز پهن می‌کنیم؛ راه دیگر این است که با همه توان در برابر ظلم با قدرت بایستیم. دست از دین، قرآن و پیامبرمان برنداریم.

رئیس جمهور در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی تاکید کرد:‌ ما از آنهایی که در برابر اسلام دست به دست هم داده و شمشیرهای خود را کشیده‌اند نمی‌ترسیم. در روزهای سخت بر ایمان ما افزوده می‌شود.

در میدان مبارزه گاهی پیروز می‌شویم و گاهی شکست می‌خوریم اما اگر استواری و راستگویی داشته باشیم در نهایت پیروزی از آن ماست. ما تردید نداریم که مسلمانان در نهایت پیروز خواهند شد. زیرا دین ما دین حق و راه پیامبر (ص) راه درست و سعادت و پیروزی است.

 
*** نسل جوان ما باید به آینده دنیای اسلام امیدوار باشند

 

وی در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با اشاره به اینکه نسل جوان ما باید به آینده دنیای اسلام امیدوار باشند و بدانند ما سختی‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت تصریح کرد:

مگر ملت عراق و سوریه در مقابل تروریست‌ها مقاومت نکردند و پیروز نشدند. مگر ملت فلسطین مقاومت نکرده است. مگر یمن مظلوم ویران شده به دست جنایتکاران و با سلاح غرب، ایستادگی نمی‌کند، مگر مردم ایران ۴۰ سال پیش در برابر تمام ابرقدرت‌های جهان یک نهضت اسلامی را به پیروزی نرساندند و در جنگ هشت ساله پیروز نشدند.

در آن شرایط مگر کسی به یاری ما آمد. وقتی بمب شیمیایی و موشک بر سر مردم می‌آمد آیا دنیا در برابر این جنایت‌ها سخن می‌گفت: ما ایستادیم، فداکاری کردیم و یکپارچه شدیم و به پیروزی دست یافتیم.

 

*** همدیگر را به رسمیت بشماریم

 

روحانی همچنین در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با بیان اینکه ما با شعار وحدت به اتحاد نمی‌رسیم خاطرنشان کرد: دشمن از شعار ما نمی‌ترسد. ما باید در عمل متحد شویم.

برای این هدف ابتدا باید همدیگر را به رسمیت بشماریم و همدیگر را برادر بدانیم. نمی‌خواهد دنبال آن برویم که همدیگر را به مذهب خود در آوریم. اگر جمعی در پاکستان یا افغانستان کشته شدند و ما سوال پرسیدیم آنها آیا شیعه بودند یا سنی، معلوم می‌شود که وحدت را قبول نکرده‌ایم. نباید بین شیعه یا سنی فرقی کند.

قدم بعدی این است که مذهب را جایگزین دین نکنیم و به نام شیعه یا سنی نخواهیم منطقه اسلام را تصرف کنیم. مذهب ذیل دین تعریف می‌شود و در واقع مذهب جویبار است و سرچشمه اسلام. هر کس باید ضمن احترام به مذهب خود از توهین به سایر مذاهب خودداری کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان در سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی خاطر نشان کرد: ما یک دین، قرآن، قبله و پیامبر (ص) داریم و باید بر اشتراکات خود تاکید کنیم.

زیرا دشمن می‌خواهد ما را به اختلاف ببرد. برادری و وحدت وظیفه ماست حتی اگر هم دشمن نداشته باشیم.

وحدت دنیای اسلام را نباید تاکتیکی و مقطعی بدانیم. اگر دشمنان هم از بین بروند ما باید متحد باشیم. زیرا اتحاد یک امر راهبردی برای ماست.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید