کد خبر:63690
پ
اسنپ
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

آیا اسنپ ناقض حریم شخصی کاربرانش است؟

سه برند تپسی، الوپیک و ماکسیم در نامه‌ای مشترک به وزیر ارتباطات، وزیر صنعت و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خواستار مقابله با انحصارگرایی اسنپ شده‌اند که کاربران را مجبور به حذف اپلیکیشن آنها می‌کند.

سه برند تپسی، الوپیک و ماکسیم در نامه‌ای مشترک به وزیر ارتباطات، وزیر صنعت و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خواستار مقابله با انحصارگرایی اسنپ شده‌اند که کاربران را مجبور به حذف اپلیکیشن آنها می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ابراهیم بهادرانی، عضو شورای رقابت درباره نقض حریم شخصی کاربران از سوی اسنپ شورای رقابت هم وارد ماجرای حاشیه‌‌ای اسنپ شد و از اقدام اخیر این استارتاپ که از نگاه برخی انحصارگرایی در آن وجود داشت، دفاع کرد.

اتهام انحصار‌طلبی اسنپ همچنان در فضای مجازی محل بحث است و حال شورای رقابت هم به این ماجرا اضافه شده است.

پیش از این، سه استارتاپ تپسی، ماکسیم و الوپیک در نامه‌ای خطاب به مقامات ارشد دولتی خواستار برخورد با اقدام اخیر اسنپ شده بودند.

این در حالی‌ است که اسنپ پیش از این با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر به برخی سوالات پاسخ داده بود.

 

*** متن بیانیه اسنپ

 

متن نامه اسنپ بدین شرح است: «به تازگی شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی در حال دست‌به‌دست شدن است که اسنپ را به عنوان ناقض حریم شخصی کاربرانش معرفی می‌کند.

به منظور تنویر افکار عمومی بر آن شدیم تا توضیحات زیر را در همین رابطه ارائه دهیم: صراحتا اعلام می‌کنیم که اسنپ به هیچ عنوان اپلیکیشن‌های روی تلفن همراه مسافرانش را رصد نمی‌کند.

در مورد کاربران راننده همانطور که پیشتر نیز اعلام کرده بودیم، با اطلاع قبلی خود شخص یک سری اپلیکیشن‌های خاص مورد مشاهده قرار می‌گیرد.

سیستم‌عامل‌های تلفن همراه امکان رویت نام اپلیکیشن‌های نصب‌شده روی گوشی‌های هوشمند را برای همه اپلیکیشن‌ها فراهم کرده و استفاده اسنپ از این امکان در تلفن همراه کاربران راننده‌اش به معنای دسترسی به محتوای اپلیکیشن‌ها و اطلاعات شخصی آنها در تلفن‌شان نیست.

اسنپ برای آنکه حق انتخاب را در این رابطه به خود رانندگان واگذار کند؛ پیش از آغاز فعالیتشان شرایط ثبت نام را به آنها یادآور می‌شود و افراد با امضای قرارداد در واقعا شرایط فعالیت در این سامانه را می‌پذیرند.

 

*** محدودیت دسترسی رانندگان سایر سامانه‌های هوشمند برای حضور در ناوگان اسنپ

 

محدودیت دسترسی رانندگان سایر سامانه‌های هوشمند برای حضور در ناوگان اسنپ ، پیش از این در شورای رقابت به عنوان مراجع ذی‌صلاح در بررسی رفتارهای ضدرقابتی، بازنگری و رای بر عدم ایجاد انحصار داده شده است.

این رای به جلسه تجدید نظر رفته و نظر مجدد اعضای شورا، متشکل از صاحب‌نظران اقتصادی و حقوقی همچنان مشابه بوده است.

بنابراین طبق نظر بالاترین مراجع تصمیم‌گیرنده در این رابطه، رفتار اسنپ به هیچ عنوان انحصارطلبانه و ضدرقابتی شناخته نشده است. در آخر امیدواریم توضیحات ارائه‌شده بتواند ابهامات موجود در این زمینه را برطرف سازد.»

 

 

 

 

*** جزیئات جلسه شکایت تپسی از اسنپ

 

ابراهیم بهادرانی، عضو شورای رقابت نیز در گفتگویی، در مورد جزیئات جلسه شکایت تپسی از اسنپ ، عنوان کرد:

انعکاس‌ این نظرات و جزئیات به سخنگو و رئیس شورا مربوط است اما در حالت کلی، جلسه‌ای برای بررسی این شکایت برگزار شد. شورای ۱۲نفره رقابت، این مورد را به تفضیل مورد بررسی قرار دادند.

 

*** هر شکایت باید مبنایی حقوقی داشته باشد

 

از نظر شورا هر شکایت باید مبنایی حقوقی داشته باشد. در سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ موارد انحصار تعریف شده است.

اگر موارد شکایت‌شده با اصل‌های تعریف‌شده در اصل ۴۴ تطبیق پیدا کند، انحصار تشخیص داده می‌شود که در این پرونده هیچ موردی تطبیق پیدا نکرد.

بهادرانی ادامه داد: هر صنفی نوآوری‌هایی دارد و کاملا طبیعی است که دو رقیب سرسخت بخواهند مشکلات و ضعف‌های هم را پررنگ‌تر نشان دهند. این مورد شخصا از دیدگاه من انحصار محسوب نمی‌شود.

وی اضافه کرد: استدلال من این است که بقیه هم می‌توانند چنین کاری را انجام دهند و مانعی بر سر راه آنها وجود ندارد.

انحصار زمانی معنا پیدا می‌کند که بقیه نتوانند وارد مسیر و راه تعریف‌شده شوند.

در حالی که بقیه استارتاپ‌ها نیز می‌توانند همانند اسنپ عمل کنند و در این میان نکته‌ای برای اعتراض وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظارت بر اپ‌های کاربران ورود به حریم شخصی افراد محسوب نمی‌شود؟ عنوان کرد:

سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند امکان رویت سایراپلیکیشن‌ها را بدون دسترسی به محتوای شخصی برای همه اپلیکیشن‌ها فراهم کرده است و در این مورد نیز اعتراضی وارد نیست.

این مورد مصداق بارز مثال مسیرهایی است که می‌رویم. مسیری که شما از آن می‌گذرید برای من نیز باز است. می‌توانم به راحتی از همان مسیر بگذرم.

انتخاب اپلیکیشن و استفاده از آن نیز بر عهده خود کاربر است.

 

*** سیاست اسنپ از نظر شورای رقابت

 

عضو شورای رقابت در پایان تصریح کرد: سیاست اسنپ از نظر شورای رقابت امری کاملا طبیعی در میدان رقابتی با رقبا است و هیچ نقض قانون و انحصار طلبی‌ای در کار نیست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، با توجه به نظرات مختلف در این خصوص، این رسانه تصمیم‌گیری در این زمینه را به شما مخاطبان گرامی واگذار می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
کلیدواژه : شبکه های اجتماعی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید