کد خبر:63902
پ
IMG_8240-min

نگاهی به سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه

مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه با تاکید بر نقش تعاون در اقتصاد با سخنرانی شخصیت‌های داخلی و خارجی برگزار شد.

مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه با تاکید بر نقش تعاون در اقتصاد با سخنرانی شخصیت‌های داخلی و خارجی برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه با تاکید بر نقش تعاون در اقتصاد با سخنرانی شخصیت‌های داخلی و خارجی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

 

*** مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه

 
 

 

*** تدوین سیاست‌های مختلف در حوزه تعاون

 

 

*** تشکیل فراکسیون بزرگ درخصوص تعاون در مجلس

  

*** خرد شدن اراضی از مشکلات کشاورزی

 

*** افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

 

*** مسئله کولبری

 

 

*** تصمیم دولت برای مساعدت به تعاونی‌ها

 

 

در ادامه مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در افتتاحییه سیزدهمین اجلاس منطقه ای تعاون در آسیا و اقیانوسیه گفت: دولت مصمم به مساعدت با تعاونی‌ها برای دست یابی به بازارهای جهانی، شبکه سازی و برند سازی است.

 

محمد شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون با اشاره به اینکه تعاونی‌ها معمولا در شرایط سخت ظهور و بروز پیدا می‌کنند  ادامه داد:

تعاونی‌ها در جایی که قواعد معمول حاکم توان حل مشکلات را ندارند می‌توانند با تجمیع توان مردمی موفق عمل کنند.

وی تعاون را نه صرفاً بنگاه‌داری بلکه نوعی فرهنگ برشمرد که به هم‌افزایی توانایی‌های خرد و ایجاد توانایی بزرگ فکر می‌کند و بدین ترتیب عدالت را به همراه دارد.

 

*** جایگاه تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی

 

وزیر در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون کار با اشاره به جایگاه تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی به عنوان رکن دوم اقتصاد، تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اندیشه‌هایی در قدرت یا تضعیف این فرهنگ کار کردند؛ برخی که آن را ملهم از فرهنگ چپ سوسیالیسم و کمونیسم می‌دانستند معتقد به تقویت آن نبودند اما متدینین و رهبران انقلاب عقاید اقتصادی مبتنی بر دین را سازگار با منش تعاون می‌دانستند و آن را محترم می‌شمردند.

 

*** نقش شهید بهشتی در توسعه فرهنگ تعاون

 

شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون با اشاره به نقش شهید بهشتی در توسعه فرهنگ تعاون و توصیه‌های مکرر ایشان تصریح کرد:

تعاونی‌ها در زمان جنگ نیز ظهور و بروز مناسبی داشتند و در زمینه توزیع کالاهای اساسی از جایگاه رفیعی برخوردار بودند و در آن شرایط وقت اقتصادی در شرایط جنگی کاری که تعاونی‌ها انجام می‌دادند شبیه عبادت بود.

 

*** ۵۲ درصد مردم عضو تعاونی‌ها هستند

 

وی جایگاه تعاونی‌ها را در تفکر امروز مردم کشورمان نیز جایگاه خوبی ارزیابی کرد و گفت: در ۴۰ سال اخیر به طور متوسط سالانه ۱۱.۸ درصد افزایش تعداد تعاونی‌ها را داشته‌ایم که تعداد تعاونی‌ها اکنون به ۹۰ هزار تعاونی در سطح کشور رسیده که عموماً نیز فعال هستند.

 

*** افزایش تعداد اعضای تعاونی‌ها

 

وزیر کار در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین با اشاره به آمار افزایش تعداد اعضای تعاونی‌ها، تأکید کرد: این آمارها نشان‌گر حرکت رو به رشد فرهنگ تعاونی در کشور است.

وی به حوزه فعالیت تعاونی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۵۷ تنها ۴.۸ درصد از مردم عضو تعاونی‌ها بودند و اکنون ۵۲ درصد در تعاونی‌ها عضویت دارند.

 

*** اهمیت اشتغال در بخش تعاون

 

شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون به اهمیت اشتغال در بخش تعاون اشاره کرد و گفت: اکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در حوزه تعاونی‌ها مشغول به کار هستند که با توسعه فرهنگ تعاونی و با توجه به جوان بودن جمعیت کشور این رقم می‌تواند رو به رشد باشد.

وی آماری هم از عضویت زنان در بخش تعاون بیان کرد و گفت: سهم بانوان از بخش تعاون در سال ۵۷، ۱۰ درصد بوده که در سال ۹۷ به ۲۶ درصد رسیده است که نشانگر توسعه و نگاه به سهم زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در این بخش است.

این عضو کابینه به برنامه‌های دولت دوازدهم برای توسعه بخش تعاون اشاره کرد و گفت: تقویت اتاق تعاون به عنوان پارلمان این بخش از اولویت‌های ما در دولت بوده است اما دولت می‌خواهد تسهیل‌گر، مشوق و ناظر باشد و فعالیت‌های مختلف را به مردم واگذار کند.

 

*** افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

 

وزیر کار در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون برای کمک به تجمیع سرمایه‌های خرد را از دیگر برنامه‌های دولت برای تأمین مالی تعاونی‌ها عنوان کرد که با حمایت مجلس امکان تحقق آن وجود دارد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه تقویت تعاونی‌ها نیازمند برخورداری از پایه‌های آماری مناسب است از اهتمام دولت برای ایجاد سامانه آماری در بخش تعاون خبر داد.

 

*** آمادگی دولت برای سه نوع مساعدت با تعاونی‌ها

 

شریعتمداری در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون همچنین از تصمیم دولت به مساعدت به تعاونی‌ها در بخش‌های دستیابی به بازارهای جهانی، شبکه‌سازی و برندسازی خبر داد و گفت: باید شرایط لازم برای دستیابی تعاونی‌ها به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم کنیم.

وی همچنین با اشاره به نگاه به بخش تعاون در اصل ۴۴ قانون اساسی، تصریح کرد: در این اصل سهم ۲۰ درصدی تعاونی از کل واگذاری‌ها دیده شده است که تحقق آن به مردمی‌سازی اقتصاد که سازگار با فرهنگ ایرانی اسلامی است کمک می‌کند.

 

*** ضرورت ترویج فرهنگ تعاون

 

وزیر کار در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون بر ترویج فرهنگ تعاون و نیازسنجی در این بخش تأکید کرد و به ایجاد تعاونی‌های دانش‌آموزی، کرسی‌های تعاونی در دانشگاه‌های کشور و ترویج فکر و اندیشه تعاون اشاره کرد و گفت: این موارد از مهمترین اهداف ما است که آغاز شده و با قوت ادامه خواهد داشت.

شریعتمداری در ادامه به نقش تعاونی‌ها در رونق اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: در این زمینه و در شرایط سخت برای تاب‌آوری اقتصاد قدم‌های اساسی برخواهیم داشت و روستاتعاون از برنامه‌های جدی دولت است.

وی به نمونه‌هایی از تعاونی‌های موفق در عرصه بین‌المللی و کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و دیگر برنامه دولت را حمایت از تأسیس تعاونی‌های فراگیر ملی برشمرد.

 

*** یافتن حلقه‌های مفقوده در ایجاد زنجیره ارزش

 

وزیر کار در مراسم سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون  یافتن حلقه‌های مفقوده در ایجاد زنجیره ارزش را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد که با نگاه ویژه به بخش تعاونی‌ها سرعت و شتاب بیشتری خواهد یافت.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه تعاون ریشه در اعتقادات دینی مردم ایران دارد، از عضویت ایران در هیأت مدیره اتحادیه تعاونی آسیا و اقیانوسیه استقبال و اظهار امیدواری کرد که در سایر مجامع جهانی مرتبط با تعاونی بخش تعاون ایران بتواند ایفای نقش کند.

 

*** توزیع عادلانه امکانات

 

رئیس اتاق تعاون ایران در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد:‌

امروزه بشریت تشنه رفع تبعیض‌ها و تثبیت‌ برابری‌های مبتنی بر توانمندی خدادادی است. توسعه اقتصادی به دنبال حداکثر کردن منافع بنگاه‌های اقتصادی و عدالت اجتماعی به دنبال توزیع عادلانه امکانات است تحقق توامان این دو مولفه به غیر از تاثیر به شیوه اقتصاد تعاونی میسر نخواهد بود.

 

 

بهمن عبداللهی افزود: به همین دلیل اقبال عمومی در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه از روش تعاونی رو به گسترش است، ویژگی‌های تعاون که عمدتا حول محور همکاری‌های انسانی بر مبنای استعداد و توانمندی افراد فارغ از وسع مالی آنها است زمینه و بستر مناسبی را برای تحقق شعار با تعاونی دنیای بهتری بسازیم ایجاد می‌کند.

 

*** سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون

 

عبدالهی در ادامه تصریح کرد: سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون یکی از مهمترین رویدادها در حوزه اقتصاد غیردولتی در سراسر جهان به ویژه اقتصاد کشورهای منطقه محسوب می‌شود هدف از این اجلاس همکاری و تعامل هر چه بیشتر اعضای تعاونی‌های کشورها برای یافتن راهکارهایی جهت تسهیلات اشتغال‌زایی‌، حمایت از فقرزدایی، ارتقای جایگاه تعاونی‌ها، کمک به اقتصاد مقاوم و پویا از طریق مشارکت و همفکری است بر همین اساس شعار این دوره اجلاس اقتصاد مقاوم‌تر و پایدارتر با کمک تعاونی‌ها نامگذاری شده است.

 

*** حضور بیش از ۴۰۰ نماینده داخلی و ۱۷۰ نماینده خارجی

 

رئیس اتاق تعاون ایران در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون گفت: امیدوارم این اجلاس بتواند فرصت خوبی جهت بحث و تبادل نظر پیرامون اهداف و دیدگاه تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و همچنین آشنایی هر چه بیشتر مردم با بحث تعاونی‌ها باشد.

در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون بیش از ۴۰۰ نماینده داخلی و ۱۷۰ نماینده خارجی حضور دارند که نشان دهنده ثمربخش بودن فعالیت‌های اتحادهی‌های بین‌المللی تعاون در مسیر نیل به اهداف متعالی تعاونی در سراسر جهان و به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوسیه بوده است.

عبداللهی در رابطه با مجمع بین المللی ICA خاطرنشان کرد: مجمع تعاون آسیا و اقیانوسیه از نظر جمعیت، عضویت سازمانی و عملکرد مالی قوی‌ترین ناحیه مجمع جهانی ICA بوده و نقش بسزایی در ارتقای تعاونی‌ها در مقایسه با سه ناحیه آفریقا، اروپا و آمریکا داشته است. ایران با عنوان کشوری با ظرفیت‌های پرشمار سرمایه‌گذاری و کسب و کار تعاونی در حوزه‌های متنوعی چون گردشگری، صنعت، انرژی و کشاورزی می‌تواند الگوی بسیاری از کشورهای آسیایی باشد.

 

*** تفکیک مسئولیتی بخش تعاون در ایران

 

وی در رابطه با تفکیک مسئولیتی بخش تعاون در ایران عنوان کرد: در کشور ما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بخش حاکمیتی و اتاق تعاون ایران به عنوان متولی غیردولتی و پارلمان بخش تعاونی وظیفه تسهیل و پیگیری مطالبات این بخش مردمی را بر عهده دارند. اتاق تعاون با عضویت و حضور فعال در تمامی شوراها و مجامع عالی اقتصادی و مشارکت در فرآیند تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی کشور در جمع تشکل‌های مرکزی عضو ICA دارای کم نظیر و منحصر به فردی است.

عبداللهی در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون گفت: امیدواریم برگزای این اجلاس موجب تقویت ارتباط و تعاملات مفید بین تعاونگران کشورهای شرکت کننده و به ویژه موجب استفاده حداکثری از این فرصت برای همکاری با تعاونگران کشورهای دیگر شود.

 

*** تشکر از میزبانی ایران در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاون

 

رئیس اتحادیه بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاون آسیا و اقیانوسیه اظهار کرد:

ما از نقش و میزبانی خوب ایران در برگزاری این اجلاس تشکر می‌کنیم در سال گذشته تصمیم گرفته شد که اجلاسی در ایران برگزار شود و ما تلاش‌هایی را انجام دادیم که فصل جدیدی از همکاری را در اقیانوسیه و آسیا داشته باشیم. تعاونی‌ها ۲.۱ میلیارد دلار به اقتصاد جهان کمک می‌کنند ما به عنوان تعاونی صدای افراد را به جوامع می‌رسانیم و می‌توانیم شبکه قوی‌تری را در منطقه و سراسر جهان ایجاد کنیم تا بحران‌ها را خنثی کنیم.

 

*** ضرورت کاهش قیمت‌ کالاهای بین اتحادیه

 

لی شون چن در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاون تصریح کرد:‌ اعضا و کشورهای عضو اتحادیه باید قیمت‌ها کالاهای بین اتحادیه را تقلیل دهند تا اقتصاد قوی و مقتدرانه‌ای را در جوامع داشته باشیم البته این مسیر ساده‌ای نیست در زمان‌های مختلف به ما نشان داده شده که تعاونی‌ها فی‌نفسه بحران‌ها را خنثی می‌کنند. مخصوصا در تعاونی‌های کشاورزی نشان داده شده که می‌توانند اثرات بلایای طبیعی مانند طوفان و سیل را خنثی کنند.

 

 

 

*** ایجاد آگاهی‌بخشی توسط تعاونی‌ها

 

رئیس اتحادیه بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاون آسیا و اقیانوسیه در رابطه با همکاری‌های مختلف اعضای اتحادیه تشریح کرد:

تعاونی‌ها می‌توانند آگاهی ایجاد کنند و فعالیت‌ها را به کشورهای مختلف القا کنند ما در این اجلاس می‌توانیم همکاری‌های خود را جهت‌دهی کرده و پیش ببریم.

می‌توانیم به ایجاد یک مدل دست بزنیم که به اقتصاد و جامعه کمک کند امیدوارم این اجلاس ایده‌های خوب را برای شما به ارمغان بیاورد و محیطی پایدار در آسیا و اقیانوسیه ایجاد کند و حضور ما در ایران برای این کشور مفید باشد و بتوانیم مکر دشمنان ایران را هم خنثی کنیم.

 

مدیر برنامه ریزی اتحادیه بین‌المللی تعاون در منطقه آسیا پاسفیک ICA/AP در مراسم اجلاس بین‌المللی اتحادیه تعاون گفت: بهترین راه برای اینکه تعاونی‌ها بتوانند در ایران پیشرفت کنند این است که تجربیات تعاونی های کشورهایی نظیر کره جنوبی و ژاپن استفاده کنند.

 

*** میزان گردش مالی کره جنوبی در بخش تعاون

 

ساوی تیری سینگ با بیان اینکه ۴۱ درصد از گردش مالی کره جنوبی در بخش تعاون است، افزود: بهترین روش سرمایه گذاری این است که سرمایه‌گذاران با محوریت بخش تعاون به ویژه اتاق تعاون ایران وارد مذاکرات سرمایه گذاری در سطح بین المللی شوند.

 

 

مدیر برنامه ریزی اتحادیه بین المللی تعاون در منطقه آسیا پاسفیک با بیان اینکه در جهان یک میلیارد نفر عضو تعاونی ها هستند، این بخش از اقتصاد را یک ظرفیت بزرگ برای اقتصاد دنیا برشمرد و گفت: بخش غیر دولتی تعاون در هر کشوری بخش مهمی را در اقتصاد آن کشور ایفا می کند که انتظار می رود در ایران نیز با حمایت و توجه بیشتر به این بخش، بخش تعاون، توسعه پیدا کند.

 

*** میزبانی خوب ایران از برگزاری سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون

 

وی با اشاره به میزبانی خوب ایران از برگزاری سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در منطقه آسیا-اقیانوسیه گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه نمایندگان حدود سی کشور در این اجلاس حضور داشتند توانستیم ارتباطات ارزشمندی را بین نمایندگان بخش تعاون در کشورهای مختلف برقرار کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر برنامه ریزی اتحادیه بین‌المللی تعاون در منطقه آسیا پاسفیک در پایان تاکید کرد:

در حاشیه این اجلاس مذاکرات و توافقات خوبی بین نمایندگان بخش تعاون کشورهای مختلف رد و بدل شد و امیدواریم این مذاکرات بتواند منجر به توسعه تعاون در دنیا شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
کلیدواژه : سیاست‌های اصل ۴۴
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید