کد خبر:64667
پ
هیات دولت
در جلسه هیات دولت؛

لایحه مشارکت عمومی-خصوصی تصویب شد

هیات وزیران به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور، لایحه مشارکت عمومی-خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.

هیات وزیران به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور، لایحه مشارکت عمومی-خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هیات وزیران در جلسه امروز (چهارشنبه، ۱۴ آذرماه ۱۳۹۷) خود به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، لایحه مشارکت عمومی-خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.

 

*** هدف لایحه مشارکت عمومی-خصوصی

 

لایحه مشارکت عمومی-خصوصی با هدف استفاده از ساز و کار مشارکت عمومی-خصوصی به عنوان روشی کم هزینه و کارآمدتر در مقایسه با شیوه سنتی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و نیاز به بستر قانونی مستحکم برای اجرای طرح ها به این نوع مشارکت به تصویب رسید.

لایحه مشارکت عمومی-خصوصی به تشریح اصول و مبانی حاکم برای تبیین و تفسیر قانون مشارکت عمومی-خصوصی می‌پردازد که شامل مواردی همچون فرصت برابر و ایجاد رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهیم مسئولیت و ریسک و استفاده کارآمد از منابع مالی بخش عمومی و ظرفیت فنی و مدیریتی بخش خصوصی است.

 

*** اولویت بخشی برای انجام مشارکت عمومی-خصوصی

 

همچنین اولویت بخشی برای انجام مشارکت عمومی-خصوصی در پروژه‌های جدید، نیمه تمام و در حال بهره برداری به عنوان سیاست توسعه مشارکت عمومی – خصوصی خواهد بود.

بررسی ساختار و فرآیند اجرایی برای توسعه مشارکت، از دیگر مواد لایحه مشارکت عمومی-خصوصی است.

این ساختار متشکل از شورای راهبری مشارکت عمومی-خصوصی، وظایف سازمان برنامه و بودجه کشور، وظایف و تعهدات طرف عمومی، کارگروه توسعه مشارکت عمومی-خصوصی و تسهیل‌گر مشارکت است.

انواع روش‌ها و قراردادهای مشارکت، چگونگی تأمین مالی دوره احداث و بهره‌برداری پروژه، ریسک‌ها و تضامین و مقررات عمومی از جمله مواد دیگر لایحه مشارکت عمومی-خصوصی است.

 

*** تصویب اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل از سوی دولت

 

دولت با هدف ایجاد ساز و کار تجهیز و تأمین منابع مالی پایدار برای توسعه زیرساخت ناوگان حمل و نقل کشور و ارتقای ایمنی و افزایش سطح خدمات حمل و نقل کالا و مسافر، اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را به تصویب رساند.

تشویق، حمایت و مشارکت در تأمین مالی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ساخت، توسعه، تجهیز، بهسازی، نوسازی، نگهداری، بهره برداری زیرساخت‌های شبکه ناوگان حمل و نقل کشور، اعطای تسهیلات به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل از طریق بانک‌های عامل، حمایت و تشویق صنایع و شرکت های دانش بنیان مرتبط با حوزه حمل و نقل از جمله فعالیت‌های صندوق یاد شده است.

 

*** فعالیت‌های صندوق توسعه حمل و نقل

 

از دیگر فعالیت‌های صندوق توسعه حمل و نقل می‌توان به بیمه سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ارائه تضامین به متقاضیان، حمایت از تهیه و ارایه بسته‌های سرمایه گذاری، ارائه خدمات از طریق بانک‌های عامل به شرکت‌های لیزینگ جهت فروش اقساطی ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور نوسازی ناوگان و مشارکت در شرکت پروژه‌های زیرساختی حمل و نقل اشاره کرد.

 

*** تصویب اساسنامه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هیات وزیران در راستای ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات حمل و نقل هوایی، ناوبری هوایی و فرودگاهی، اساسنامه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را تصویب کرد.

گردهمایی بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید