کد خبر:65134
پ
شغل

جزئیات کامل برنامه تولید و اشتغال صنعتی در سال ۹۷

جزئیات کامل تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق توسعه ملی به منظور اجرای برنامه تولید و اشتغال صنعتی در سال ۱۳۹۷ اعلام شد.

جزئیات کامل تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و صندوق توسعه ملی به منظور اجرای برنامه تولید و اشتغال صنعتی در سال ۱۳۹۷ اعلام شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس اطلاعاتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، در ماده ۱ این تفاهمنامه اجرایی شدن برنامه تولید و اشتغال صنعتی در حوزه کسب و کارهای صنعتی و معدنی در چهار بند برنامه تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی، برنامه توسعه واحدهای موجود (بازسازی و نوسازی)، تامین سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود و کمک‌های فنی و اعتباری در راستای توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

***  نحوه تامین منابع مالی حوزه تولید و اشتغال صنعتی

 

در ماده ۲ تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی نحوه تامین منابع مالی لحاظ شده است تا بر این اساس در بخش برنامه تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی ۴۰ هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال تسهیلات از محل ترکیب منابع صندوق توسعه ملی و نظام بانکی به نسبت مساوی و ۳۱۸۴ میلیارد ریال یارانه نرخ سود تسهیلات در نظر گرفته شود.

در خصوص برنامه توسعه واحدهای موجود (بازسازی و نوسازی) نیز ۷۰ هزار و ۴۳۵ میلیارد ریال تسهیلات از محل ترکیب منابع صندوق توسعه ملی و نظام بانکی به نسبت مساوی و ۵۵۷۷ میلیارد ریال یارانه نرخ سود تسهیلات مدنظر قرار گرفته است.

این در حالی است که به منظور تامین سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود ۹۰ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال تسهیلات از محل ترکیب منابع صندوق توسعه ملی و نظام بانکی به نسبت مساوی و ۱۴۵۰ میلیارد ریال یارانه نرخ سود تسهیلات اختصاص یافته است.

 

*** کمک‌های فنی و اعتباری در راستای توسعه خوشه‌های صنعتی

 

همچنین در زمینه کمک‌های فنی و اعتباری در راستای توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی مرتبط با برنامه تولید و اشتغال صنعتی ۴۶۶ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی طبق تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی سه‌جانبه در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که براساس تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی چنانچه تا پایان مهلت مقرر جذب اعتبارات در هر یک از استان‌های کشور کمتر از مقدار اعتبار مصوب و تخصیص یافته باشد، با رعایت مفاد تبصره ۲ ماده ۷ آیین اجرایی بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، امکان توزیع مجدد اعتبارات جذب نشده با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور تا سقف ۲۰ درصد از اعتبارت مصوب بین استان‌ها وجود دارد.

 

*** تعهدات سازمان برنامه و بودجه درباره تولید و اشتغال صنعتی

 

تامین منابع مالی و تخصیص اعتبار مورد نیاز کمک‌های فنی و اعتباری در قالب یارانه سود تسهیلات و کمک‌های بلاعوض پیش‌بینی شده در ماده ۲ برای اجرای پروژه‌های برنامه تولید و اشتغال در بخش‌های صنعت و معدن براساس آیین‌نامه بند (الف) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور متناسب با تعداد شغل ایجاد شده و پیشرفت عملیاتی برنامه و نظارت عالی بر حسن اجرای پروژه‌های برنامه تولید و اشتغال صنعتی در حوزه فعالیت‌های صنعتی و معدنی موضوع برنامه از جمله تعهدات سازمان برنامه و بودجه کشور است.

 

*** تعهدات وزارت صنعت معدن و تجارت درباره تولید و اشتغال صنعتی

 

تهیه دستورالعمل اجرایی و نظارتی برنامه‌های موضوع ماده ۱ این تفاهمنامه ظرف مدت دو هفته بعد از امضای این تفاهم نامه در همکاری با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، اجرای برنامه‌های تولید و اشتغال صنعتی موضوع ماده ۱ این تفاهم نامه، نظارت بر اجرای پروژه برنامه تولید و اشتغال در حوزه فعالیت‌های صنعتی و معدنی با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، ارائه اطلاعات مورد نیاز برای نظارت بر حسن اجرای برنامه موضوع ماده ۱ این تفاهم نامه به سازمان برنامه و بودجه و ارایه گزارش پیشرفت برنامه به صورت ماهانه به سازمان برنامه و بودجه نیز از جمله تعهدات وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی است.

 

*** تعهدات صندوق توسعه ملی درباره تولید و اشتغال صنعتی

 

سپرده‌گذاری منابع لازم برای تامین اعتبارات مورد نیاز اجرای برنامه، موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده(۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در چارچوب مصوبات هیات امناء، ضوابط، مقررات و اساسنامه صندوق نزد بانک های عامل هم تعهد صندوق توسعه ملی در راستای انجام تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی است.

 در خصوص برنامه‌های حوزه صنعت و معدن در تفاهم‌نامه تولید و اشتغال صنعتی باید به ایجاد ۲۷۰ هزار فرصت شغلی جدید اشاره کرد. این درحالی است که جمع منابع تجهیز شده ۲۱ هزار میلیارد تومان، نرخ سود تسهیلات در مناطق محروم ۱۲ درصد و نرخ سود تسهیلات در مناطق غیرمحروم ۱۴ درصد لحاظ شده است.

 

*** نحوه تجهیز منابع مالی کل برنامه‌های تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن

 

در مورد نحوه تجهیز منابع مالی کل برنامه‌های تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن نیز باید خاطرنشان کرد که تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی ۱۰ هزار میلیارد تومان، تسهیلات از محل منابع نظام بانکی ۱۰ هزار میلیارد تومان، یارانه سود تسهیلات به طور یکسان برای تمام برنامه‌ها به میزان سه درصد در مجموع معادل یک هزار میلیارد تومان و کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه‌ها و خدمات کلینیکی کسب و کار ۴۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در زمینه تولید و اشتغال صنعتی ، صنعت و معدن تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی (با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد)، تکمیل ۲۰۶۶ واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۱۳۰ هزار نفر برنامه‌ریزی شده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، همچنین در زمینه توسعه واحدهای موجود (بازسازی و نوسازی) به منظور بازسازی و نوسازی ۲۱۶۵ واحد صنعتی و معدنی کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۵۲ هزار نفر و در راستای تامین سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۸۷ هزار نفر هدف‌گذاری شده است و در بخش کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه‌های صنعتی و خدمات کلینیکی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به میزان ۱۰۰۰ نفر پیش‌بینی شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید