کد خبر:65191
پ
سامانه
مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد تاکید کرد

سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی ، یک سامانه فرابخشی

مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد، سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی را یک سامانه فرابخشی دانست که برای راه اندازی آن نیاز به هماهنگی چندین دستگاه مختلف است.

مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد، سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی را یک سامانه فرابخشی دانست که برای راه اندازی آن نیاز به هماهنگی چندین دستگاه مختلف است.

 

***  فرآیند تحت وب و الکترونیکی در قالب سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرکل ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی آماده بهره برداری است، گفت:

تا پیش از این نیز کار استانداردسازی مشتقات نفتی از سوی سازمان ملی استاندارد ایران و با همکاری دستگاه‌های ذی ربط، به صورت فیزیکال انجام می‌شد.

الان فرآیند تحت وب و الکترونیکی این کار نیز اکنون در قالب سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری می‌شود، آماده بهره برداری است.

 

*** اعلام تاریخ اصلاحات لازم سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

 

مدیرکل ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد افزود: سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی، یک سامانه فرابخشی است که برای راه اندازی آن نیاز به هماهنگی چندین دستگاه مختلف وجود داشت.

این سامانه نسخه الکترونیکی فعالیت های فیزیکالی است که هم اکنون در حال انجام است. 

وی تصریح کرد: برای راه اندازی این سامانه نیاز به تصمیم گیری چندوجهی وجود داشت و تمام جوانب کار باید در نظر گرفته می‌شد تا با توجه به حساسیت ها و ظرایفی که در رابطه با این پروژه مهم وجود دارد، نقصان به حداقل برسد. 

به گفته تقی زاده، تمام خواسته ها در مورد راه اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی احصاء شده و در طراحی سامانه مدنظر قرار گرفته است که بر این اساس، در تاریخ سی مهرماه سال جاری، نسخه ابتدایی آن در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بحث قرار گرفت و نقطه نظرات اصلاحی دریافت شد.

همچنین مقرر گردید اصلاحات لازم تا سی آذرماه صورت گیرد. 

وی ادامه داد: این اصلاحات دوازدهم آذرماه انجام و کار نهایی شده گردید.

 

*** آدرس سایت سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی

 

براین اساس، سامانه از چهاردهم آذر آماده عملیاتی شدن است و حتی تاییدیه‌ای هم از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دریافت شده که در آن اعلام شده که سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی به آدرس www.isomilsir.gov. Ir از سوی سازمان ملی استاندارد ایران آماده گردیده است. 

این مقام مسئول در سازمان ملی استاندارد افزود: این سامانه هم اکنون آماده عملیاتی شدن است. 

 

*** ۱۶ ماه تاخیر در راه اندازی سامانه

 

مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چند روز قبل گفته بود:

«سازمان استاندارد در راه‌اندازی سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی ۱۶ ماه تاخیر دارد.»

 

*** چهار منظور اساسی از اجرای فرآیند استانداردسازی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، طبق ماده ۱۲ دستورالعمل پیشگیری از قاچاق و عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای، کمیته‌ای با مسئولیت سازمان ملی استاندارد موظف به کدگذاری(استانداردسازی) تولیدکنندگان و محصولات تولیدی آنان است.

«تائید اصل وجود و قابلیت واحد تولیدی»،«تعیین میزان ظرفیت عملی واحدهای تولیدی»،«صحه گذاری بر فرآیند تولید مشتقات و محصولات نفتی»، و «تخصیص شناسه و کدگذاری واحدهای تولیدی و محصولات آنان» چهار منظور اساسی از اجرای فرآیند سامانه استانداردسازی مشتقات نفتی است که این فرآیند تاکنون بصورت فیزیکال انجام و به صدور تاییدیه کاغذی برای تولیدکنندگان منتهی می‌شد اما در قانون جامع مبارز با قاچاق کالا و ارز پیش بینی شد که این فرآیند بصورت کاملا الکترونیکی انجام شود. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

کلید مقابل را فعال کنید