کد خبر:65366
پ
جهان
معاون اول رئیس‌جمهور:

صادرات محصولات دانش بنیان شتاب گیرد

معاون اول رئیس‌جمهور بر تشکیل بازار‌های خارجی متناسب با محصولات دانش بنیان تأکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور بر تشکیل بازار‌های خارجی متناسب با محصولات دانش بنیان تأکید کرد.

 

***  محصولات دانش بنیان جایگزینی برای نفت 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز، یکشنبه، ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۷، در مراسم جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر کشور در سالن اجلاس سران گفت:

باید با شتاب بسیار زیادی به موضوع صادرات محصولات دانش بنیان توجه کنیم تا بتوانیم جایگزینی برای نفت پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از پارک‌های علم و فناوری اولویت دولت است و در بودجه ۹۸ و بودجه کلی کشور این موضوع قابل مشاهده است.

 

*** حضور محصولات دانش بنیان در نمایشگاه‌های بین المللی

 

جهانگیری ادامه داد: وزارت صنعت و معاون علمی باید از شرکت‌های دانش بنیانی که در نمایشگاه‌های بین المللی حضور می‌یابد حمایت کنند تا بتوانیم با شتاب بیشتری در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان حرکت کنیم.

وی اظهار داشت: باید بازارهای خارجی متناسب با شرکت‌های دانش بنیان را شکل دهیم که بتوانیم محصولات دانش بنیان این شرکت‌ها را در خارج از کشور ارائه کنیم.

 

*** آرامش در آموزش عالی دانشگاه‌ها

 

جهانگیری ادامه داد: قاضی زاده هاشمی وزیر شجاعی است و حرف‌هایش را با آرامش می‌زند.

وی گفت: منصور غلامی وزیر دلسوز، کم حرف و پرکاری است که به واسطه حضورش در آموزش عالی دانشگاه‌ها به آرامشی رسیده‌اند که در گذشته شاهد آن نبوده‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در حال حاضر نشاط، فعالیت‌های سیاسی، علمی و آموزشی در دانشگاه‌ها وجود دارد و از همه دستگاه‌ها انتظار می‌رود که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند که بتوانند کار خود را انجام دهد.

 

***  علم اساس توسعه پایدار

 

جهانگیری با بیان اینکه علم اساس توسعه پایدار است، گفت:

بدون نگاه به توسعه  علمی و فناوری نمی توان در کشور به دنبال توسعه بود.

وی با اشاره به صادرات محصولات دانش بنیان ، بیان کرد: برخی‌ها می‌گویند زمانی که ما مشکل داریم و مردم در مسائل اولیه خود با مشکلاتی مواجه هستند چرا باید از توسعه علمی سخن به میان آورد اما این موضوع اثبات شده است که توسعه علمی برای روزهای سخت، تنگناها و شرایط سخت است.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در کشور وجود دارد باید بیش از گذشته به موضوع علم و فناوری و توسعه آن توجه کنیم.

 

*** اصل دستیابی به اقتصاد مقاومتی

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: باید توسعه علمی و توجه به فناوری‌های روز و کاربردی اولویت فعالیت‌ها قرار گیرد. چرا که شرایط اقتصادی امروز کشور ایجاب می‌کند که به دنبال فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید برای توسعه باشیم.

وی ادامه داد: در شرایطی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بخش‌هایی از اقتصاد کشور هدف گذاری شده و برنامه داشتند که اقتصاد کشور را فروپاشی کنند و مردم را به سمت اعتراض سوق دهند باید فعالیت کنیم که توسعه کشور بر اساس علم و فناوری باشد تا بتوانیم در این شرایط به خوبی حرکت کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: برای اینکه بتوانیم روی پای خود بایستیم و توسعه را از درون خود ایجاد کنیم باید به دنبال اقتصاد مقاومتی باشیم که اصل دستیابی به این اقتصاد، اقتصاد محصولات دانش بنیان خواهد بود.

جهانگیری عنوان کرد: در واقع شاه بیت اقتصاد مقاومتی، اقتصاد محصولات دانش بنیان است.

وی اضافه کرد: ما به دنبال اقتصادی هستیم که منابع درآمدی از درون خود را ایجاد کنیم که این امر همان اقتصاد محصولات دانش بنیان به شمار می‌رود و با تحقق این امر می‌توانیم در مقابل فشارهای بیرونی مقاومت کنیم.

 

*** تعامل میان دانشگاه و صنعت

 

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: باید برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان لازم است زنجیره دانش، فناوری و تجاری سازی فناوری را در کشور به طور کامل پیاده سازی کنیم که این موضوع از تعامل میان دانشگاه و صنعت شکل می‌گیرد.

جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان مهمترین اولویت کشور در شرایط فعلی به شمار می‌رود، اظهار داشت:

باید ارتقا پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه‌ها را در راس کارها قرار دهیم.

وی  ادامه داد: با جلساتی که با روسای دانشگاه‌ها داشتیم مشکلات اقتصادی را با این افراد در میان گذاشتیم و برخی دانشگاه‌ها با برنامه دقیق برای رفع مشکلات اقتصادی کشور وارد عمل شدند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: کارگروه‌هایی در دانشگاه‌ها شکل گرفت تا بر اساس آن مشکلات و مسائل کشور بررسی و راه حل‌هایی برای آنها ارائه شود.

 

*** حمایت از کارآفرینی 

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: برای دستیابی به اقتصاد محصولات دانش بنیان باید کارآفرینی مورد حمایت قرار گیرد و گسترش دانشگاه‌ها متناسب با کارآفرینی موثر باشد تا بر اساس آن بتوانیم به نیازهای مردم و جامعه پاسخ دهیم.

وی  گفت: برای توسعه اقتصاد محصولات دانش بنیان و کارآفرینی دانش بنیان باید وزارتخانه‌ها، نیاز بازارهای شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار قرار دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: همچنین باید بستری فراهم شود که بازارهای خارجی برای شرکت‌های دانش بنیان شکل گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهور در پایان خاطر نشان کرد: حمایت از مالکیت فکری و سازمان دهی ثبت اختراعات نیز باید جزو اولویت‌ها دستگاه‌ها قرار گیرد تا بتوانیم هر چه سریع تر به سمت اقتصاد محصولات دانش بنیان حرکت کنیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید