کد خبر:65429
پ
امور خارجه
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران:

نتایج مذاکرات سوئد همسو با سیاست‌های ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نتایج مذاکرات سوئد را همسو با سیاست‌های ایران در برابر متجاوزان دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نتایج مذاکرات سوئد را همسو با سیاست‌های ایران در برابر متجاوزان دانست.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: ایران از ابتدا جهت زمینه سازی برای مذاکرات یمن خواهان پایان حملات، ارسال کمک‌ها و برقراری آتش بس بود.

وی در گفت‌وگو با شبکه العالم همچنین از سازمان ملل خواست در اقدامی در جهت مخالفت با سیاست‌های آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، به این توافق پایبند باشد.

 

*** سازوکارمالی ایران و اروپا

 

قاسمی افزود: مبادله مالی با کشورهای اروپایی، جایگزین خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای است.

وی درباره تأخیر در اجرای این راهکار گفت: سازوکارمالی ایران و اروپا، با برخی از مشکلات روبرو است زیرا برای اولین بار اجرایی می‌شود.

کشورهای اروپایی نیز همانند ما خواهان عدم افشای جزئیات راهکار تبادل مالی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پایان گفت: تا زمانی که توافق هسته‌ای در راستای تحقق منافع ایران باشد ما در این توافق باقی خواهیم ماند.

 

*** درگیری در شهر ساحلی الحدیده

 

طرف‌های یمنی روز پنجشنبه گذشته در پایان نشست مذاکرات سوئد که تحت نظارت سازمان ملل برگزار شد، با توقف فوری درگیری‌ها در شهر ساحلی الحدیده و خارج کردن گروه‌های مسلح از این شهر توافق کردند.

بر اساس این توافق هر دو طرف متعهد می‌شوند که هیچ گونه تجهیزات نظامی به استان الحدیده وارد نکنند و فورا تمامی درگیری‌ها را در این شهر و بندر الحدیده و بنادر الصلیف و رأس عیسی را متوقف کنند.

همچنین قرار است رئیس کمیته هماهنگی گزارشات هفتگی درباره اجرای این توافق ارائه کند.

بر اساس توافقات حاصله در مذاکرات سوئد که قرار بود از روز جمعه گذشته اجرایی شود افراد مسلح باید ظرف ۱۴ روز از این شهر و بندر آن عقب‌نشینی کنند.

قرار است کمیته‌ای نیز برای استقرار مجدد نیروهای دو طرف در الحدیده با نظارت سازمان ملل تشکیل شود.

 

*** انتقال درآمدهای بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی به بانک مرکزی یمن

 

همچنین قرار است تمامی درآمدهای بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی به بانک مرکزی یمن انتقال یابد تا از طریق شعبه موجود در الحدیده حقوق کارمندان پرداخت شود.

تمامی طرف‌ها باید رفت و آمد غیرنظامیان و ورود کالاها به شهر الحدیده و بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی را تسهیل کنند و مانع ورود کمک‌های بشردوستانه نشوند.

براساس توافق حاصله در مذاکرات سوئد حضور سازمان ملل در شهر الحدیده و بنادر مذکور افزایش می‌یابد.

سازمان ملل نقش مهمی در حمایت از اداره و تفتیش مؤسسه کل بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی خواهد داشت.

 

*** مسئولیت امنیت الحدیده و بنادر مذکور به عهده نیروهای امنیتی محلی

 

همچنین مسئولیت امنیت الحدیده و بنادر مذکور به عهده نیروهای امنیتی محلی خواهد بود.

آمریکا، امارات، کویت، مصر و بحرین از این توافق به دست آمده از مذاکرات سوئد استقبال کردند.

 
***  واکنش به نتایج مذاکرات سوئد

 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان پیش از این در واکنش به نتایج مذاکرات طرف‌های اصلی بحران یمن در استکهلم ضمن استقبال از تفاهمات و توافقات صورت گرفته میان طرفین با نظارت نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد، گام های مثبت اعتماد ساز و توافقات اولیه حاصل شده  از مذاکرات سوئد را برای استمرار گفتگوها امیدوار کننده خواند.

این دیپلمات ارشد کشورمان، توافق حاصله از مذاکرات سوئد را در خصوص شهر و بندر الحدیده را بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد:

این تفاهم نشان می‌دهد گروه‌های یمنی حاضر در گفت‌وگوها به دقت و درستی شرایط اسفبار مردم مظلوم یمن را درک کرده و برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع در آن کشور به دلیل تشدید درگیری‌ها در اطراف الحدیده استمرار وصول کمک‌های انسانی را بر منافع گروهی خود ترجیح داده‌اند.

 

*** تفاهم‌های حاصله در چارچوب و بازه زمانی تعیین شده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه  ابراز امیدواری کرد: بندر حدیده و سایر بنادر و فرودگاه‌های یمن از جمله فرودگاه صنعا هر چه سریع تر برای دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه و فعالیت‌های مدنی به منظور کاهش رنج و آلام مردم یمن آماده سازی شوند.

امیدواریم تفاهم‌های حاصله در چارچوب و بازه زمانی تعیین شده اجرایی و زمینه لازم را به منظور انجام دور بعدی گفت‌وگوها در آینده نزدیک برای رسیدن به توافق نهایی فراهم کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید