کد خبر:66349
پ
ظریف

واکنش وزیر امور خارجه ایران به آینده روابط ایران و آمریکا

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد آینده روابط ایران و آمریکا و ادامه چالش بین دو کشور واکنش نشان داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد آینده روابط ایران و آمریکا و ادامه چالش بین دو کشور واکنش نشان داد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه خبری فونیکس چین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اگر شما به سه سال قبل برگردید با توجه به وضعیت کنونی، توافق برجام را چگونه امضا می‌کردید و چه کار متفاوتی انجام می‌دادید؟ اظهار کرد:

اگر  به سه سال قبل برگردیم و در واقع امروز می‌خواستیم کار سه سال قبل را انجام دهیم  و این که چه اقداماتی انجام می‌دادیم حتما سخت گیری بیشتری انجام می‌دادیم.

البته این طور نیست که سه سال قبل پیش بینی‌های امروز یا احتمال امروز را نداشتیم. و این که آیا می‌شد به یک توافق بهتری از این دست پیدا کرد به نظر من امر دشواری بود.

اگر امروز بخواهیم این توافق را دوباره بنویسیم اول این که من بعید می‌دانم امکان رسیدن به توافق وجود داشته باشد و اگر بتوانیم به توافق برسیم یک چیزی شبیه آنچه که اکنون هست می‌رسیدیم.

 

*** آمریکا در دنیا منزوی شده

 

محمد جواد ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که قطعا آمریکایی‌ها از وضعیتی که اکنون پیدا کرده‌اند خوشحال نیستند، ادامه داد:‌

در حال حاضر آمریکا در دنیا منزوی شده چنانکه می‌بینیم مجبور می‌شود معاون شرکت هوآوی را دستگیر کند.

این نشان‌دهنده‌ میزان انزوای آمریکایی‌ها است. این که کشوری بخواهد در جامعه بین‌المللی قلدری کند و به دیگران زور بگوید این شرایط خیلی مناسبی برای آن کشور نیست.

این دیپلمات عالی رتبه‌ ایرانی ادامه داد:‌ البته من اعتقاد دارم که سایر کشورها از جمله کشور بزرگی چون چین نیاز دارند با این حرکت‌ها و رفتارهای آمریکا به خاطر آینده روابط بین‌الملل و آینده روابط خودشان برخورد مناسبی داشته باشند.

 

*** آینده روابط ایران و آمریکا

 

ظریف در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار این رسانه‌ چینی در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا خاطر نشان کرد:‌

به نظر من شرایط روابط با همین وضعیت چالشی ادامه پیدا خواهد کرد و من بعید می‌دانم که امریکایی‌ها علی رغم همه تصمیمات نابخردانه‌ای که داشته‌اند تصمیمی بگیرند که به تشدید روابط با ایران منجر شوند.

البته ما برای همه شرایط آماده هستیم. مردم ایران نیز مردمی هستند که نشان داده‌اند از کشور خودشان با جدیت دفاع می‌کنند.

 

*** ما به دنبال درگیری نیستیم

 

ظریف در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا تاکید کرد:‌ البته ما به دنبال درگیری نیستیم و بعید می‌دانیم که کسان دیگری نیز دنبال این موضوع باشند.

وزیر امور خارجه در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا و  در پاسخ به این سوال که برخی از تحلیل‌گران چینی معتقدند که دولت ایران بعد از فرصت شش ماهه که آمریکا برای تعامل ایران با برخی از کشورها تعامل کرده مجبور خواهد شد که با آمریکا مذاکره کندو چاره‌ای جز این ندارد گفت:

من فکر می‌کنم که تحلیل‌گران چینی هستند که بعد از این مدت باید تحلیل‌شان را عوض کنند.

 

*** در شرایط اضطرار با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

 

ظریف در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا خاطر نشان کرد: ما هیچگاه در شرایط اضطرار با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم آنها بودند که از مذاکره خارج شدند. آمریکایی‌ها تا ۸ ماه قبل در برجام حضور داشتند و با ما مذاکره می‌کردند.

آنها بودند که از برجام خارج شدند و مذاکره را ترک کردند. آنها باید خودشان به مذاکره برگردند و من فکر می‌کنم که تحلیلگران چینی به این نتیجه خواهند رسید که آمریکا چاره‌ای ندارد جز این که تصمیم خود را عوض کند.

وزیر امور خارجه در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا و در پاسخ به این سوال که آقای روحانی چندی پیش در برابر تهدیدهای آمریکا اعلام کرد که اگر ایران نتواند نفتش را صادر کند، دیگر کشورهای حوزه‌ خلیج فارس هم نمی‌تواند این کار را انجام دهند و اگر امکان دارد جزییات این موضوع را بیان کنید؟ اظهار کرد:

اگر آمریکایی‌ها بخواهند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند مجبور هستند وارد یک سری حوزه‌هایی شوند که در آن موقع شرایط کاملا تغیر می‌کند.

آنچه که ایران مطرح کرده یک تهدید از سوی ایران نیست. بلکه اعلام یک واقعیت است.

آمریکایی‌ها با این گونه سیاست‌ها نمی‌توانند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. 

اگر بخواهند این کار را بکنند، حتما مجبور هستند وارد سیاست‌هایی شوند که دنیا را به آشوب می‌کشاند.

 

*** وضعیت اس‌ پی وی

 

وزیر امور خارجه در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا و همچنین در مورد وضعیت اس‌ پی وی و این که اگر اروپایی‌ها نخواهند در مورد اس پی وی به نتیجه برسند ایران چگونه عمل خواهد کرد، گفت:

سیاست خارجی ما سیاست واکنش به اروپا نیست.اروپا هم مهمترین طرف تجاری ما نیست.

مهمترین طرف تجاری ما کشورهایی همچون  چین، روسیه و کشورهای همسایه‌مان هستند و ما با آنها مکانیزم‌های خود را ایجاد کرده‌ایم البته ما به دنبال این نیستیم که با اروپا ارتباط نداشته باشیم.

ما معتقدیم کشورهای اروپایی همچون چین و روسیه، با عنوان طرف‌های برجام موظف هستند که اقدام و وظایفی را انجام دهند و اگر نتوانند این وظایف را انجام دهند این نشان دهنده‌ی آن است که اروپا نمی‌تواند یک طرف معامله قابل اعتمادی برای دنیا باشد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که ایران با کشورهای همسایه خود و همچنین چین و روسیه و دیگر کشورهایی که مایل هستند روابط‌شان را با ایران ادامه دهند، ارتباطش را حفظ خواهد کرد، ادامه داد:

اروپایی‌ها به ما گفته‌اند که علی رغم همه مخالفت‌های آمریکا مشغول کار هستند ولی ما هیچگاه منتظر اروپا نبوده‌ایم و اکنون نیز منتظر اروپایی‌ها  نیستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید