کد خبر:66586
پ
قاسمی
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد

ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بر ناتوانی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی در برابر فشارهای آمریکا تاکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بر ناتوانی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی در برابر فشارهای آمریکا تاکید کرد.

 

*** مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود که صبح امروز، دوشنبه، ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷، برگزار شد پیرامون مذاکرات با اروپا و تاخیر در اعلام اجرای مکانیسم مالی اروپا اظهار داشت:

در این خصوص مدتی است مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی در جریان است و بنا به خواست این کشورها و جامعه جهانی، بعد از خروج آمریکا از برجام این کشورها متعهد به تامین منافع ایران در قالب برجام شدند و قرار شد دو طرف مذاکراتی را برای راهکار تداوم همکاری‌ها تدوین کنند.

 

*** فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی و ناتوانی اتحادیه اروپا

 

بهرام قاسمی با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا گفت: پیچیدگی این شرایط و مکانیسم مالی از یک سو، فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی و ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر آمریکا از سوی دیگر منجر به زمان بر شدن این مساله شد و بیش از حد تلاش‌ها برای عملیاتی کردن این سازوکار به طول انجامید.

قاسمی افزود: اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی علی رغم میل سیاسی به انجام این کار نشان دادند در برابر فشارهای آمریکا توانمند نیستند و نتوانستند این سازوکار را در زمان مناسب عملیاتی کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا بیان کرد: امیدواریم اتحادیه اروپا بتواند از حیثیت خود در این آزمون و در برابر آمریکا دفاع کند چرا که در صورتی که اروپا نتواند این سازوکار را عملیاتی کند باید منتظر عواقبی برای اروپایی‌ها باشیم و این هزینه‌ای است که آنها می‌پردازند.

 

*** روابط ایران و سوریه

 

وی با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا ،در خصوص روابط ایران و سوریه در دوران جدید این کشور تصریح کرد:

روابط ایران و سوریه رابطه‌ای نزدیک است، ایران اولین کشوری بود که با آغاز جنگ به حمایت مردم این کشور پرداخت و این در حالی بود که برخی کشورها با تصورات اشتباه خود می‌خواستند با براندازی دولت قانونی آن کشور پایتختی جدید برای خود داشته باشند.

قاسمی بیان داشت: این برهه آغاز دوران جدیدی از ارتباط کشورهای مختلف با سوریه است، به نظرم با توجه به نقش سازنده ایران در دوران جنگ در سوریه، این همکاری‌ها و ارتباطات میان دو کشور در دوران جدید هم همچنان ادامه خواهد داشت و ما از ارتباط دیگر کشورها با سوریه هم استقبال می‌کنیم.

 

*** اهداف برجام

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا در خصوص اهداف برجام گفت: برجام یک هدف نداشت چندین هدف را دنبال می‌کرد، یعنی علاوه بر رفع تحریم ها، اهداف سیاسی، اقتصادی و دیگر موارد از جمله اهداف برجام بوده و بعد از این مدت فکر می‌کنم همه نسبت به این موضوع اشراف داشته باشند.

وی در خصوص سفر قریب الوقوع عراقچی به افغانستان گفت: سفر آقای عراقچی به افغانستان در خصوص حوزه های مختلف همکاری دو کشور اعم از مسائل فرهنگی و سیاسی است و طرف یکی دو هفته آینده این سفر انجام می شود.

 

*** سفر هیاتی از طالبان به ایران

 

قاسمی با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا افزود: یکی از موضوعاتی که احتمالا در این سفر مطرح خواهد داشت نتیجه مذاکرات کمیته‌های پنج گانه میان دو کشور است که امیدواریم این سند با توجه به آغاز نگارش مقدمه سند راهبردی همکاری‌های دو طرف در این سفر به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات میان ایران و طالبان بیان کرد: پس از سفر آقای شمخانی و دیدارهایی که در افغانستان داشتیم دیروز هیاتی از طالبان در تهران حضور یافتند و مذاکرات مفصلی را با معاون سیاسی وزارت امور خارجه داشتند و گفتگوهای مبسوطی میان دو طرف صورت گرفت.

 
*** دولت افغانستان از مذاکرات ایران با طالبان مطلع بود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا گفت: بیش از ۵۰ درصد از اراضی افغانستان در دست طالبان است و مشکلاتی در این کشور به وجود آمده است، با ابراز  تمایل و مطرح کردن این موضوع با آقای اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه طالبان انجام شد بنابراین دولت افغانستان از این موضوع مطلع بود.

 

*** ایران به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه

 

وی ادامه داد: هدف این مذاکرات هم یافتن راه‌هایی برای مساعدت به گروه‌های افغانی و دولت این کشور برای پیش بردن مذاکرات صلح است.

ایران همواره به دنبال صلح، ثبات و امنیت در منطقه بوده و هست و می خواهیم به سهم خود نقش مهمتری را برای ثبات و امنیت در افغانستان ایفا کنیم.

قاسمی با اشاره به ناتوانی اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا گفت: این مذاکرات به معنی همگامی و همفکری ما با گروه مد نظر نیست ولی با توجه به شرایط منطقه لازم بود این گفتگوها آغاز شود و در راستای صلح و ثبات بیشتر در افغانستان گام برداریم و امیدواریم این اقدامات بتواند ثمرات مثبتی برای مردم کشور دوست و برادر افغانستان داشته باشد.

 

*** مبادله نفت در برابر غذا

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون قراردادهای ایران برای مبادله نفت در برابر غذا تصریح کرد: موضوع نفت در برابر غذا وجود ندارد این موضوع را تکذیب می کنم چنین چیزی نیست و اگر این سازوکار مالی اروپا عملیاتی شود می تواند همه اقلام را دربرگیرد و حوزه وسیعی از مبادلات میان ایران و کشورهای مختلف اروپایی و غیر اروپایی را در بر داشته باشد.

 

*** کمک ایران به دولت عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص خبر عدم حضور مستشاری ایران در عراق اظهار کرد: حضور مستشاری ما در عراق در جهت مبارزه با گروه‌های تروریستی به درخواست دولت آن کشور بود و خوشبختانه به همت نیروهای داخلی عراق و مردم آن کشور اقدامات بسیاری خوبی انجام گرفت و در نهایت منجر به خارج شدن نیروهای تروریستی در عراق شد، بنابراین این احساس بوجود آمد که نیازی به حضور ما نیست ولی اگر خدای نکرده شرایط تغییر کند و دولت عراق از ما کمکی بخواهد حتما ایران مجددا به یاری آنها خواهد شتافت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید